Сніг, ожеледь, пориви вітру – ніби звичні і традиційні супутники зими в наших кліматичних умовах. Здавалося б, кожен як табличку множення, зі школи мав би знати і неухильно виконувати загальні правила поведінки у негоду. А всі відповідні служби і відомства повинні були б мати чіткий алгоритм дій з мінімізації шкоди і збитків, а тим більше кількості постраждалих.
Сьогодні вже досить точними є прогнози погоди. За ними майже до години можна відстежувати те, як змінюватиметься температура повітря, якою буде швидкість вітру й інтенсивність опадів.
Та, на жаль, щоразу погіршення погодних умов у нашій країні перетворюється на справжнє стихійне лихо з багатокілометровими заторами на дорогах, багатогодинним перебуванням людей на холоді.
Сотні і тисячі наших співгромадян самовпевнено вступають у нерівний бій зі стихією, при цьому виявляються зовсім не готовими до такої боротьби.
Розробка і вивчення алгоритмів, правил і протоколів на випадок всіх можливих нещасть, можуть видаватись зайвими пересторогами, коли все відносно спокійно. Але у випадку біди чи просто поганої погоди, слідування готовим алгоритмам – це завжди економія цінного часу, врятовані життя, недопущені збитки.
«Без Купюр» зібрав і узагальнив для Вас такі правила і поради на випадок хуртовини та заметілі.
І найперше, після оголошення штормового повідомлення, без крайньої потреби, не плануйте поїздок, особливо міжміських!
Зробіть кількаденний запас продуктів і води, подбайте про домашніх тварин, не покидайте їх на вулиці і залишайтесь вдома. Особливо ця порада стосується жителів сільської місцевості.
В окремих районах з початком зимового періоду на вулицях, між хатами необхідно протягнути канати, які допоможуть у сильну хуртовину орієнтуватися пішоходам і перебороти сильний вітер.
Якщо все ж Ви не можете чекати завершення негоди і їхати кудись життєво необхідно, подбайте про наступне:
- Заправте повен бак авто, Вам знадобиться додаткове пальне для прогрівання машини і пробуксовування в заметі.
- Зарядіть телефон і візьміть з собою додаткову батарею. Перевірте наявність номерів екстрених служб у списку контактів.
- Повідомте близьких коли і куди їдете.
- Візьміть з собою компаньйона. Вам потрібна буде допомога, щоб штовхати машину чи відкопувати її від снігу.
- Покладіть у багажник снігову лопату, дерев’яні чи фанерні дошки, цупкий картон.
- Перевірте наявність буксирувального тросу.
- Слухайте радіо або стежте в інтернеті за станом проїзду автошляхами. Рух у деяких напрямках, на певних ділянках траси може бути обмеженим, а дороги – заблоковані.
- Тримайтесь головного шосе й основних доріг.
- Візьміть з собою запас води. На холоді рідина з організму активно випаровується. Вода або чай мають бути теплими, але не гарячими.
- Забудьте про алкоголь, навіть якщо Ви не за кермом. Зігрівальний ефект від алкоголю оманливий і короткотерміновий.
- Не паліть. Паління на морозі зменшує циркуляцію крові, а це може стати причиною відмороження кінцівок.
- Ситно поїжте перед виїздом, візьміть з собою запас продуктів. Калорійна білкова їжа зігріває.
- Взуття має бути високим, не тісним, теплим. В середину обов’язково потрібно покласти теплі устилки, надіти шерстяні шкарпетки замість бавовняних.
- Верхній одяг має бути вітро-, волого- і термостійким. Під ним, бажано, термобілизна і ще кілька шарів одягу. З собою візьміть також запасний комплект, щоб була можливість переодягтись у сухе. Не забудьте про шапку і рукавиці.
При потраплянні в замет:
- Головна умова — не піддаватись паніці, діяти грамотно, стримувати інших людей від нерозумних вчинків, надавати допомогу постраждалим.
- Спробуйте самостійно розкопати автомобіль. Після того, як сніг прибраний від коліс і з-під машини, варто спробувати їхати. Під колеса підкладіть килимки або дошки, для кращого зчеплення.
- Якщо авто буксує, можна використовувати одну з двох стратегій. Перша: чергувати плавні пробуксовки “газ-пауза-газ”. Друга: водієві варто спробувати “розгойдати” автомобіль назад-вперед. Під час спроб виїхати зі снігової пастки, варто періодично змінювати напрямок коліс.
- Якщо виїхати самостійно все-таки не вдається, телефонуйте рятувальникам. Для цього, необхідно визначити своє місцеперебування і наближеність до населених пунктів.
- Щільно закрийте вікна машини і закрийте двигун з боку радіатора. Якщо є можливість, автомашину треба поставити двигуном до вітру.
- Періодично потрібно виходити з машини, розгрібати сніг. Не занесений снігом автомобіль – добрий орієнтир для пошукової групи.
- Двигун автомобіля необхідно періодично прогрівати. Важливо не допускати надходження в кабіну (кузов, салон) вихлопних газів, слідкувати, щоб вихлопна труба не завалювалася снігом.
- Якщо в біду разом потрапило декілька машин, пасажирам потрібно використовувати один автомобіль для укриття, з інших машин необхідно злити воду.
- Ні в якому випадку не можна покидати укриття — машину. В сильний снігопад орієнтири, які здаються надійними з першого погляду, через декілька метрів можуть бути загублені.
- Рухайтесь, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Можна пострибати з ноги на ногу – тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам;
- Не перевтомлюйтесь. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Не варто рухатись дуже активно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати.
- Категорично заборонено торкатися металу голими руками. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження. Те саме стосується бензину. Ця рідина дуже швидко обморожує шкіру при зіткненні, а отже під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте рукавички.
Якщо Ви їдете автобусом:
- Будьте готові допомагати малим дітям, людям з інвалідністю та літнім людям.
- Запам’ятайте хто сидить з вами поруч, допоможіть водієві перевірити чи всі пасажири на місці перед тим як рушити.
- Уточніть, чи має водій список пасажирів та аптечку.
- Допоможіть водієві організувати штовхання автобуса
- Водій повинен голосно оголошувати, за можливості, тривалість зупинок.
- Ви маєте право на відшкодування вартості проїзду, якщо автобус повернувся у пункт відправлення і не зміг проїхати за маршрутом.
- Перевізник організовує подальшу поїздку пасажирів в разі виникнення технічної несправності автобуса. Оплата послуг перевізника з попутного перевезення пасажирів до найближчої автостанції у міжміському сполученні здійснюється коштом перевізника, під час рейсу якого відбулася пересадка пасажирів.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: