Колискові, забавлянки, веснянки, колядки та щедрівки, що століттями передавалися з покоління в покоління, отримали нове життя у “Збірнику дитячих пісень Кіровоградщини”. Видання, підготовлене громадською організацією “Баба Єлька”, стало ще одним кроком у збереженні української культурної спадщини.

Фото “Баби Єльки”
Як розповіла голова організації Інна Тільнова, збірник містить 28 дитячих пісень і виданий у компактному форматі, зручному для використання.
“Це така собі захалявна книжечка на 40 сторінок. Кураторка пісенного напрямку “Баба Єлька” Світлана Буланова відібрала пісні, які можуть стати в пригоді як батькам, так і вихователям та вчителям у дитсадках і школах. Наразі придбати збірник неможливо – він створений для доповнення методичних матеріалів із патріотичного виховання в рамках проєкту “Скринька “Баби Єльки”. Проте ми шукаємо можливості для видання другого тиражу”, – зазначила Інна Тільнова.
У передмові до збірника вона підкреслює, що це лише частина багатого пісенного надбання, яке учасники проєкту ретельно збирали під час експедицій Кіровоградщиною з 2018 по 2024 рік.
Однією з особливостей видання є QR-коди, що ведуть на YouTube-канал “Баби Єльки”, де можна прослухати ще більше записаних у експедиціях пісень. Проте головна цінність книжечки, за словами Інни Тільнової, полягає у тому, що всі пісні подані з нотами.
До створення збірника долучилася ціла команда експертів. Упорядницею стала етновиконавиця та співзасновниця “Баби Єльки” Світлана Буланова. Ноти розшифрувала Людмила Єфремова, науковиця Інституту етнології та етнографії НАН України. Ігри з танцювальними елементами підготувала хореографка Наталка Ковальчук, а музику до гри “Зайчики” та нотну транскрипцію створив композитор Максим Величко. Ілюстрації для видання виконала дизайнерка Наталя Андріянова, використавши вишивки покійної майстрині Марії Літвінчук, знайдені в її домі під час експедиції.

Фото “Баби Єльки”
У збірнику зібрано як відомі, так і рідкісні пісні. Серед них – колискова “Ходить Сонко по вулиці” та жартівлива “Гоп-гоп гопа-па-па – нема грошей у попа”. Включені й забавлянки, які пам’ятала сама баба Єлька, та пісня “Чижику, чижику, пташко маленька”, яку співала жителька Бовтишки 1928 року народження – бабуся загиблого на фронті Дениса Гирляна.
За словами Інни Тільнової, збірник буде корисним не лише батькам та педагогам, а й фольклористам та етнографам. Головна ж надія команди “Баба Єлька” – що ця книжечка стане цінним ресурсом для освітян, які допоможуть продовжити її культурну місію.
Проєкт реалізовано за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та агенції “Хліб для світу” в рамках ініціативи “Лабораторія стійкості”, а також за сприяння ГО “Спільна дія”. Думки, викладені у матеріалі, відображають позицію авторів і не обов’язково збігаються з поглядами партнерських організацій.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: