Вісім голів свиней загинуло на підприємстві “Гарант” в селі Верблюжка Новгородківської громади Кропивницького району через африканську чуму. Людям нічого не загрожує, але захворювання здатне завдати значних збитків господарства і селянам, бо вимагає знищення навіть потенційно інфікованого поголів’я.
Як розповіла речниця Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Наталія Шевченко, як тільки надійшло повідомлення про загибель свиней на території приватного підприємства спеціалісти терміново виїхали на місце та провели епізоотичне розслідування.
“З огляду на наявність у загиблих тварин пінистих виділень з ротової порожнини з домішками крові ветеринарні фахівці відібрали біологічний матеріал для дослідження в Кіровоградській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби. Згідно з результатами було встановлено діагноз — африканська чума свиней (АЧС)”, – зазначила вона.
Для координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС відбулося засідання місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кропивницькій РДА за участі начальника Кропивницького районного управління Держпродспоживслужби Віктора Заброди.
Комісія затвердила план дій та визначила межі епізоотичного вогнища (територія ПП «Гарант» в селі Верблюжка), зони захисту радіусом 3 км (вулиці Задніпряного, Лесі Українки, Хутірська в селі Верблюжка) та зони нагляду (села Верблюжка, Куцівка, Просторе, Василівка, Білозерне, Дубровине, Ручайки, Велика Чечеліївка, Білопіль, Нагорне, Сотницьке).
Спеціалісти Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини провели вчора ввечері передбачені інструкціями заходи, аби локалізувати вогнище чуми та її поширення. Трупи тварин спалили, а на в’їзді до епізоотичного вогнища встановили карантинний пост і забезпечили цілодобове чергування. Доступ стороннього транспорту та людей на час карантину з АЧС обмежили на 40 діб.
Наразі фахівці уточнюють кількість голів свиней в зонах захисту та нагляду. Сигнальних повідомлень про випадки підозри на захворювання та загибель свинопоголів’я з навколишніх населених пунктів та господарств поки що не надходило.
У Держпродспоживслужбі нагадують, що АЧС – це одна з найнебезпечніших хвороб свиней, оскільки її занесення супроводжується високою смертністю серед ураженого поголів’я і значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини й необхідністю знищувати все, навіть потенційно інфіковане, свинопоголів’я.
Водночас вірус АЧС не передається людині та є безпечним для її здоров’я.
Щоб запобігти занесенню вірусу АЧС в господарство Держпродспоживслужба в Кіровоградській області закликає власників тварин уважно спостерігати за станом їхнього здоров’я та дотримуватися правил біобезпеки:
- перевзувайтеся і перевдягайтеся, коли заходите в приміщення, де утримуються свині. Гумове взуття – лише для свинарника. Вірус не переноситься повітрям, потрапити до тварини він може тільки тоді, коли його туди занесе недбалий власник або персонал;
- якщо ходите до лісу (збирати гриби чи ягоди), у жодному разі не заходьте в цьому одязі та взутті до свинарника, адже на ньому може бути вірус АЧС. У лісі вірус шириться серед диких кабанів;
- перед входом у свинарник покладіть (в розрізану пластикову каністру) килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте засобом для дезінфекції (наприклад, добре підійде «Білизна», універсальний очисний засіб тощо). Це дієвий спосіб знищити бактерії та віруси на взутті;
- не пускайте у свинарник інших сторонніх людей;
- не випускайте свиней з хліва – їх не можна вигулювати;
- не утримуйте в одному приміщенні зі свинопоголів’ям інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір;
- не годуйте свиней залишками їжі зі столу. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їжу впродовж 30 хвилин перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати;
- щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, – обов’язково повідомте ветеринарного лікаря;
- пам’ятайте, що рано чи пізно інфіковане вірусом АЧС м’ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу.
У разі підозри захворювання тварин на АЧС терміново звертайтеся до державних установ ветеринарної медицини та повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за тел.: (0522) 32 13 61.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: