Реформувати ЗОШ № 4 в Новоукраїнській ОТГ на Кіровоградщині, на громадсько-активний навчальний заклад запропонувала під час конкурсу на посаду директора нинішня очільниця Людмила Червоненко. Як розвивається школа після об’єднання громади та зміни управлінців розповідається у статті газети «Молодь України».
Іще до ухвалення законодавчих змін, якими передбачено проведення конкурсів на посаду очільника школи, керівництво громади вирішило впровадити незалежні вибори. Представники батьківського комітету, колективу школи, відділу освіти і депутатського корпусу увійшли до журі, котре заслухало програми кандидатів і таємним голосуванням визначило переможця. Керівництво громади участі в оцінюванні не брало, аби зменшити адмінвплив. Так, даючи право обирати, очікують на відповідальність за власний вибір.
А вибір не підвів. Нині школа переживає значні зміни й стала своєрідним культурним центром міста. Хоча до процесу об’єднання громад у закладі, розрахованому на 800 дітей, навчалися 262 дитини. Школа мала «перспективу» скорочення до філії. Сьогодні сюди ходить 306 дітей.
«Раніше школа стояла дещо осторонь всього міського життя. Тож я поставила собі за мету, що вона має стати не лише осередком культури, а й громадсько-активним закладом. Запропонувала бути активними у житті громади. Зараз сюди йдуть батьки, випускники з дітками, пенсіонери. До нас переводять дітей з інших шкіл», — розповідає Людмила Червоненко.
МАТЕРІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
«Сьогодні забезпечення проти того, яке було до переходу в об’єднану територіальну громаду, це небо і земля», — згадує директор.
До 2017 року у школі, збудованій ще 1986 року, було 260 старих вікон та одне пластикове. Нині майже всі вікна замінили. Коштом міського бюджету оновили устаткування їдальні, актового залу, оперативно замінили котел, що вийшов з ладу напередодні опалювального сезону. Згуртувавшись, батьки з працівниками школи причепурили шкільні коридори. Нині там — цікаві фотозони і яскраві локації.
«Ми змінили імідж, ставлення до закладу і до себе. Вчителі й батьки ставали разом і робили ремонт. Коли відділ освіти це побачив, сюди почали вливати значні фінансові надходження», — говорить Людмила Червоненко.
На базі школи за підтримки очільника громади Олександра Корінного розвивають Інклюзивно-ресурсний центр. Облаштувати кожну школу міста з урахуванням потреб дітей з інвалідністю складно, тож вирішили зосередити ресурси у ЗОШ № 4. Зараз у закладі навчається 16 таких діток. Оскільки у школі планують зробити підйомник, аби діти, які пересуваються на візочках, мали повноцінний доступ до освіти, очікують на учнів з інших закладів.
Сьогодні в закладі відновлюють освітній потенціал, адже через тривалий «застій» чимало школярів перевелися до інших шкіл. Проте зі змінами, що почали впроваджувати після об’єднання в громаду, вакансіями в закладі зацікавилися і освітяни із сусідніх шкіл. Вчителі закладу займаються самоосвітою, двоє з них є фахівцями міського методичного об’єднання. На уроках використовують інтерактивну дошку, придбану за зібрані під час шкільного ярмарку кошти та, звісно, пожертви батьківського і трудового колективу. Не відстають і школярі — вихованка ЗОШ № 4 успішно склала ЗНО з біології на 198 балів.
ГРОМАДСЬКА АКТИВНІСТЬ — РОДЗИНКА ШКОЛИ
Фейсбук-сторінка закладу рясніє звітами про участь школярів у різноманітних заходах. Одна з реалізованих ініціатив — участь в проекті Healthy Schools, спрямованому на пропагування здорового способу життя.
«Цього року був дуже добрий урожай яблук і наприкінці літа власники яблучних садів дозволили місцевим зібрати фрукти для себе. Наші вчителі виявили ініціативу і долучилися до збору. Таці з яблуками поставили на поверхах школи. Здавалося, що після літа діти на ті яблука не дуже голодні, але їх «розмели» за кілька хвилин», — ділиться Людмила Червоненко.
У межах тижня знань безпеки дорожнього руху до школи запросили громадських діячів з кропивницької урбаністичної «Агенції сталого розвитку». Активісти розповіли школярам про проект «Будь видимим», що передбачає підвищення безпеки пішоходів із використанням світловідбиваючих елементів. Дітям подарували брелоки-світлячки й залишили матеріали для їх виготовлення.
Школа також бере участь в урядовому екологічно-освітньому конкурсі «Компола». Школярі виграли компостер для перероблення харчових відходів шкільних їдалень й вчаться роздільному сміттєзбору.
Але чи не найбільше в Новоукраїнській ЗОШ № 4 пишаються сезонними спартакіадами.
«Минулої зими запланували спартакіаду. Коли сніг нарешті випав, ударили морози. Ми не наважувалися збирати дітей. Аж тут мені зателефонував голова ради школи з питанням: «Де ж наша спартакіада?». Попри мороз, діти повиходили. Були лижі, ковзани, взяття фортець. І бабусі, і мами стояли з прапорами на горі, зустрічаючи переможців. То, звісно, було щось», — пригадує директор школи.
Нині в планах закладу — участь в грантівській Програмі підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа».
Анастасія Зубова, для газети «Молодь України».
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: