Окрім традиційних витрат на оплату гуртожитку чи нові конспекти українські студенти не рідко зіштовхуються з додатковими витратами, пов’язаними з навчальним процесом. Мова йде про здачу коштів на ті чи інші ремонтні роботи, друк студентських квитків чи дипломів тощо. Не стверджуємо, що така практика є традиційною для усіх вишів, втім, з допомогою сучасних онлайн-інструментів кожен студент може подивитися закупівлі свого навчального закладу й перевірити чи не закладено бюджетні кошти на ті роботи й послуги, «скинутись» на які можуть запропонувати з деканату. Також можна промоніторити постачальників-«улюбленців» і простежити, чи вони бува не являються родичами ректора, або ж, чи не купує виш продукти за завищеними цінами.
Зокрема, на сайті Transparency International Ukraine подається покрокова інструкція з перевірки закупівель. З допомогою коду ЄДРПОУ свого університету, який можна знайти в пошуковику, або з допомогою онлайн-мапи, перевірити ризиковані закупівлі можна на порталі DoZorro, а також зведені дані в публічному модулі аналітики BI ProZorro.
ЦДПУ ім. В.Винниченка
Перейшовши за останнім лінком й ввівши код вишу, в поле «Організатор», візьмемо до прикладу ЦДПУ ім. В.Винниченка, побачимо як виглядає карта його закупівель.
Перейшовши на сторінку «Тендери/Лоти» бачимо кожну закупівлю. Судячи з таблички, університет переважно працює за прямими договорами без проведення конкурентних процедур. Відсоток економії, який вираховується програмою, у цьому випадку становить нуль.
Ризиковані закупівлі, тобто такі, у яких сума договору є близькою до допорогової у 200 тис грн., або є схожість в документації та контактах фірм-суперників, можна виявити з допомогою фільтрів на порталі DoZorro.
Наприклад, система показує, що університет закупив комп’ютери за 199 800 грн, тобто за суму, гранично близьку до порогової, яку за законом мають проводити через тендер. Перейшовши на вказану закупівлю, бачимо, що замовник, тобто університет, не надав вичерпного опису товару, який закупив за бюджетний кошт.
Цілих чотири ризик-індикатори показує система на закупівлі послуги з реконструкції стадіону навчального корпусу №2. Кожен з них може мати як об’єктивне походження, так і свідчити про необхідність ретельніше придивитися до підрядника. Так, майже 7-мільйонний підряд освоює ТОВ «Кіровоградський будівельний альянс». Вказане підприємство, як уже писав «Без купюр», за збігом працює саме на тих об’єктах, субвенцію на ремонт яких залучає кропивницький нардеп, член бюджетного комітету Верховної Ради Олександр Горбунов.
Хто годує студентів Льотної академії
Перейшовши за лінком на карті, можна переглянути перелік закупівель навчального закладу і тендери з ризик-індикаторами. Серед останніх – тендер, який проводився для закупівлі йогурту і сметани на 775,8 тис грн. Підряд між собою розіграли ТОВ «УкрПродДонСервіс» і ТОВ «Сервісторгпром». Як вказується у ризик-індикаторах – конкурентної боротьби за підряд не було, учасники не знижували пропоновані ціни. Це сигнал детальніше перевірити постачальників.
Так, адресою реєстрації «Сервісторгпрому» вказано вул. Шевченка, 60, де працює приймальня секретаря міськради Кропивницького Андрія Табалова, зареєстровано низку підприємств та організація партії «Наш край», першим номером у виборчих списках на місцевих виборах якої був посадовець. Підприємство ж «УкрПродДонСервіс» наразі має іншу адресу реєстрації та засновників, але раніше ЗМІ неодноразово повідомляли про пов’язаність фірми з родиною Табалових.
У тендерній документації, яку подала фірма-переможець торгів «УкрПродДонСервіс», вказано, що підприємство орендує обладнання у ПАТ «Первомайський молочноконсервний комбінат», котре за даними з аналітичної системи Youcontrol, належить батькові секретаря міськради Олександру Табалову.
ЦНТУ
Закупівлі Центральноукраїнського національного технічного університету зібрані за цим лінком. Традиційно виш витрачає чимало коштів на компослуги (водопостачання, водовідведення, вивезення сміття тощо), а також можна відстежити закупівлю канцелярії, послуг з акредитації, друку студентських квитків.
Наприклад, минулоріч вартість одного студентського квитка складала 33,3 грн. Також майбутні «технарі» можуть випробувати знання на практиці й переглянути тендерну документацію, за якою ремонтують дах місцевого гуртожитку. Підряд за прямим договором дістався ПП «Карбон-С», засновником якого значиться Юрій Горленко з Кропивницького. Пошук інформації про фірму в Судовому реєстрі вказує, що вона фігурувала у кримінальному провадженні, в рамках якого слідчі перевіряли ймовірне виконання ремонтних робіт не у повному обсязі. Вироку у справі нема, й не виключено, що провадження закрили, втім, з огляду на такий шлейф варто було б перевірити, як завершиться ремонт.
Підсумовуючи відзначимо, що з розвитком низки антикорупційних платформ, фінансові справи університетів перестали бути чимось закритим й скориставшись детальною інструкцією це може зробити кожен студент.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: