Перший професійний український театр із серйозною ювілейною датою привітали чимало людей. Йому присвятили стінопис «Корифей Марко» у самісінькому центрі міста, міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко особисто приїхав до Кропивницького, аби нагадати, що саме тут починали ті, хто змогли показати світові, яка насправді українська культура, що вона далеко не про шаровари та горілку. Вона про автентичність, козацьку силу, дівочу вроду та нескореність. Все те, що ми споконвіку демонстрували нашим ворогам й продовжуємо робити це досі.
Міністр вручив подяки колективу Кіровоградського обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Кропивницького, заслуженому артисту України Олександру Ярошенку та артистці Кіровоградського обласного театру Інні Дорошенко.
У день ювілею нашої культурної перлини, 27 жовтня, на сцені театру імені Марка Кропивницького відбулася прем`єра вистави за п`єсою Карпенка-Карого «Бондарівна» режисера Херсонського театру імені Миколи Куліша Сергія Павлюка.
Перед прем`єрою «Бондарівни» публіка познайомилася з творчістю місцевого етнопроєкту «Баба Єлька». При вході до театру людей очікував гурт «Дувай-ва», який виконав пісні, зібрані під час експедицій Кіровоградщиною. Після виступу гурту, всі охочі могли взяти участь у майстер-класі з традиційних українських танців, притаманних нашій області. Разом з учасниками етнографічного проєкту гості театру вчилися танцювати гречаники, польку, падеспанець та краков`як.
Тут же можна було переглянути колекцію одягу зі зразків автентичного старовинного одягу та сучасних реплік на нього, створеного етнолабораторією «Баба Єлька». Опісля танцювально-пісенних розваг, публіку запросили до перегляду вистави.
Напередодні показу п`єси Сергій Павлюк розповів про її ідею та особливості.
«Обирали виставу саме серед творів корифеїв. Я переглянув багато цікавих, але вже поставлених робіт, проте не знайшов серед них «Бондарівну» Карпенка-Карого. Її сюжет як був колись актуальним, так і залишився таким самим зараз. Він залишився майже недоторканним, хіба що замінили в п`єсі поляків на москалів, і ще одна деталь, яку я вважаю важливою, наша Бондарівна залишається живою», – зазначив режисер.
Саме актуальність цього твору є чи не головною причиною, через яку Сергій обрав для показу «Бондарівну»
«Тут йдеться про вільну душею, духом і тілом дівчину. Вона закохується у козака, не відповідає нікому окрім нього взаємністю. Її намагаються зґвалтувати, вона чинить опір. Присутня тематика війни, туги за чоловіками, яких «забрала шабля». Є й москалик, якого в кінці вистави ми вішаємо», – розповів Сергій Павлюк.
Актори театру вже не вперше показали високий рівень професійності та підготовки. Глядачу однозначно сподобалися сучасні інтерпретація твору та музичний супровід – треки етногурту «ДахаБраха», «ГуляйПоле», «Божичі».
Окрім музичної складової, важливу роль зіграла присутність автентичності та обрядовості — кільце, яким ніби споріднювали душі та тіла наречених, сватання та гуляння весілля. П`єса дає унікальну можливість побачити на власні очі традиції, яким слідували наші предки.
Протягом двох годин, що тривав показ вистави, зал раз по разу вибухав оплесками й укінці довго не хотів відпускати акторів зі сцен, ушановуючи мистецтво квітами та словами захоплення. Сергій Павлюк та його нове бачення старого твору без сумнівів змогли вразити й оживити кропивницьку публіку.
Виставу «Бондарівна» однозначно варто побачити тим, хто звик до показу української автентичності через пластикові тини, бутафорні глечики, надмірні зойки та дивні наряди. Вона ж показує абсолютно інше – справжнє, живе, вічне.
Переглянути виставу можна до 20 листопада.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: