На Кіровоградщині завершився опалювальний сезон 2024–2025 років. Про це під час брифінгу повідомила директорка департаменту ЖКГ та паливно-енергетичного комплексу Кіровоградської обласної військової адміністрації Ольга Довжук.
За її словами, попри численні побоювання щодо можливих перебоїв в енергопостачанні через війну, завдяки ЗСУ регіон пройшов опалювальний сезон стабільно. Житлово-комунальне господарство та об’єкти паливно-енергетичного комплексу працювали практично безперебійно.
В яких закладах області ще триває опалювальний період
Основна частина житлового фонду відключена від теплопостачання ще в березні, проте в низці закладів соціальної сфери опалення триває. Йдеться про 100 дитячих садків (35,8% від загальної кількості), 90 закладів освіти (31,8%) та 25 лікарень (67,6%). Усі ці об’єкти мають автономні котельні.
Зокрема, тепло отримують обласна лікарня, онкодиспансер, кардіоцентр, госпіталь ветеранів, лікарня швидкої допомоги, психіатрична лікарня та центральні міські лікарні Кропивницького й Олександрії, а також колишні ЦРЛ у понад десяти громадах області.
Скільки когенераційних установок отримала область?
Під час опалювального сезону область отримала від USAID п’ять когенераційних установок. Три з них вже запущені у Світловодську, ще одна готується до запуску в Олександрії. Шоста установка, передана Власівським мережам, поки в процесі підключення.
Борги підприємств та населення
Щодо фінансової ситуації, підприємства теплокомуненерго, як і торік, працювали за тарифами, замороженими на рівні початку повномасштабного вторгнення. Через це накопичилась значна заборгованість. Так, на 3 квітня спожито 47 млн м³ газу на суму 517 млн грн, з яких оплачено лише 61,4%. Борг за сезон склав майже 200 млн грн.
Загальний борг підприємств області перед «Нафтогаз Трейдингом» — 1,176 млрд грн. Водночас територіальною комісією підтверджена заборгованість з різниці в тарифах у розмірі 1,110 млрд грн — сума майже ідентична. Проте є ще борги за розподіл газу: 79,3 млн грн, зокрема, найбільші боржники — «Світловодськпобут» (40,2 млн) та теплокомуненерго Олександрії (37,7 млн).
Окремо директорка зазначила, що борг бюджетних установ за опалення склав 3,6 млн грн.
Населення теж має значну заборгованість. На 1 березня 2025 року вона склала 839,5 млн грн, з них понад 722 млн — за теплопостачання. Це на 6,1% більше, ніж на початку 2024-го.
Рівень оплати за електроенергію серед підприємств теплокомуненерго варіюється. «Світловодськпобут» і деякі інші підприємства мають 100% оплату, тоді як середній показник за січень–лютий — близько 82%. Ситуація гірша у водоканалах — рівень розрахунків лише 51,4%, борг сягає 30 млн грн.
Ольга Довжук закликала споживачів розраховуватись за надані послуги, наголосивши, що це — основа стабільного функціонування критичної інфраструктури. Водночас вже розпочата підготовка до наступного опалювального сезону, для чого традиційно залучатиметься підтримка місцевих бюджетів.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: