В Україні щодня викрадають десятки автомобілів. Кіровоградщина також щороку доповнює загальноукраїнську статистику. “Без купюр” з’ясовував, як часто крадуть автівки в нашій області, які саме та як себе убезпечити від такої неприємності власникам.
Так, на наш запит в Головному управлінні Національної поліції Кіровоградської області повідомили, що за 2 минулі роки в області викрали 202 автомобілі вітчизняних марок і 77 іномарок. З них власникам повернули 196 машин. До кримінальної відповідальності притягнули 232 особи. Тобто, 83 транспортні засоби все ж залишилися у викрадачів.
Серед автомобілів, які не вдалося повернути, був джип Toyota RAV4 нашої колеги з обласного телебачення Юлії Бабак.
– Про викрадення автівки я дізналася о пів на десяту вечора, коли вийшла на балкон. Подивилася – автівки немає. Вона була обладнана GPS-пристроєм. Останній сигнал був зафіксований о 19:13. Вона знаходилася на трасі в сторону села Вільне. Я одразу зателефонувала в “102”. Приїхала поліція, почали складати всі документи. Поїхали на місце, де востаннє була зафіксована машина, але був втрачений час, – розповіла нам Юлія.
Колега пояснила, що в той період зловмисники викрали за тиждень 4 чи 5 елітних автомобілів і, за її інформацією, жоден з них не знайшли, навіть Toyota Prado, який зловмисники викрали “з під носа” власника, а поліція відстежувала машину мало не до кордону області. На її думку у всіх випадках працювала одна група зловмисників, адже ознаки викрадення були схожими.
Спочатку Юлія не надто переймалася викраденням, адже машина була застрахована, й страховка покривала 100% вартості автомобіля. Вона з чоловіком оформила усі належні документи. У страховій сказали, що все гаразд і за місяць-два їм виплатять суму збитку.
– Так минуло близько 3-5 місяців. Нічого ні від слідства, ні від страхової. Потім ми почали питати, де хоча б виплата? Але нам повідомили, що страхова відмовляє у виплаті, – поскаржилася співрозмовниця.
Як пояснила Юлія, за договором вона мала реструктуризацію страхового платежу на суму більше 30 000 грн, яку треба було сплатити рівними частинами протягом 5 місяців. Один із платежів вони з чоловіком зробили із затримкою на кілька днів. Це й стало причиною відмови у виплаті, хоча всі наступні платежі страхова приймала.
Виплату вдалося отримати лише через 2 суди — першої інстанції та апеляцію, на які знадобився майже рік. Щодо слідства, то колега розповіла, що перестала турбувати слідчого, коли отримала виплату й змогла придбати новий автомобіль. Проте під час останнього спілкування вона зрозуміла, що не було проведено навіть елементарних, на її погляд, слідчих дій. Були лише стандартні розпорядження й відписки про те, що слідчі не мали змоги провести якісь дії або провели безрезультатно.
– В приватній бесіді мені слідчий говорив, що він практично вже знає, хто це, але документального підтвердження я жодного разу не побачила. Вони самі були переконані, що майже знайшли. Хто не дав їм цього зробити та чому автівки не було знайдено, я не можу сказати, – зізналася Юлія.
Ще один важливий момент, пов’язаний з викраденням автомобілів — шахраї. Одразу після посту в Фейсбуці про викрадення автомобіля Юлії почали писати невідомі люди, запевняючи, що знають місцезнаходження автівки й готові повідомити його за певну грошову винагороду. Втім, була також пропозиція, як їй здалося, від представників реальних викрадачів. Проте, вона на неї не пристала, адже страхова виплата все покривала.
А 10 березня, близько 5 години ранку, в смт Смоліне зловмисники викрали джип Toyota Land Cruiser Prado 150 з приватного гаража. Донька власника автомобіля Марина Рогоза розповіла нам, що викрадачі зняли автомобіль із сигналізації, але завести не змогли, адже там був бортовий комп’ютер.
Втім, злочинці не відмовились від свого плану й потягнули автомобіль на тросі. Про це розповіли очевидці після посту про викрадення автівки у Фейсбук. Зокрема, власникам авто подзвонив чоловік, який бачив, як викрадений джип тягнуть по трасі в напрямку Умані.
Не обійшлось і без шахраїв. Власникам так само, як і у випадку Юлії, телефонували невідомі особи та говорили, що можуть назвати місцезнаходження автівки за певну винагороду. Подібних пропозицій було 3 або 4.
І хоча поліцейські проводили розшукові дії, опитали місцевих жителів у Смоліному, через півтори доби після цього автомобіль знайшли не правоохоронці, а місцевий житель із Умані. Він повідомив, що машина знаходиться в цьому місті. Власники разом із поліцією виїхали на туди й знайшли джип, але вже з іншими номерними знаками.
Чому правоохоронні органи не знайшли жодної з викрадених у лютому 2016 року елітних автівок? Що їм заважає або чого не вистачає для ефективної роботи? Із цими питаннями ми звернулися до начальника відділу по боротьбі з майновими злочинами та крадіжками авто Дмитра Яндовича.
– Це пов’язано передусім із тим, що крадіжками елітних автомобілів займаються кваліфіковані групи злочинців із інших областей, частіше всього з великих міст. Вони використовують дороговартісне обладнання, а також різноманітні “заглушувачі” сигналу, співпрацюють із підпільними СТО в своїх містах, які практично одразу змінюють номери кузова, – пояснив Яндович.
Він також звернув увагу на те, що професійні викрадачі заздалегідь продумують усі маршрути, їдуть на великих швидкостях, оминають блокпости.
У випадку з вищезгаданим Toyota Prado Яндович пояснив, що з моменту повідомлення в поліцію про викрадення одразу вводиться план-перехоплення й патрулі області за лічені хвилини мають перекрити маршрути в потрібних точках. Втім, він зізнався, що в нас немає стільки патрулів, щоб перекрити навіть магістральні шляхи, а зловмисники заздалегідь вибрали дороги, які не перекривала поліція.
Інший фактор — катастрофічна нестача відеокамер, за якими можна було б відстежити рух злочинців. Як приклад, наш співрозмовник навів місто Чернігів, де камери настільки якісні, що дозволяють навіть ідентифікувати обличчя потенційних крадіїв. За ними можна переглянути записи за кілька днів до викрадення й ідентифікувати підозрілих осіб, які слідкували за машиною чи намагалися зчитати інформацію з ключів власника.
На жаль, повністю убезпечити свій автомобіль від угону неможливо. За словами правоохоронця, професійні викрадачі мають обладнання, яке може зламати систему будь-якого сучасного автомобіля. Єдине, що можна зробити — встановити на авто якусь спеціальну протиугонну систему. Це не убезпечить транспортний засіб повністю, але досвідчені злочинці навряд захочуть витрачати багато часу на злам, адже тоді вони ризикують ще більше.
Втім, часто правоохоронцям вдається знайти викрадені авто.
– Зазвичай машину кидають на деякий час, щоб перевірити, чи є в ній пристрої спостереження, – пояснив Дмитро.
Нагадаємо, саме так співробітники поліції Кіровоградської області вирахували та знешкодили банду викрадачів авто, яка діяла по всій Україні. Тоді оперативники вирахували місцезнаходження одного з викрадених автомобілів і влаштували засідку. Злочинця, який через деякий час прийшов забирати автомобіль, схопили на місці.
Та, за словами Дмитра Яндовича, вдається знаходити автомобілі вже з перебитими номерами кузова та іншими номерними знаками. Один із таких знайшли минулого року в Києві. Експертиза встановила підробку й автомобіль повернули власнику.
Втім, не всім власникам так щастить.
– Не у всіх випадках можна встановити старий номер кузову. Автомобіль можна ідентифікувати за якимись специфічними зовнішніми ознаками, де та як він був викрадений, а потім вже повернути його старому власнику в законодавчому порядку, – розповів Яндович.
Він також додав, що в разі, якщо новий власник авто не знав про те, що придбав викрадений транспортний засіб, то він просто залишиться ні з чим. Водночас пояснив, що таке не трапиться, якщо людина купуватиме автомобіль у власність, а не за якимись довіреностями, адже тоді обов’язково проводитиметься огляд у МРЕВ і перебиті номери в 95% випадків вдасться ідентифікувати.
Та зазвичай люди знають, що купують і свідомо йдуть на порушення законодавства. Тому в більшості випадків вони самі винні, якщо позбудуться автомобіля.
Та навіть якщо поліції вдалося встановити особи викрадачів, не факт, що вони понесуть покарання.
– Так, це тяжка стаття. Але зазвичай у викрадачів автомобілів покарання не пов’язане з обмеженням волі. Це вже залежить від суду. Він приймає рішення — давати їм реальний строк чи умовний, – зізнався Яндович.
Тож висновок напрошується один – стовідсотково дієвих способів убезпечити себе від крадіжки авто немає, залишається тільки бути пильними.
Читайте також: У Кропивницькому затримали двох чоловіків, які проникли до чужої автівки
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: