13 грудня минулого року Кабінет міністрів прийняв постанову, виконання якої могло б суттєво покращити доступ усіх верств населення до лікування. Оскільки передбачає розширення національного переліку основних лікарських засобів, тобто базових препаратів із доведеною медичною ефективністю, які повинні безкоштовно видаватися пацієнтам. Ліки, що не ввійшли до переліку, хворі мають купувати за власний кошт.
– Національний перелік основних лікарських засобів – це надзвичайно важлива частина медичної реформи, одне із завдань якої – гарантувати безкоштовне базове лікування громадянам країни. Ми хочемо, щоби українці на 100% були забезпечені життєвонеобхідними, якісними та безпечними ліками. Ухвалення цієї постанови допоможе мільйонам громадян отримувати вчасне, якісне та ефективне лікування, – так прокоментував рішення Уряду заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик.
Так, у постанові прописано, що загальна кількість препаратів, включених до Нацпереліку, що мають забезпечуватися на 100% у закладах охорони здоров’я, становить 427 найменувань. На жаль, оптимістичні заяви урядовців, як це бувало вже не раз, не мають нічого спільного з реальністю, і не з вини медиків, як у нас прийнято вважати, хворим і надалі в переважній більшості доводиться платити за все. «Без купюр» вирішив дізнатися, яка ситуація з безкоштовними препаратами в лікарнях Кропивницького, й укотре переконався, що такі привабливі для населення лозунги не підкріплені відповідними фінансами. Якщо точніше, то держава пообіцяла хворим безкоштовні ліки, вартість яких тільки для одного обласного закладу обраховується ста мільйонами гривень, але забезпечення ними переклала на головних лікарів та місцеві бюджети.
Про те, наскільки правильні наші висновки та наскільки медзаклади забезпечені препаратами у відповідності до вказаної постанови, ми запитали в головних лікарів Кіровоградської обласної лікарні Лариси Андрєєвої та головного лікаря Центральної міської лікарні Кропивницького Олександра Артюха.
– На сьогоднішній день лікарня недостатньо забезпечена необхідними безкоштовними препаратами, але я розмовляв з цього приводу з нашим міським головою, він пообіцяв, що на сесії, що відбудеться 29 березня, порушить питання про виділення 15 мільйонів гривень. Це дасть змогу забезпечити більшу кількість ліків. Сподіваюсь, що депутати підтримають нас у цьому. Зараз, в основному, викручуємося за рахунок коштів із минулого року, але все “тріщить”. Якщо ми проплачуємо вчасно, то ліки поставляють нам також вчасно. Всі закупівлі проводимо через відкриті тендери, все можна подивитися на сайті «Prozoro». Нам, звісно, краще було б, якби хтось централізовано закуповував і поставляв препарати, а потім давав лікарням. З іншого боку, ми самі проводимо процедуру закупівель – хто виграв тендер, той і постачає. Останнім часом приймаємо поставки з фірми «БаДМ». Інколи бувають незначні перебої, але частіше за все це пов’язано з тим, як ми проплачуємо поставки. Якщо є фінансування, то добре, але іноді трохи затримується, буває і нетрохи. Чесно кажучи, робимо запас, бо затримка фінансів відбувається не вперше, – пояснює Олександр Артюх.Щодо того, чи знають про можливість принаймні частково пролікуватися безкоштовно пацієнти, Олександр Іванович запевняє, що хворі мають доступ до наявної інформації.
– Зараз є таке прийняте правило, що на спеціальних дошках розміщуються об’яви, де ми подаємо інформацію про ліки, будь-хто може подивитись. Окрім цього також є інформація в Інтернеті, – каже головний лікар.– В цьому національному переліку є не всі ліки, що нам потрібні для лікування на стаціонарі, – каже головна лікарка Кіровоградської обласної лікарні Лариса Андрєєва. – Багато чого не враховано, тому наш та інші заклади зараз звертаються до МОЗу для того, щоб внести зміни до переліку. Наприклад, по препаратам від гострої пневмонії. В переліку є кілька антибіотиків, але якщо пацієнту потрібен такий препарат, якого в цьому переліку немає, звісно, він купує його за власні кошти. На сьогоднішній день, ми 100% не забезпечені коштами на те, щоб закупляти ліки. Для того, щоб забезпечити обласну лікарню, треба більше 100 мільйонів гривень. Це якщо брати до уваги всі наші відділення, і приблизно ті медикаменти, які є в реєстрі. Є деякі програми, за якими нам роблять поставки, наприклад, для лікування вірусного гепатиту. Деякі препарати поступають, але ми їх отримуємо не у вигляді коштів, а ліками. Обласна лікарня є закладом отримувачем деяких препаратів. Ми їх тримаємо на складі, і призначаємо тим пацієнтам, які цього потребують. Але це невеликий відсоток. На сьогоднішній день гроші державою на це все не виділяються. Нам виділили кошти з обласного бюджету для того, щоб ми могли забезпечити безкоштовним лікуванням учасників АТО, також закупили реактиви для проведення безкоштовних аналізів, і на випадок деяких невідкладних станів, на які нам виділили незначну кількість коштів.Марина Дяченко, син якої лікується в обласній дитячій лікарні, каже, що про національний перелік ліків знає, але більшість препаратів купує самотужки.
– Багато хто не знає про те, що має право на безкоштовні ліки, і які саме, тому купують те, що їм виписують, – каже жінка. – Можу сказати від себе, що більшість ліків купуємо самостійно, тому що перелік із потрібного нам списку зменшився до мізеру, все, що нам потрібно, з нього прибрали. Купуємо від бинтика до шприця, й аналізи теж не безкоштовні. Списки безкоштовних ліків не всі можуть бачити, бо висять вони не в кожній лікарні й не кожному у відділенні, в нас в гемовідділенні є така інформація вже більше двох років. Я звернула увагу, що з переліку прибрали дороговартісні ліки, а ті що дешеві – залишилися. Як це робилося? Виписувалися ліки, потім перестали. Поцікавилася, з чим це пов’язано? Зняли з реєстрації. 2 роки чекали, потім ці препарати з’явилися, але вже в списках їх немає. Як потім пояснили, вони ж, як і долар, здорожчали, і держава не готова сплачувати такі кошти. Тож мусять платити пацієнти.
- У Кропивницькому відкрили оновлене приймальне відділення Центральної міської лікарні. ФОТО
- У Кропивницькому “Дитяча міська лікарня” отримала нове реабілітаційне обладнання
- Причини та наслідки обвалу даху харчоблоку лікарні в Кропивницькому
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: