По обіді 25 червня в системі публічних закупівель ProZorro повідомлення чергове повідомлення про намір укласти договір на поставку твердого палива. Замовником на тендері виявився Відділ освіти виконавчого комітету Знам’янської міської ради, який готуючись до опалювального сезону запланував купити 745 тонн кам’яного вугілля, витративши при тому не більше 3,93 мільйона гривень.
Постачальником товару, за результатами проведеного аукціону, було обрано активного учасника публічних торгів – знам’янське приватне підприємство «Артмаркет». Свій товар фірма запропонувала поставити за 3,91 мільйона. Пропозиції трьох підприємств, що готові були працювати за значно дешевшими цінами було відхилено тендерним комітетом замовника. У разі підписання договору, це стане дебютом у співпраці знам’янських освітян із земляками. Для «Артмаркета» однак угода буде далеко не першою.
Досить рядова закупівля привернула увагу одразу кількома факторами: наявність серед конкурентів ТОВ «Євроальнс ЛТД», з яким «Артмаркет» зустрічався на торгах 64 рази, та пропозиція ще одного учасника – ТОВ «Приватна вугільна компанія», готового продати вугілля майже на мільйон дешевше від переможця торгів.
Сусіди-«конкуренти»
Фірми «Євроальянс ЛТД» Олега Павленка та «Артмаркет», що на початку 2018-го перейшло до Федора Піска, мають досить давні зв’язки. Ще в 2016 році вже згаданий Піско, який свого часу встиг попрацювати керівником відділу освіти Знам’янської РДА та депутатом Знам’янської міськради, брав участь в торгах як помічник директора «Євроальянс ЛТД».
На сьогодні ж фірми об’єднує ще одне вугільне підприємство – ТОВ «Макреалгрупп». Саме в останнього обидві фірми орендують складські приміщення ідентичної площі та за однією адресою – 250 квадратних метрів у Малій Висці.
Прикметно, що договори оренди фірми підписали з різницею всього у три дні: 14-го та 17-го грудня 2018 року. Окрім власне назв орендарів, номерів договорів та дати підписання – вся інша інформація, включаючи оренду плату, є ідентичною.
Відповідно до реєстру речових прав на нерухоме майно, за адресою орендованого складу по вул. Залізнична, 10 у Малій Висці записаний цілий комплекс будівель: вагова, гараж, вбиральня і т.д. Однак загальна площа усіх цих приміщень складає лише 169,7 квадратних метрів.
Крім того ТОВ «Євроальянс ЛТД» і ПП «Артмаркет» подали в складі своїх тендерних пропозицій ще три ідентичні за текстом і суттю договори з ТОВ «Макреалгрупп»:
«Про надання транспортних послуг» з використанням вантажних самоскидів ГАРЗ СС-3309 реєстраційний номер ВА5958ВН та КАМАЗ 65201-012 реєстраційний номер ВА5957ВН;
«Про надання послуг навантажувача» з використанням фронтального навантажувача ТО-30, реєстраційний номер 17142 АН, заводський номер 8031;
«Про надання послуг зважування» на вагах автомобільних, заводський номер 08813.
У телефонному коментарі власник та керівник ТОВ «Євроальянс ЛТД» Олег Павленко пов’язаність власної фірми та ПП «Артмаркет» відкидає, називаючи підприємтво Федора Піска «ще одними конкурентами». Що ж до розміщення складів на одній території та користування по суті однією технікою на двох, бізнесмен проблем в тому не побачив.
Погоджується з «конкурентом» і сам Федір Піско. «У них своя господарська діяльність, у нас своя. Склади і техніку орендуємо, як і всі інші», – прокоментував потенційну пов’язаність фірм підприємець.
Показово й те, що «засвітивши» в тендерній документації та офіційних бланках розрахункові рахунки в «ПриватБанку», гарантію обидва учасники оформлювали зовсім в іншій установі – київському офісі ПАТ «Інвестицій та заощаджень». Та ще й робили це в один день – 11 червня 2019 року.
Не зайвим буде згадати й про те, що саме вугілля ТОВ «Макреалгрупп» готові були поставляти обидві фірми. На це вказують як гарантійні листи виробника, так і відповідні договори, підписані в один день – 30 квітня 2019 року.
Продати ТОВ «Євроальянс ЛТД» і ПП «Артмаркет» вугілля виробник був готовий за однією ціною – 3,06 мільйонів гривень. А це в свою чергу вказує на відвертий демпінг зі сторони «Євроальянс ЛТД», що під час аукціону скинуло ціну з першопочаткових 3,766 мільйона до фінансово невигідних для себе 2,984 мільйона гривень.
Що ж до самого ТОВ «Макреалгрупп» то його власником числиться Олена Курепіна, колишня помічниця депутата-регіонала 7-го скликання Олександра Риженкова. Наразі фірма зареєстрована у Малій Висці, куди вона офіційно перебралась з Макіївки Донецької області у жовтні 2014 року.
Лише за 2018-19 роки спільно беручи участь у торгах ТОВ «Євроальянс ЛТД», ПП «Артмаркет» і ТОВ «Макреалгрупп» виграли загалом 29 тендерів, отримавши замовлень на суму 68,84 мільйонів гривень.
Однак і це ще не все. Доповнює список пов’язаних фірм ТОВ «Вугільна компанія Центр», що теж активно працює з ТОВ «Макреалгрупп». Зокрема між фірмами підписаний практично класичний набір договорів: про оренду складу по вул. Залізничній, 10 у Малій Висці, а також про надання послуг навантажувача та зважування. При цьому підписання договорів відбулось в один день з умовними конкурентами з ТОВ «Євроальянс ЛТД».
ТОВ «Макреалгрупп» забезпечує й безпосереднє постачання вугілля для ТОВ «Вугільна компанія Центр». Вартий уваги і той факт, що в обох відкритих торгах, виграних товариством, єдиними конкурентами були сусіди по складу: ТОВ «Євроальянс ЛТД» і ПП «Артмаркет».
На зв’язок фірм та, як наслідок, порушення принципу вільної конкуренції вказує й експерт з публічних закупівель, менеджер програми інноваційних проектів Трансперенсі Інтернешнл Україна Христина Зелінська: «Класичні тендерні змови зазвичай починаються з того, що компанія «А» є практично постійним конкурентом на торгах компанії «Б». При цьому пропозиції одного з учасників або завжди є вищими, або ж не містять необхідних для участі в торгах документів. Тож, на перший погляд, все виглядає цілком законно, однак замовник не отримує максимально можливої економії, а змагатись на торгах за участі цих фірм виявляє бажання все менше учасників».
Об’єднання опонентів
Двоє пов’язаних між собою учасників вже мали можливість узгодити власні дії задля спотворення результатів вугільних торгів, однак і це ще не все. Не менш цікавим є зв’язки ще одного учасника закупівлі знам’янських освітян – ТОВ «Приватна вугільна компанія». За даними держреєстру, власником та керівником фірми є Ярослав Коваленко, який до заснування в середині 2018 року власної фірми, працював директором вже знайомого нам ТОВ «Макреалгрупп».
Братись особисто за виконання усіх робіт пов’язаних із постачання вугілля ТОВ «Приватна вугільна компанія» як і конкуренти не ризикує, тож ще до отримання підряду підписала низку супутніх договорів. Зокрема, про надання послуг навантаження, другою стороною, в якому виступає ФОП Арсірій Оксана Вікторівна – одна з активних учасниць вугільних торгів Кіровоградщини.
У нинішньої фірми Ярослава Коваленка та Оксани Арсірій нема таких масових спільних походів на торги, однак на двох закупівлях вугілля учасники все ж зустрічались: на 405 тисяч гривень від Добровеличківської селищної ради та на 1,51 мільйона гривень від Відділу освіти, молоді та спорту Устинівської РДА. До слова, спілкуватись підприємцям достатньо просто, адже крім безпосередніх господарських відносин, обидва ще й орендують у ПП «Онлайн-буд Кіровоград» склади, розташовані поряд по вул. Валентини Терешкової 213 А.
Засвітились «Приватна вугільна компанія» Ярослава Коваленка й на торгах зі своїм батьком, Юрієм Коваленком, а точніше його ТОВ «Вугільна компанія Оріон», що постачає «приватникам» вугілля. На півмільйонному тендері Добровеличківського навчально-виховного об’єднання обидві фірми зареєструвались як учасники. Хоча, зауважимо, вугільник-батько жодних документів до системи не підвантажував, на відміну від вугільника-сина, який і отримав підряд.
До слова, «Приватна вугільна компанія» та згадана раніше «Вугільна компанія Центр» прописані по сусідству, в 301-му та 302-му офісах по вулиці Глінки, 2. Крім того Юрій Коваленко числився в списках засновників фірми аж до лютого 2019 року.
На початку 2018 року, до створення сином власної фірми, Юрій Коваленко зі своєю ТОВ «Вугільна компанія Оріон» орендував у ТОВ «Маклеаргрупп», яку тоді очолював молодший Коваленко, вже відомий нам склад по вул. Залізничній, 10 у Малій Висці.
Подібні неформальні домовленості мають кілька негативних факторів, адже від них страждає не лише замовник, а й інші учасники торгів, наголошує менеджер напрямку моніторингу закупівель Інституту аналітики та адвокації Олена Дмитренко. «Антиконкурентні узгоджені дії між учасниками, перш за все, наносять шкоду саме бізнесу, дискредитуючи його перед суспільством та державними замовниками. Відмовляючись від чесної конкуренції, постачальники формально “консервують” ринок в Україні, витісняючи з нього добросовісний бізнес та зачиняючи собі двері на європейські ринки», – резюмує експертка.
Поставити крапку у цій історії наразі може хіба Антимонопольний комітет України, якому ми надали усі зібрані факти, що вказують на потенційну спільну роботу вище згаданих фірм. Однак, враховуючи кількість подібних справ, що встигає розглянути адміністративна колегія Кіровоградського обласного територіального відділення АМКУ, а це не більше десятка на рік, вирішення даного питання цьогоріч виглядає дуже малоймовірним.
Підготовка цього матеріалу стала можливою завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю організації “Центр медіарозслідувань “Прозоро” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: