Понад три мільйони переглядів на YouTube, майже місяць у ТОПі стримінгових сервісів – на Apple Music 1 місце, Shazam – 1 місце, Spotify – 4-те. Безперечно, абсолютній більшості українців «зайшов» політичний ролик з епатажним фермером із Кіровоградщини Олександром Поворознюком в головній ролі. Герой сотень професійних нарізок для соцмереж, постійний гість національного марафону в прайм-тайм, коментатор Ліги чемпіонів на «MEGOGOsport», «експерт» низки всеукраїнських та локальних телеканалів. На хвилі загального емоційного стану українців слава до аграрія з досить неоднозначною репутацією прийшла швидко й легко — завдяки нецензурщині в бік путіна й заразом всіх опонентів чинного президента. Тож ми проаналізували масштабну медійність Олександра Поворознюка й ділимося своїми спостереженнями щодо причини раптової популярності фермера…
Як відомо, популярному ролику-зверненню до Володимира Зеленського “Вова, ї*аш їх, б*ядь” Олександр Поворознюк завдячує команді “Мюслі UA”. Однойменний канал в YouTube з’явився в жовтні 2018 року, коли ніхто ще серйозно не задумувався про наміри Володимира Зеленського йти в президенти. Але вже тоді канал мав і досі має єдину концепцію «за Зеленського та проти лідерів інших політичних партій». Інколи чиста політика розбавляється патріотичними роликами, теж без цензури. На її думку, простежується комерційний політичний проєкт, у який чудово вписався запальний спіч фермера, який згодом “поклали на музику” та зробили хітом.
Цікаві факти
Канал робив паузу у своїй “творчості” на цілих 2 роки. Останній перед «зникненням» з публічного простору ролик було опубліковано 20 липня 2019 року — у ДЕНЬ ТИШІ перед парламентськими виборами. Це була нарізка мемів, якими висміювали лідерів основних політсил, крім президентської.
І от, 7 березня 2022 року канал повернувся. Саме в той час, коли президент Зеленський закликав усі політичні сили до консолідації. Після кількох роликів на його підтримку, 26 березня з’являється екшн із Поворознюком, в якому крім приторно-медових зізнань про готовність віддати життя за президента, емоційно висловився в бік путіна і заразом низки українських політиків.
Вчитель, ой, фермер з народу
Сценарії, як і історія, повторюються. Образ простого вчителя-«слуги народу», став беззаперечно вдалим політичним інструментом, який і зробив пана Зеленського президентом. Пам’ятаєте промову Голобородька в першій серії у стилі Поворознюка: «пи*дят и пи*дят – ударение разное, смысл один и тот же». Так от – і «смысл» і сценаристи одні й ті ж. За медіа і креатив виборчої кампанії пана Зеленського у 2019 році відповідав такий собі Кирило Тимошенко – продюсер, засновник PR-агенції «Goodmedia», яка спеціалізується на політичних кампаніях в Україні. А одразу після виборів він отримав посаду заступника голови Адміністарації Президента (нині – Офіс Президента) і повноваження керувати інформаційною політикою держави. Вже у 2020 році пан Тимошенко став координатором президентської програми «Велике будівництво» і відповідальним за регіональну політику. Але сьогодні не про це.
Жодних випадковостей – все за сценарієм
Власне, сам пан Тимошенко нижче на фото — посередині між паном Поворознюком і паном Райковичем. Фотографувалися зовсім недавно – 14 травня. Хтось ще думає, випадково?! Заступник голови Офісу Президента приїхав просто познайомитися з зіркою інтернету?! Випадково записав звернення до президента, випадково з ним попрацювали професійні політтехнологи, випадково опублікували на політичному каналі, як і випадково розшарили сотні нарізок по YouTube, Tik-Tok та Instagram.
Ще кілька моментів з аналізу подаємо нижче.
Шлях до зірок
А тепер слідкуємо за медійним шляхом пана Поворознюка. За 12 років роботи в журналістиці й PR, я ще не зустрічала випадків, коли дорогоцінні ефіри рейтингових телеканалів заповнювали нецензурною лайкою. Раніше, коли в прямому етері відбувався такий казус – зв’язок раптово переривався, ведучий вибачався й програма йшла далі, а керівництво каналу хвилювалося, щоб Нацрада з питань телебачення та радіомовлення не оштрафувала його за порушення Закону України «Про телебачення і радіомовлення». У випадку ж із Поворознюком, все навпаки, ведуча закриває почервоніле обличчя руками, лягає на стіл від сорому за красномовні “рєчі” фермера з народу, а наступного дня знову виходить з ним у прямий ефір. Без приводу — просто послухати анекдот, наче поговорити з експертом, чия думка несе глибокий суспільно-важливий зміст.
Що по чому
Ви ж розумієте, що регулярно потрапляти в ефіри державного мовлення та ще й під час війни, можливо лише, якщо ви мега компетентний експерт, або не менш компетентний посадовець, одноразово можуть стати героями сюжетів свідки якихось резонансних подій… А от мати повний карт-бланш на телевізійні ефіри можуть лише ті, хто має гарні зв’язки з тими, хто контролює роботу національного телебачення.
Не була б дивною поява Поворознюка зі своїми анекдотами в гумористичному шоу «Квартал 95», але ж ні – прямі включення в ефірах національного телемарафону на каналі «1+1» – у «ТСН», «Сніданку», «Праві на владу», на 24 каналі, та каналі Верховної Ради «Рада.Live», «MEGOGOsport», про місцеві телеканали Кіровоградщини навіть не згадую.
Кампанія такого масштабу – це великі гроші, це серйозне покровительство і не менш серйозні політичні впливи.
«Руський корабель іди н**й» – затест вдалий
Перевірка нашого світосприйняття під час війни відбулася сама собою й абсолютно природно. Фраза українського моряка на запит ворожого корабля не просто полюбилася більшості українцям, вона стала своєрідним лакмусовим папірцем для «правлячих» політтехнологів — відправною точкою у пошуку нового героя, який би зміг передати настрої, втомлених війною українців. Особистість пана Поворознюка сповна показала стан українців у своїй більшості. Далі — справа техніки й народження нового героя на користь влади та на шкоду опонентам.
Не репост – агітація!
«Та це ж народна творчість», «ето прікольна», «та його ж всі постять», «у вас немає почуття гумору – будьте папрощє» – фрази, які можна зустріти в дискусіях під «безобідними» репостами хітів Поворознюка.
То, що треба знати про поширення «творчості» зіркового пана…
Будь-яке використання уривків з геніальних промов Поворознюка у себе на сторінці, будь-який репост з будь-якою асоціацією про нього – це не репост. Це агітація в чистому вигляді – нативна, вірусна агітація. І її амбасадорами стали блогери, інфлюенсери, журналісти, тисячі звичайних українців, а також сотні SMM-ників та маркетологів, які бездумно переконують власників бізнесу робити продажі з допомогою хітів Поворознюка, і які своїми руками створюють новий політичний проєкт в Україні.
Замість моралі
І питання навіть не в мові мату, яку масово нав’язують українцям з найвищого «благословіння», не в тому, хто хороший чи хто поганий, питання в цінностях і методах, які використовують політики, щоб маніпулювати нами у своїх інтересах. Питання в тому, кого ми робимо героями під час війни, в тому, що не Вова «ї**шить» орків, у нього свій фронт на міжнародних перемовинах, де він досить вдало справляється, і не Вова об’єднав українців, а жорстока і вбивча війна. І не Поворознюка прославляти треба у найскладніші для України часи, а наших мужніх захисників, які стоять живою стіною на передовій, які гинуть за нас і за Поворознюка, який в цей час зброєю розмахує далеко в тилу. Справжні герої не вкладають мільйони в піар-кампанії, начебто, заради збору мільйонів для ЗСУ, вони мовчки роблять свою справу. І роблять її краще за всіх. Не там ми шукаємо героїв.
Повний текст – за посиланням.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: