Захворюваність на коронавірус помітно пішла на спад і Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій перевела всі області, включно з Кіровоградщиною, до «зеленої» зони. Проте пильність не варто втрачати ні з COVID-19, ні з іншими інфекціями, які сьогодні хоч і менше на слуху, нікуди не зникли. Так, наприклад, із початком літа збільшується кількість захворювань, спричинених кишковими інфекціями. А в пляжний сезон можна не стільки оздоровитися на морі, скільки захворіти. Про які поширені інфекції також потрібно пам’ятати, яких заходів профілактики передусім дотримуватися в дитячих колективах, а також удома, щоб діти були здоровими, «Без купюр» поцікавився в завідуючого дитячим інфекційним відділенням Центральної міської лікарні Кропивницького Віталія Піліпьонка.
– Віталію Геннадійовичу, сьогодні увага суспільства, зокрема батьків, переважно прикута до коронавірусу. А яка ситуація з іншими інфекціями, в тому числі сезонними?
– Крім коронавірусу є багато інших поширених інфекцій, про які не потрібно забувати. Це і ротавірус, і коронавірус, і риновірус, і аденовірус, грип і парагрип. Крім того, грип і парагрип ще мають різновиди. А кожен із вірусів має різні прояви. Все залежить від тропності, тобто від того, де любить жити вірус. Це може бути ураження і слизової носа, і ротової порожнини, і дихальних шляхів. Можуть бути комбінації, коли крім почервоніння горла – реагує кишківник. Наприклад, при ротавірусі. Це дуже поширена інфекція, особливо в дитячому віці.
Особливість дитячих колективів у тому, що дуже близький контакт дітей між собою, а імунна система ще до кінця не сформована, ще невеликий досвід боротьби організму з різними інфекціями. Тому діти чутливіші до інфекцій, водночас для них прогнози кращі, ніж для дорослих. Бо організм хоч і швидше схоплює інфекцію, але й швидше відновлюється.
Недолік дитсадків у тому, що туди в будь-якому випадку водять нездорових дітей, і як наслідок, вони заражають решту.
ЯКЩО ГОВОРИТИ ПРО РОТАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ, ТО ВОНА ЦИРКУЛЮЄ ЦІЛИЙ РІК. АЛЕ ВЛІТКУ, В ТЕПЛИЙ ПЕРІОД РОКУ, ЯК І ІНШІ КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ, ПРОЯВЛЯЄ СЕБЕ ЧАСТІШЕ
Та якщо група стабільна, то за кілька місяців діти обмінюються мікрофлорою і не так хворіють. Хоча сезонні захворювання все одно підкошують. Якщо говорити про ротавірусну інфекцію, то вона циркулює цілий рік. Але влітку, в теплий період року, вона, як і інші кишкові інфекції, проявляє себе частіше. Якщо температура характерна для всіх вірусів, то для кишкових відповідно характерні також кишкові прояви.
Щоб зрозуміти, який саме вірус підхопила дитина, потрібно орієнтуватися на локалізацію, що саме він вражає. Якщо є діарея, біль в животі, рвота, то в більшості випадків – це кишкова інфекція. Якщо кашель, горло, нежить – респіраторна. Що стосується грипу і парагрипу, – кашель і нежить. В дитячому віці ще характерний ларингіт. У старшому віці – менша вірогідність його отримати.
КОЖЕН ВИПАДОК ІНДИВІДУАЛЬНИЙ. ПРОТЕ БАТЬКАМ ВАРТО ЗНАТИ, ЩО НАВІТЬ НОРМАТИВАМИ ПЕРЕДБАЧЕНО, ЩО ДІТИ, ЯКІ ХОДЯТЬ ДО ДИТСАДКА, ХВОРІЮТЬ ЧАСТІШЕ
– Батьки, коли хворіють діти, як правило, грішать на дитячий садок, тоді як є чимало й інших місць, де можна заразитися…
– Так, звісно, це може бути і транспорт, і дитячі майданчики, і магазин… Крім того, потрібно враховувати й індивідуальні особливості. Адже навіть згідно з нормативами є таке поняття як “діти, які часто хворіють”. Але для дітей, які ходять в дитсадок, нормально, коли вони хворіють частіше, ніж ті, які не ходять. Бо вони перебувають у відкритому колективі, з яким взаємодіють. Хоча з одного боку організм дитини загартовується, а з іншого, якщо дуже часто хворіє, то це погано. Кожен випадок індивідуальний. Проте батькам варто знати, що нормативами перебадчено, що діти, які ходять до дитсадка, хворіють частіше.
У БАТЬКІВ МОЖЕ БУТИ ПРОСТО ПЕРШІННЯ В ГОРЛІ, А ДИТЯЧИЙ ОРГАНІЗМ МІГ І НЕ СТИКАТИСЯ З ТАКИМ ЗБУДНИКОМ І ПЕРЕНЕСТИ З БРОНХІТАМИ І ПНЕВМОНІЯМИ. ДЕЯКІ Ж ІНФЕКЦІЇ, ЯК ТОЙ ЖЕ КОРОНАВІРУС, ДІТИ НАВПАКИ ПЕРЕНОСЯТЬ ЛЕГШЕ
– А може так трапитися, що батьки хворіють безсимптомно, а в дитини симптоми більш явні, і складається враження, що це вона «принесла» інфекцію з дитсадка, а не тато чи мама з роботи?
– Так, може таке бути. Адже організм дитини, як ми вже говорили, не настільки міцний, ніж у дорослих. У батьків може бути просто першіння в горлі кілька днів, а дитячий організм міг і не стикатися з таким збудником і перенести в складнішій формі, в тому числі з бронхітами і пневмоніями. В цілому, якщо організм стикається з чимось новим, то так реагує не тільки в дитини, а й у дорослого. Але якщо ми переносили щось подібне, то організм швидше вмикає захист і швидше бореться. Хоча не завжди, багато залежить й від самого організму. Якщо ми говоримо про поширені інфекції, стафілококові чи ще якісь, то це правило працює. Деякі ж інфекції, як той же коронавірус, діти навпаки переносять легше і тому їх в стаціонарі з цим захворюванням практично не бачимо. Все дуже індивідуально і про кожну хворобу потрібно говорити окремо.
– Розкажіть про профілактику найпоширеніших інфекцій. Яких загальних правил потрібно дотримуватися?
– Правила прості. У випадку з кишковими інфекціями – це дотримання гігієни. З маленькими дітьми – це, звісно, складніше. Тому що вони по-різному пізнають світ – хтось помацав, хтось щось облизав, хтось придавив, хтось укусив чи засунув ручки до рота. А шлях отримання цієї інфекції – через рота, її не вдихнеш, її можна саме «проковтнути». Тому слід пояснювати, що не треба тягнути іграшки до рота, як і руки, останні повинні бути чистими. Це має бути правилом – прийшли з вулиці, магазину чи звідки завгодно – мийте руки.
COVID-19 багатьох навчив частіше мити руки. Тому зараз менша захворюваність на інші інфекції, в тому числі кишкові.
І ще один важливий момент для профілактики – це їжа. Продукти мають бути свіжі й підібрані згідно з віком дитини. Не треба дворічній дитині давати, скажімо, ананаси. Фрукти й овочі мають відповідати сезону. Я розумію, що все краще – дітям, але раннє – це не завжди найкраще, в ньому багато нітратів, добавок, підсилювачів росту і тому подібного. Відтак навесні багато отруєнь. Краще трішки почекати, давати безпечну їжу, легку, не смажену, не жирну, з мінімальною кількістю добавок. Чим простіша їжа, тим краще засвоюється організмом. Ну, звісно, пам’ятайте про правила зберігання продуктів, температурний режим.
В ДИТСАДКУ БАТЬКІВСЬКИЙ КОМІТЕТ ПОСТАВИВ УЛЬТИМАТУМ АДМІНІСТРАЦІЇ, ЩО МЕДСЕСТРА ПОВИННА ЖОРСТКО КОНТРОЛЮВАТИ СТАН ВИХОВАНЦІВ, ЯКИХ ПРИВОДЯТЬ ДО ДИТСАДКА. ДІТИ СТАЛИ ХВОРІТИ РІДШЕ
Також дуже важливі правила ізоляції, якщо хтось з членів родини захворів. Якщо ж не можна забезпечити ізоляцію, то хоча б подбати про окремий посуд, рушники, інше.
З респіраторними інфекціями складніше. Тому вдома важлива ізоляція хоча б на гострий період. Що стосується дитячих колективів, то туди не повинні водити хворих дітей. Але й батьків можна зрозуміти, адже більшість з них роботодавці поставили в такі рамки, що вони не можуть інакше. Однак із розповіді однієї своєї пацієнтки знаю приклад, коли в дитсадку батьківський комітет поставив ультиматум адміністрації, що медсестра повинна жорстко контролювати стан дітей, яких приводять до дитсадка. Якщо в дитини були ознаки захворювання, батькам казали: «Вибачте, але спочатку вилікуйте дитину, а потім приводьте». Діти стали хворіти рідше.
Важливо дотримуватися температурного режиму. Часто в групі жарко, а надворі прохолодно, і діти хворіють на фоні перепаду температури.
Водночас не потрібно дитину ввесь час закутувати, але щоб і не замерзала. Має бути золота середина. Рухливість також тільки на користь імунітету.
Серед загальних рекомендацій для профілактики респіраторних інфекцій теж є повноцінне харчування. Безпечне, але різноманітне, достатня кількість рідини. Важливо, щоб організм отримував необхідні мікроелементи, вітаміни. Бо якщо їх бракуватиме, то в дитини не буде необхідного бар’єру проти хвороботворних організмів. Ті ж захисні клітини повинні будуватися з чогось. Рідина повинна теж бути корисною. Хай це краще буде просто вода, ніж «Кола».
В МЕНЕ ЧАСТО ЦІКАВЛЯТЬСЯ, ЧИ ПОТРІБНО ЩОСЬ ПИТИ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ. Я НЕ РАДЖУ НІ ПРОТИВІРУСНИХ, НІ ІМУНОСТИМУЛЯТОРІВ
– А яка ваша думка про препарати для підвищення імунітету?
– В мене часто цікавляться, чи потрібно щось пити для профілактики. Я не раджу ні противірусних, ні імуностимуляторів. Їх не можна ввесь час приймати. Ліки потрібні під кожну окрему ситуацію, бо вони можуть і зашкодити. Або, поки п’єш, стимулюється імунна система, а перестав пити – отримуєш синдром «обвалу», коли організм долає інфекцію гірше, ніж до прийому.
– Що робити, якщо не вдалося уникнути контакту з хворою людиною?
– Передусім, помити руки, обличчя і у випадку з респіраторними інфекціями, можна також промити носа соляним розчином. Це суто механічно змиває частину вірусів і бактерій зі слизової. Ввесь час це робити не треба, лише за необхідністю.
– Які інфекції характерні для нинішнього сезону?
– До початку пандемії в нас була чітка сезонна захворюваність. Восени починалися респіраторні – грип, парагрип, аденовіруси, які вражали дихальні шляхи і викликали фарингіти, бронхіти. Кишкова інфекція в зимовий період затухала і загострювалася лише в період новорічних свят. Траплялися лише якісь епізодичні спалахи, не пов’язані з сезоном. До кінця весни респіраторна інфекція потихеньку затухала і з початком літа траплялася рідко, бо школи закривалися і в дитсадках ставало менше дітей, відповідно менше контактів, натомість з’являлося більше випадків кишкових інфекцій. А також більше випадків запалення легень та ангіни, коли люди поверталися з моря. Це пов’язано з акліматизацією, навантаженням на імунну систему, великим скупченням людей в курортних зонах. Тому вкінці пляжного сезону у нас починається «аншлаг» респіраторних і кишкових інфекцій. Потім іде незначне затишшя і з осені знову починаються респіраторні. Чи змінилася ситуація зараз, мені складно сказати, тому що з початком пандемії наше дитяче інфекційне відділення перепрофілювали у відділення для лікування хворих на коронавірус, а нашу функцію передали міській та обласній дитячим лікарням.
– В контексті коронавірусу й інших інфекційних захворювань не можу не поцікавитися, наскільки ефективним є карантин в цілому і для закладів освіти зокрема?
– Карантин – це дуже корисний захід для того, щоб обірвати ланцюг захворюваності, хоча й ускладнює життя, обмежуючи нас у діях і просторі. Але якщо говорити про інфекційні захворювання, то потрібно підходити індивідуально. Іноді необхідний карантин, іноді достатньо виключити на деякий час із дитячого колективу хвору дитину. Є серйозні ситуації, а є перебільшені і надумані. Іноді потрібно діяти негайно, іноді – не створювати паніку, а оцінити обстановку, перевірити факти, проконсультуватися з лікарями й не займатися встановленням діагнозів та лікуванням самостійно.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: