Багато хто з тих, у кого неправильний прикус, вважає це всього лише недосконалістю зовнішності. Але насправді це фізіологічна проблема, яка призводить до нерівномірного розподілу стоматологічного навантаження. Звідси розвивається деформація щелепи, починаються труднощі з вживанням їжі. Чи можливо взагалі виправити неправильний прикус – так, можливо. Сучасна медицина має кілька рішень, як виправити глибокий прикус і будь-який інший вид такої патології. Про те, звідки вона виникає і що з цим робити – далі в матеріалі.
Як розвивається та до чого призводить патологічний прикус
Найчастіше проблема виникає ще в період розвитку ембріона та продовжує розвиватися в ранньому дитинстві.
Серед ключових причин:
- штучне вигодовування;
- часті порушення дихання;
- нестача кальцію в організмі;
- пізнє позбавлення молочних зубів;
- звичка постійно щось смоктати;
- родова травма;
- травмування і патології щелепи.
Якщо говорити про дорослих, у них причиною розвитку неправильного прикусу часто стає несвоєчасне протезування. Так чи інакше, у цієї проблеми такі наслідки:
- підвищення чутливості зубів;
- зниження висоти прикусу;
- збільшення навантаження на певні зуби;
- прискорене стирання зубної емалі.
Які існують види патологічного розвитку прикусу?
Нормальним вважається прикус (тобто змикання зубів), коли верхні зуби трохи прикривають нижні. Найлегше і найшвидше усувати проблеми прикусу ще в юному віці, оскільки дорослим на лікування доведеться витратити багато часу і грошей.
Порушення прикусу бувають різних видів:
- глибокий – верхні різці закривають нижні більше, ніж наполовину;
- мезіальний – нижня щелепа просунута попереду верхньої;
- відкритий – зуби не з’єднуються між собою;
- перехресний – недорозвинена одна зі щелеп;
- прогнатичний – якщо недорозвинена нижня щелепа.
Способи виправити неправильний прикус
Насамперед для правильного вибору, як виправити глибокий прикус або інші варіанти патології, ортодонту не обійтися без проведення комплексної діагностики. До стандартного обстеження обов’язково входить рентген, а різні аналізи для кожного пацієнта призначаються індивідуально. Лікування вибирається на основі отриманих результатів, а також віку пацієнта.
Брекет-система
Брекети можуть бути різних видів. Керамічні набули популярності завдяки тому, що вони мало помітні, хоч і не такі міцні, як металеві. Пластикові – швидко псуються від їжі або напоїв, легко ламаються, але стоматолог може їх порадити, якщо носити потрібно недовго. Сапфірові – робляться зі штучних сапфірів, за виглядом вони схожі з керамічними, але коштують дорожче. Титанові моделі – гіпоалергенні.
Також системи відрізняються за способом встановлення: лінгвальні встановлюються на внутрішній стороні зубів, а вестибулярні – на зовнішній. На сьогодні це найпопулярніший спосіб як виправляти неправильний прикус.
Трейнер
Також називається капою. це знімна конструкція, яка особливо корисна дітям, адже допомагає зубам від самого початку ставати в правильне положення, ще на стадії прорізування. Спочатку використовується м’який трейнер, але з часом жорсткість підвищується. Силіконовий матеріал не викликає незручностей і практично непомітний на зубах.
Пластинка
Може бути як знімною, так і незнімною. Пластинка чинить тиск на певну ділянку зубного ряду, що дає змогу зубам зайняти правильне положення. Як і брекети, час від часу пластинку потрібно коригувати у стоматолога, щоб підвищувати рівень тиску. Найчастіше її призначають дітям і практично не використовують для дорослих.
Це найпопулярніші варіанти лікування неправильного прикусу. Для кожного варіанта є свої показання і протипоказання, які враховуються стоматологом під час вибору.
Також не можна не відзначити, що виправити прикус у дорослої людини займе набагато більше часу, ніж у дитини. Відбувається це тому, що зубний ряд уже давно остаточно сформований. Тому в особливо складних випадках ортодонт може призначити лікування прикусу хірургічним способом. Зазвичай це відбувається, якщо традиційне лікування не дало результату і з часом зуби повернулися в колишнє неправильне положення.
Профілактика розвитку порушень прикусу
У дитячому віці розвиток патологій прикусу можна не тільки вилікувати, а й попередити. Батькам потрібно не тільки спостерігати за тим, як формується прикус у дитини, але також приділяти особливу увагу її звичкам. Якщо вона часто смокче пальці, гризе нігті або різні тверді предмети, все це може призвести в підсумку до деформації щелепи. Крім того, порушенню прикусу можуть посприяти:
- неправильна постава малюка;
- несвоєчасний перехід на тверду їжу;
- пошкоджені зуби, залишені без лікування.
Перший огляд у стоматолога-ортодонта має бути проведений не пізніше, ніж у 5 років. Зрозуміло, легше не допустити проблему, ніж вирішувати її. Однак, якщо неправильний прикус спостерігається у вже дорослої людини, впадати у відчай не варто — все можна виправити.
Реклама
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: