Сесійні засідання міської ради Кропивницького 7-го скликання зазвичай розпочинаються з чисельних виступів громадськості, скандальних заяв чи перформансів депутатів. Ця частина засідань активно висвітлюється у ЗМІ й обговорюється у соцмережах. Проте найцікавіші моменти – голосування за виділення землі, зазвичай залишаються, так би мовити, за лаштунками, адже під кінець сесійного дня залу для засідань покидають журналісти й представники громадськості.
«Без купюр» дослідив кілька прикладів, як депутати голосують «за землю» й виокремив зручну схему переголосування спірних питань. Як усе відбувається, розповідаємо на прикладі 5-го засідання 9 сесії міськради Кропивницького 7 скликання, що проходила 4 вересня. Ми підкреслюємо, що підготовлений відеоролик є лише «нарізкою» найбільш скандальних моментів, проте він яскраво демонструє, як “протягуються” потрібні рішення.
Того дня, майже о пів на шосту вечора, у депутатів спостерігалася підвищена трудова активність. Їй передував “провал” кількох земельних питань. Серед них – проект рішення № 1150 «Про затвердження земельної ділянки по вул. Короленка (напроти будинку № 38)». 30 квадратних метрів пропонувалося передати на 15 років в оренду через аукціон під «об’єкт торгівлі», читай – МАФ. Вказана земельна ділянка знаходиться біля ряду магазинів, де продають живі і пластикові квіти. Колись на цьому місці росло дерево.
Для прийняття рішення під час першого голосування забракло голосів. «За» віддали лише 21 із необхідних 22 голосів. Не підтримали проект рішення депутати з фракцій «Свободи», «Батьківщини», «РПЛ», «Самопомочі», частково з «БПП» й «УКРОПу». Віддали свої голоси за ці 30 «квадратів» під МАФ фракції «Наш край», «Опоблок», «Рідне місто» й кілька депутатів з «БПП» і «УКРОПу». Міський голова Андрій Райкович також підтримав роздачу комунальної землі під черговий МАФ. Аби з’ясувати, хто з колег не голосує за таке важливе питання, з залу лунає вимога показати результати голосування по фракціям.
Така ж доля спіткала й проект рішення № 1151 «Про затвердження земельної ділянки на розі вулиць Комарова та Соборної». Цього разу за ще один МАФ на 15 років на тротуарі, біля торговельного комплексу, відомого у місті, як торгові ряди Рибалкіних, віддали голоси лише 20 народних обранців. Зазвичай, голосуючі «в унісон» з промерською більшістю депутати Артюх (позафракційний) та Зайченко (УКРОП) не натиснули кнопки «за».
Нині на цьому місці поки що росте дерево.
На наш запит в управлінні земельних відносин міськради Кропивницького повідомили, що заявником на відведення вказаної ділянки є приватне підприємство «Синергія R. S». За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, його засновником станом на сьогодні значиться Тетяна Вікторівна Гордеєва, помічниця депутата міської ради Сергія Кріпака (фракція «БПП»).
Їх Фейсбук-профілі свідчать про активну співпрацю з виборцями на округах.
У відкритих джерелах також знаходимо, що у певний період керівником цього підприємства значився брат депутата – Дмитро Кріпак. «Синергія R. S» зареєстрована на вулиці Кропивницького, 148. «Сусідить» з ним і сам Сергій Кріпак, зареєстрований на вул. Кропивницького, 152.
Зважаючи на «скандальність» торгових рядів Рибалкіної біля Критого ринку, де, як відомо, тривалий час були конфлікти з підприємцями з наметів, які скаржилися на зведення магазинів фактично на комунікаціях, ми звернулися в управління архітектури із запитом про надані висновки за вказаним проектом рішення.
Нам повідомили, що «Управління не виключає можливості розгляду матеріалів відведення земельної ділянки (у визначеному схемою місці) під розміщення об’єкта торгівлі з урахуванням дотримання вимог п.3.7.4 ДСТУ 3587-97. Погодження відведення ділянки із балансоутримувачем інженерних комунікацій, розташованих на земельній ділянці».
Щодо земельної ділянки на Короленка, відповідь майже ідентична – управління не заперечує.
І якщо з «мізерними» ділянками під МАФи депутати ще роздумували, то передачу на 10 років в оренду через аукціон 300 квадратних метрів навпроти супермаркету АТБ по вул. Пашутінській, підтримали 25 голосами «за».
Управління архітектури й цього разу зауважень не надало, проте «вмило руки» й замість висновку відзначило «на розгляд комісії».
Ми поцікавилися в управлінні земельних відносин міськради Кропивницького, хто ж претендує на такий ласий шмат землі біля центрального ринку. Заявником було приватне підприємство «Кіровоград-Буд-Дизайн».
Землю просять надати із правом суборенди. За даними держреєстру, його засновниками є Юрій Шаров та депутат міськради Андрій Кролевець (фракція «БПП»). Напевне, підприємці розширюють власну ринкову бізнес-імперію. Як писали колеги з сайту «Наші гроші», у володінні цієї ж фірми перебувають ринки «Черьомушки», «Жемчуг», «Полтавський». За позитивне ухвалення рішення голосував і сам депутат Кролевець.
Свого часу, коли довкола встановлення торгових рядів Рибалкіних розгоралися скандали й це питання слухалося на сесіях, “вступався” за забудовників вищезгаданий депутат Кролевець. Певно, з підприємницької солідарності.
Затвердження земельної ділянки по вул. Євгена Тельнова (біля магазину «АТБ») під черговий МАФ також знайшло підтримку у депутатського корпусу. Попри те, що їхня колега Яремчук (фракція «БПП») зауважувала, що магазин стоятиме майже на пішохідному переході, це не змусило депутатську більшість відкласти питання до з’ясування. Попри зауваження інших депутатів, що на земельній комісії це питання не підтримали, її очільник, депутат Олександр Шамардін (фракція «Рідне місто») наполіг, що проект рішення взяли до відома, бо на засіданні не було кворуму.
Розглянувши усі питання порядку денного, о шостій вечора депутати вирішили попрацювати ще, й повернутися до переголосування за ті проекти рішень, які не набрали необхідної кількості голосів. Така пропозиція надійшла від депутатів – повідомив міський голова Андрій Райкович. Його підтримав вищезгаданий депутат Кролевець, оголосивши проекти рішень № 1150, 1151.
Включити до порядку денного іще одне питання з голосу намагався депутат Вадим Дрига (фракція «Наш край»). Мовляв, виникла «сурова необхідність». Проте за наполяганням мера, спочатку вирішили голосувати за повернення до низки непроголосованих проектів. Але щось пішло не так, і голосів забракло. Оголосили «виховну» перерву.
Після перерви міський голова зазначив, що оскільки за Регламентом, депутати працюють до 18-ї години, потрібно проголосувати за продовження роботи й надалі таки поставити на голосування раніше провалені проекти. Йому заперечив депутат Демченко («РПЛ»), який також згадав за Регламент – втретє за один і той же проект голосувати не можна, а процедурне питання про продовження роботи необхідно ухвалювати двома третинами від складу ради. На вимогу Райковича начальниця юридичного відділу Марина Смаглюк оперативно надала «роз’яснення». За словами чиновниці, проблем у переголосуванні нема. Хоч Регламент стверджує зворотне:
Проте ні вимоги регламенту, ні пізній час не зупинили депутатів від роздачі землі під ларьки й після «виховної» перерви на табло результатів голосування висвітлилися бажані 22 голоси «за». Затвердження землі під МАФи на Короленка і біля торгових рядів Рибалкіних, і на які претендує підприємство помічниці одного з депутатів, підтримали.
Редакція не стверджує, що депутати-бізнесмени не можуть претендувати на оренду землі так само, як й інші підприємці міста. Проте наголошує – спосіб її отримання зазвичай кардинально відрізняється від того, яким змушені користуватися пересічні громадяни. Як показує минула сесія, задля виділення землі саме під депутатські магазини, депкорпус готовий працювати і понаднормово, й забувши про норми регламенту. Задля підтвердження цієї тези ми направили запит в земельне управління. Нас цікавило навіть не виділення нової землі, а просто узаконення ділянок під власним майном. Найдавніша заява, відповідно якої земля ще не передана у власність громадянам, згідно з офіційними даними, датується 21 лютого 2017 року. А в нашому розпорядженні є дані, які свідчать, що деякі громадяни через зволікання в міській раді не можуть приватизувати земельні ділянки під власними будинками ще з минулого року. Станом на жовтень, понад 290 громадян очікують, поки депутати таки затвердять їхнє законне право на приватизацію землі, де знаходяться їхні будинки й інше майно. А тим часом, десь у місті з’являється ще один МАФ.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: