Восени минулого року обласне управління СБУ спільно з військовою прокуратурою «похвалилися» спецоперацією – на хабарі спіймали високопосадовців Головного управління фіскальної служби області. СБУ-шники навіть показали «кіно» про затримання та фото з вилученими у чиновниць під час «застілля» в кафе міченими купюрами.
Ми поцікавилися про успіхи у розслідуванні цієї резонансної справи. Як з’ясувалося, за час слідства звинуваченим у хабарництві заступниці начальника ГУ ДФС Олені Берестовенко та начальниці управління податків і зборів з фізичних осіб Оксані Реві перекваліфікували обвинувачення і вони досі займають свої посади.
За версією слідства, Oлена Берестoвенкo у змoві з Oксанoю Ревoю вимагали 80 тисяч гривень із фізичнoї oсoби підприємця. Кoшти передбачалися за зменшення суми виявлених пoрушень під час прoведення дoкументальнoї планoвoї виїзнoї перевірки ФOПа та ненарахування штрафних санкцій.
20 вересня 2017 рoку грoші чинoвницям передав представник підприємця. Після отримання грошей, жінок затримали. Наступного дня їм оголосили про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України. Стаття передбачає реальне покарання – позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з конфіскацією майна та позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
За менш ніж півроку, у лютому 2017-го, справа «пішла» до суду. Втім, уже за «легшою» статтею. Чиновницям інкримінують злочин за ч.2 ст.190 КК України (шахрайство). Тепер їм загрожує лише штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох років, або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк до трьох років.
До речі, завдяки перекваліфікації злочину, Оксані Реві суд змінив запобіжний захід із домашнього арешту на особисте зобов’язання.
Справу по суті розглядатиме Кіровоградський районний суд, а не Кіровський, куди спершу передали обвинувальний акт. Прокурор згадав, що вчинення злочину здійснене на території Кіровоградського району. Мовляв, передача грошей відбулася в кафе «Реал Авто», розташоване по вул. Шосейній, 9-б, у с. Соколівське, а не в Кропивницькому. Обвинувачені проти зміни суду не заперечували.
Рішенням суду обидві співробітниці управління відсторонені від займаних посад до 27 серпня. В обласному ж управлінні ДФС на наш запит повідомили, що чиновниці не звільнені. Обов’язки Оксани Реви виконує Олена Чепур, посада Олени Берестовенко поки що вільна. Службове розслідування за фактом затримання їх правоохоронцями в управлінні ДФС не проводили.
У коментарі «Без купюр» екс-прокурор, менеджер групи «Реформа органів правопорядку» Реанімаційного пакету реформ Володимир Петраковський відзначив, що перекваліфікація статті на «легшу» може бути пов’язана з виявленими обставинами злочину та зібраними доказами.
«Якщо у посадовця не було можливості дійсно прийняти рішення про зменшення штрафу і він не вчинив жодних дій, аби домовитися зі своїм колегою, лише просто пообіцяв і взяв гроші, це – шахрайство. Якщо людина бере гроші за обіцянку вирішити питання, але домовляється про оборудку зі своїм колегою, це теж не хабарництво, а зловживання впливом (стаття 369-2 Кримінального кодексу). Тобто, треба дивитися матеріали справи, що було задокументовано, адже може бути як штучна, так і цілком законна перекваліфікація», – зазначає Володимир Петраковський.
Разом із цим, чимало адвокатів відзначають, що «перекваліфікація» з’являється тоді, коли обвинуваченим вдається «домовитися» з правоохоронцями.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: