З моменту набуття чинності так званих похоронних «правок Лозового», минув майже місяць. «Без купюр» досліджував, як на Кіровоградщині працюють із нововведенням.
Нагадаємо, що згідно зі змінами до Кримінально-процесуального кодексу, які подав нардеп від «Радикальної партії Ляшка» Андрій Лозовой, серед іншого визначається, що постанову про проведення експертизи для визначення причини смерті людини має ухвалювати суд, а не слідчий. За ідеєю законодавців, експертиза обов’язкова лише у разі насильницької смерті. Для поховання людини, яка померла власною смертю достатньо висновку медиків. Зміни до КПК почали діяти з 15 березня.
«Якщо Ляшко приїде в місто, я його гнатиму звідси за такий безлад», – так реагує на «похоронні» зміни представник одного з підприємств, що надає ритуальні послуги.
На думку ритуальників, їхні клієнти отримали додатковий клопіт і незручності. Не знаючи точну дату поховання складно організувати церемонію, може виникнути проблема з приїздом на поховання рідні, яка проживає закордоном.
Ритуальники на правах анонімності розповідають, що в перші дні після ухвалення змін до КПК у міському морзі, що на селищі Новому, протягом кількох діб перебували тіла п’ятьох небіжчиків, яких не могли забрати для поховання рідні.
«Коли люди звертаються у похоронне бюро, без рішення суду ми навіть не можемо визначити дату похорону, – говорить ще один працівник ритуального підприємства. – Після рішення суду, коли здійснюється розтин, рідні небіжчика мають або зідзвонюватися, або їхати в морг, аби забрати довідку про причину смерті».
Не все так просто і з похованням людей, які померли своєю смертю, переконують працівники ритуальної сфери. Якщо людина похилого віку пішла з життя, довідку про смерть надає лікар. Така процедура була й раніше. Втім, якщо людина не спостерігалася в лікарні, лікар не має її історії хвороби, є шанс, що рідним доведеться чекати на експертизу.
«Якщо дільничний лікар не спостерігав цю людину, він не може взяти на себе відповідальність про причину смерті. І щоб поховати, наприклад, 90-літню бабусю, її рідні мають чекати рішення суду», – говорить ритуальник.
На думку працівників сфери, «похоронні» нововведення лиш ускладнили і затягнули в часі процедуру поховання.
У міському морзі на питання «Без купюр» інформацію про 5 трупів, яких не могли оперативно передати на поховання підтвердили. Втім, роз’яснили, що без руху тіла зберігалися лише 2 дні, протягом 16-18 березня, коли зміни до КПК лиш вступили в дію і ще не досконало розібралися з нововведенням. Також повідомили, що через це у двох родин зірвались дати поховальної церемонії. Нині ж, запевняють в морзі, працюють злагоджено, ускладнень нема.
В поліції області в коментарі виданню повідомили, що працівники поліції разом з судами координують роботу. Проблем не виникає, слідчі працюють у штатному режимі.
У Ленінському райсуді міста нам повідомили, що через звернення слідчих за постановами на експертизи поки суттєво навантаження не зросло. Із 15 по 23 березня (на час звернення за коментарем – авт.), до суду надійшло лише одне клопотання від слідчого. У Кіровському райсуді зазначили, що через «похоронні» правки до КПК навантаження на суддів зросло, проте ще не критично.
На запит «Без купюр» у слідчому управлінні поліції області повідомили, що у період з 16 березня по 6 квітня слідчі направили до судів 92 клопотання про призначення судово-медичних експертиз для встановлення причини смерті громадян.
Протягом доби слідчі судді розглянули та задовольнили 86 клопотань слідчих, 2 клопотання протягом 2 діб та 4 протягом 3 діб, що не суперечить вимогам кримінального процесуального законодавства.
Також у поліції роз’яснили, що відповідно до вимог ст.238 КПК труп після проведення судово-медичної експертизи та встановлення причини смерті видається лише з письмового дозволу прокурора.
На питання, чи доводилося звертатися за дозволом на експертизу у вечірній час, або вихідні, в поліції відзначили, що таку опцію суди застосовують лише у виключних випадках.
У Національній поліції тим часом відзначають, що в масштабах країни ситуація все ж набула проблемного характеру. В судах не встигають ухвалювати постанови на експертизу. За інформацією департаменту комунікації Нацполіції України, 120 ухвал на проведення експертиз суди видали протягом чотирьох діб. Це 6,5% від поданих слідчими клопотань.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: