Маловисківська міська об’єднана територіальна громада першою на Кіровоградщині включилася у процес децентралізації. Нині першопрохідці можуть похвалитися низкою перемог та назвати проблеми, з якими довелося зіткнутися з часу створення громади – 25 жовтня 2015 року.
Громада утворилась об’єднавшись з трьома сільрадами: Олександрівською, Паліївською, Первомайською. На її території, а це 10 населених пунктів (площа 231.83 км.кв), проживає 13 354 особи. У підпорядкуванні ОТГ 5 загальноосвітніх навчальних закладів, 2 заклади позашкільної освіти, 5 дитсадків, 10 закладів культури, 5 комунальних підприємств.
ЗміниТи
Рушієм змін у громаді називають активну молодь та конструктивно налаштований менеджмент. Маловсківський міський голова Юрій Гульдас хвалиться своїми управлінцями і переконує – результату досягають завдяки зміні системи відповідальності та управління.
«У нас фанатична команда і вони відповідають за те, що робиться у громаді. Активно участь у розвитку громади бере молодь. Взагалі, найбільш ефективні донори – це наша громада, люди на місцях. Якщо ми самі не змінимося, не приїде жоден американець, чи європеєць і не змінить наше життя», – переконаний міський голова.
Прикладом такої злагодженої роботи називають залучення громади до участі в міських проектах та виділяють під це гранти з бюджету. Втім, відійшли від принципу Громадського бюджету, коли за перемогу того чи іншого проекту борються так би мовити «вулицями», а ініціювали загальноміські проекти. Таким чином об’єднали громаду та спрямували бюджетні кошти на все місто. З 2016 по 2018 роки містяни реалізували 29 проектів на понад 300 тис грн. До того ж, подібна практика розвиває фінансову грамотність і проектне мислення, оскільки молодь отримує відповідні консультації від фахівців мерії.
ТОП-3 перемог
Зростання бюджету
З 2016 року власні доходи Маловисківської міської ОТГ з 34,4 млн грн зросли до 48,6 млн грн у 2018 році. Окрім цього, громада залучила кошти Держфонду регіонального розвитку. Вдалося розв’язати задавнену проблему з водопостачанням – за 3,4 млн грн збудували водопровідну мережу у Малій Висці. Також активно співпрацюють з донорськими організаціями. Через програму підтримки децентралізації DOBRE у 2018 році залучили 751,4 тис грн. За кошти міжнародної технічної допомоги облаштували спортмайданчик та встановили у центрі Малої Виски інформаційний Led-екран, де транслюють соціально важливу інформацію.
Втім, найбільше уваги приділяють освітнім закладам.
«Більше коштів направляємо в освіту, дитячі виховні заклади. Звісно, можна побудувати дорогу, хоча й дороги ми ремонтуємо, але розуміємо, що так не змінимо саму громаду, мислення людей. Сьогодні треба розпочинати з покоління, що підростає. Вони першими мають відчути зміни в країні», – зазначив Юрій Гульдас.
Так, у Малій Висці відремонтували систему водопостачання школи №3, реконструювали фасад дитсадка «Ромашка», утеплили садок «Чебурашка», а на його території замінили тротуар, виклавши плиткою з елементами вуличної мережі – розміткою і пішохідними переходами. Таким чином дітей з малку вчать правил дорожнього руху.
Загалом у 2016-2018 році отримали 10 млн грн інфраструктурної субвенції. За ці кошти у ДЮЦі і школі №4 замінили вікна. Також оновили центральну площу, міський парк і стадіон.
Проблему переповненості дитсадків частково вирішили відкривши на базі оновленої будівлі ДЮЦу дві групи короткострокового перебування дітей віком 5-6 років.
Про безпеку дбають у співпраці з поліцією. З міського бюджету виділили 200 тис грн на закупівлю камер відеоспостереження, які розмістять при в’їздах і виїздах з громади.
Території, що об’єдналися, не забуті
У громаді спростовують поширену тезу, що об’єднання вигідне лише центру ОТГ, а території нічого не отримують.
Староста Паліївського старостинського округу Людмила Шамка розповіла, що після об’єднання у Паліївці покращили дитсадок та водогін, на який залучили 500 тис грн інфраструктурної субвенції. Для місцевої школи придбали нові меблі й устаткування, які не оновлювалися з часу її відкриття у 70-тих роках.
«Після об’єднання пересічні громадяни відчули поліпшення. Підхід до розподілу коштів справедливий, проводиться заміна матеріально-технічного забезпечення», – повідомила староста Паліївки.
Також тут пишаються місцевою церквою УПЦ КП та прилеглим до неї сквером. Вказані об’єкти є інвестицією безпосередньо міського голови. Нещодавно біля храму розмістили флагшток висотою 28 м з прапором України площею 5х3 м.
Щодо решти територій, то у Первомайському реконструювали приміщення школи під Центр активності громади, де нині розміщується старостат, ФАП і клуб. В Олександрівській ЗОШ замінили вікна.
Туристичні перспективи
Мала Виска у співпраці з активістами кропивницької Креативної агенції «Хмарочос» за підтримки програми DOBRE розробила свій бренд і працює над розвитком туристичних фішок. Розробником візуального стилю став Артем Луценко.
У «Місті, що окрилює» провели низку авіаційних фестивалів, відновлюючи пам’ять про відомих діячів авіагалузі, які проживали на території Маловисківщини. Зокрема, йдеться про авіаконструктора Олександра Кудашева, винахідника Юрія Кондратюка, напрацюваннями якого свого часу скористалися у NASA, і льотчика-випробувача Івана Сухомлина.
Вихованці маловисківського ДЮЦу сконструювали модель літака «Кудашев-1», який був першим засобом повітроплавання на той час, здійснивши політ у 1910 році. Мерія ж написала проект з відновлення маєтку Кудашевих для перетворення його у туристичний кластер. Планують залучити понад 700 тис грн донорських коштів.
Проблеми є, і з ними треба боротись
Попри зростання бюджетів, розширились і видатки, з’явились нові повноваження.
«Не можна сказати, що забезпечені фінансами 100-відсотково. До того ж, структурні підрозділи, які підпорядковані РДА, перереєструвалися в інших населених пунктах, до бюджетів яких сплачують податок на доходи фізосіб. Наш бюджет значно скоротився. Але люди, які працюють у цих структурах, не відчули змін, адже проживають і користуються інфраструктурою Малої Виски», – розповів Юрій Гульдас.
Таким чином громада втратила понад 8 мільйонів надходжень, хоча перереєстровані підрозділи фактично не змінили свого місця розташування.
Ще однією проблемою є гальмування децентралізації тими, хто тримається за посади, ігноруючи перспективи розвитку. За планом формування громад, до Маловисківської ОТГ мали приєднатися ще декілька населених пунктів. Втім, на рівні райрад процес зупинили.
Нині Мала Виска розробила свій стратегічний план розвитку без урахування цих територій. Втім, після того, як вказаним територіям таки доведеться приєднуватися, постане необхідність змінювати власні напрацювання. До того ж, втрачено час і можливість залучення чималих інфраструктурних вливань, які надавались громадам на старті об’єднання.
Розв’язання цих проблем очікують після завершення реформи й ліквідації пережитків у вигляді райдержадміністрацій та райрад.
Матеріал підготовлений за результатом прес-туру від Кіровоградського відділення Асоціації міст України
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: