На Кіровоградщині волонтерські центри, які виробляють необхідну військовим продукцію – одяг та спорядження, їжу тривалого зберігання та інше, трансформуються в соціальні підприємства. Чому вони обирають свій шлях у цьому напрямку та що їх відрізняє від традиційних волонтерства й бізнесу, розповіли самі соцпідприємці області 25 червня на мітапі, який відбувся в Кропивницькому.
Як розповіли “Без купюр” в ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” (АССН), яка й організувала цю зустріч, у мітапі взяли участь не тільки волонтери та волонтерки, а й активісти, представники органів місцевого самоврядування та депутати.
“Другий рік ми втілюємо Програму підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини та допомагаємо волонтерським командам трансформувати свою діяльність у соціальні підприємства. Нині ми адвокатуємо на регіональному рівні прийняття Програм підтримки соціального підприємництва у громадах Кіровоградщини”, – розповіла голова КОО ВГО “АССН” Алла Волошина.
Поняття “соціальне підприємство” чи “соціальний підприємець” досі не унормовані на законодавчому рівні. Однак у світі ці поняття визначені та конкретно описані. Тож громади на місцевому рівні можуть закріплювати підтримку такої категорії організацій опираючись на існуючі норми. Консультаційну та експертну підтримку в цьому напрямку надає команда КОО ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”. До прикладу, Помічнянська міська рада затвердила власну Програму сприяння розвитку соціального підприємництва. Цим же шляхом прямує Знам’янська територіальна громада. А от Кропивницька міська рада готова внести зміни до існуючої Програми підтримки малого та середнього бізнесу.
“Завдяки активістам громадської організації “Волонтерра”, що активно працюють у Помічнянській громаді ми прийняли Програму сприяння розвитку соціального підприємництва, вона поки що не досконала, але перші успішні кроки зроблено і ми цим дуже пишаємося. Тільки у співпраці, об’єднуючись і підтримуючи одне одного буде результат. Через недосконалість законодавства ми вирішили звернутися до Асоціації міст України про те, щоб вони підняли питання і відокремили поняття “соціального підприємництва” від “підприємництва”, це розширить повноваження у підтримці з боку органів місцевого самоврядування”, – зауважила Ірина Фідальго Поррата, секретар Помічнянської міської ради.
Під час мітапу історіями втілення соціальних підприємств поділилися волонтери Помічнянської, Кропивницької, Приютівської та Олександрійської територіальних громад.
“На базі волонтерського центру ми організували велоклуб, завдяки міні-гранту закупили п’ять велосипедів і тепер проводимо велоекскурсії для ВПО та місцевих жителів. Ми створюємо простір для спілкування між людьми, що проживають у нас в громаді, пропагуємо цінності активного і здорового способу життя. Кошти отримані від діяльності велоклубу спрямовуємо на потреби волонтерського центру, – розповіла Альона Антонішина, членкиня БО БФ “Центр допомоги Олександрія”.
У Приютівські громаді створили соціальне підприємство “Мандрівна перукарня”, яке коритсується популярністю.
“Його місія –надавати перукарські послуги для сільського населення із соціальною знижкою. Вартість послуги у нас – 50 гривень. Завдяки низькій ціні ця послуга має попит серед місцевих жінок і чоловіків, вони за це дуже вдячні”, – зазначила голова ГО “Творчість. Ініціатива. Енергія” Дарія Ратушняк.
Мітап відбувся в просторі Хоробрих, який нещодавно відкрився у Кропивницькому. За підтримки КОО ВГО “АССН” тут тепер діє соціальна кав’ярня із назвою “Кава хоробрих”.
“У нас широкий асортимент продукції, співпрацюємо із волонтерськими центрами Кіровоградщини. 80% від продажів у кав’ярні спрямовуємо на підтримку ЗСУ, 20% на адміністративні витрати по утриманню простору”, – зауважила виконавча директорка БО БФ “Полк Святослава Хороброго” Яна Пшеніцина.
Підприємиць Сергій Циганков зазначив, що співпраця із соціальними підприємствами взаємовигідна.
“Я не вбачаю конкуренцію в допомозі волонтерським центрам у розвитку соціального підприємництва, бо ми однодумці. У спілкуванні, співпраці, люди можуть значно більшого досягти. Допомога соціальним підприємцям стимулює до якісного зростання наше суспільство”.
Створення сприятливих умов для розвитку соціального підприємництва відкриє нові можливості для територіальних громад і посилення їх спроможності.
“Війна ніколи не впливає позитивно на економіку країни. Зараз задача, усіх хто може виробляти, надавати соціальні послуги – акумулювати свої сили. Таким чином вирішуються 3 основні задачі: 1) зменшення соціальної напруги в громадах (швидко закриваються питання, які виникають у воїнів та воїнок); 2) економічний розвиток, створення сприятливих умов для розвитку підприємництва; 3) включення у життя територіальної громади тих людей, які втікали від війни та їх інтеграція через роботу”, – зазначила голова КОО ВГО “АССН” Алла Волошина.
Під час мітапу учасники також озвучили ті потреби та виклики, які стоять на шляху до повноцінного
ведення соцільного підприємництва й обговорили інструменти підтримки.
Команда КОО ВГО “АССН” опрацює цей документ і опублікує його публічно. Алла Волошина зазначила, що тепер програма підтримки волонтерських центрів виходить на всеукраїнський рівень, тому в якості тренерів до цієї програми залучатимуть волонтерів, які успішно організували соціальні підприємництва на Кіровоградщині.
Мітап провели в межах Програми підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини і проєкту
“Волонтерський крафт”, які втілює КОО ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” завдяки фінансуванню National Endowment for Democracy.
Про інші соціальні підприємства області можна прочитати в матеріалах “Без купюр” “Від випічки до соціального підприємництва: як еволюціонують волонтерські організації Кіровоградщини” та “Від чаїв до спальників: продукцію волонтерів Кіровоградщини для військових експонують в музеї”.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: