Сьогодні – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їхнім незаконним обігом. Цьому дню та згаданій в його назві проблемі була присвячена вчорашня спільна прес-конференція Обласного благодійного фонду “Повернення до життя” та його партнерів – ювенальної превенції та патрульної поліції.
На рахунку фонду – створення першого в області реабілітаційного центру, комьюніті-центру для проблемних підлітків “VIP-бункер”, багаторічна співпраця з кількома поважними міжнародними фондами в сфері зниження шкоди від наркотиків, запровадження досвіду європейських країн в нашій області та багато іншого.
Зокрема, встановлення в Кропивницькому, в місцях скупчення споживачів наркотиків, скриньок для використаних шприців, аби зменшити їхню кількість на вулицях та убезпечити містян, особливо дітей від загрози вколотися і підхопити небезпечну інфекцію. Попри скепсис окремих депутатів міської ради, бокси регулярно наповнюються шприцами, а ті в свою чергу утилізуються. Хоча є ще над чим працювати і в плані поширення практики, і в плані прищеплення елементарних звичок наркозалежним.
Як розповів керівник ОБФ “Повернення до життя” Олександр Остапов, цьогоріч фонд відзначив двадцятиріччя своєї діяльності. За цей час у рамках програми зменшення шкоди від наркоманії тисячі наркозалежних обмінювали використані шприци на чисті й стерильні, були протестовані на ВІЛ, сифіліс та гепатити, стали на програму замісної терапії, отримали психологічну та медичну допомогу, були направлені в профільні медичні заклади області, в залежності від виявленого захворювання. Дехто отримав другий шанс на нормальне життя. Серед соціальних працівників і навіть психологів фонду є колишні наркомани, які не тільки здолали залежність, а й соціалізувалися після тривалого асоціального способу життя, отримали вищу освіту, створили сім’ї та працюють зі споживачами наркотиків за принципом “рівний рівному”.
На сьогоднішній час окрім програми зменшення шкоди, фонд успішно заповнює прогалини в профілактиці наркоманії серед молоді, залучаючи до своїх проектів як підлітків із групи ризику, так і молодіжних лідерів. Вже минулого року відвідувачі школи волонтерів фонду самі написали проект та отримали фінансування на його реалізацію від міжнародної партнерської організації.
Як розповів координатор проекту “VIPкайф” Артем Гречанюк, за час його реалізації в місті було замальовано сотні написів наркодилерів із рекламою каналів розповсюдження наркотиків. Замість них активісти залишали адресу спеціально створеного телеграмканалу з адресами організацій, котрі надають допомогу наркозалежним та профілактичними матеріалами. Сотні підлітків підписалися на канал, 30 безпосередньо звернулися до фонду. Сьогодні фонд активно пропагує серед молоді мобільний додаток “Free2ask”, розроблений Міжнародним фондом “Альянс громадського здоров’я” та ВБО “ТОЧКА ОПОРИ” за підтримки фонду World Childhood Foundation в кооперації з Elton John AIDS Foundation. З допомогою додатку можна отримати фахові консультації, а також психологічну і навіть юридичну допомогу у випадку насилля, порушення прав і такого іншого.
За підтримки французької міжнародної експертизи 5% фонд має змогу поширювати профілактичні заходи і на периферії, а також стимулювати активних молодіжних лідерів фінансово.
Але за словами психолога фонду Альони Лимарь, ні держава, ні суспільство ще не усвідомлюють про існування такої проблеми як підліткова наркоманія. На сьогодні підліткам не ставлять такого діагнозу, як наркотична залежність, а відповідно і не можуть надати допомоги. Водночас проблема стоїть дуже гостро. І щоб привернути до неї увагу, свого часу спеціалісти фонду провели анонімне анкетування серед молоді професійно-технічних навчальних закладів Кропивницького, яке показало, що більшість з опитаних якщо не вживають, то принаймні пробували наркотики. Тоді ОБФ “Повернення до життя” започаткував акцію “Невидимий – не значить неіснуючий”, покликану розповісти органам влади і суспільству про реальну картину з підлітковою наркоманією.
В цілому, як відзначив Олександр Остапов, останнім часом завдяки тісній співпраці з заступником міського голови Наталією Дзюбою, вдалося зрушити чимало питань, зокрема створити координаційну раду при міській раді з питань наркотиків, затвердити міську програму з наркополітики. Однак, коли мова доходить то більш практичних моментів, зокрема виділення приміщення лише з трьох кімнат під комьюніті-центр для підлітків із груп ризику, то міська рада вже третій рік поспіль демонструє цілковиту незацікавленість і навіть байдужість. Тож такий центр у Кропивницькому наразі фінансується за кошти платників податків Нідерландів, саме Посольство Нідерландів виділяє кошти на оренду приміщення та роботу з проблемними підлітками в нашому місті. Хоча в семи інших містах України влада знайшла приміщення під такі центри.
Тим часом, Олександр Остапов вбачає тенденцію до збільшення кількості наркозалежних. Серед інших чинників на цьому, за його словами, позначилася і війна. Серед колишніх учасників АТО є й ті, хто повернувся зі Сходу з наркотичною залежністю та звертався по допомогу до фонду. Ще один тривожний момент – міжнародні донори скорочують фінансування програм із зменшення шкоди від наркоманії, поступово цю функцію повністю має взяти на себе наша держава. Але чи впорається, тим більше в умовах соціальної й економічної кризи, – питання, відповідь на яке очевидна. Проте це той випадок, коли хочеться помилитися.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: