Вже рік Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом надає нову важливу послугу – доконтактну профілактику ВІЛ з допомогою препарату PrEP. Завдяки соціальному супроводу в рамках міжнародного проєкту HealthLink ви можете отримати його на сайтах медичного закладу безплатно. Та, як зазначають координатори проєкту в нашій області, з початком війни багато хто вирішив, що наразі це не головне. А є й такі, що досі бояться вживати невідомі пігулки, бо вважають, що вони не потрібні здоровій людині. Щоб нагадати, що війна – не привід легковажно ставитись до ВІЛ і розвіяти страхи про PrEP, ми звернулись до лікарки-інфекціоністки Кіровоградського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Олени Хомяк. Вона поділилась власними думками, щодо доконтактної профілактики під час війни.
Олено Георгіївно, як ви можете пояснити для пересічної людини, що таке доконтактна профілактика ВІЛ (PrEP)?
Доконтактна профілактика (PrEP) — це приймання ліків, щоб не заразитися ВІЛ.
Кому першочергово рекомендують препарат PrEP?
Людям із високим ризиком інфікування:
– чоловікам, що мають секс з чоловіками;
– споживачам ін’єкційних наркотиків;
– працівникам комерційного сексу;
– дискордантним парам, особливо це стосується пар, в яких є вагітні жінки;
– людям, які практикують ризиковану поведінку (незахищені статеві контакти, часта зміна сексуальних партнерів).
– Чи є побічна реакція від вживання PrEP?
– На цей час наш сайт відвідало понад сто осіб, які отримали пігулки PrEP, в жодного ми не спостерігали побічних реакцій. Можливий ризик серед тих, хто має ниркову недостатність, тому перед призначенням доконтактної профілактики ми обов’язково беремо аналізи та перевіряємо стан здоров’я. ДКП одночасно лікує і вірусний гепатит B, але є особливості застосування. Скажу, що це цілком безпечний препарат, який блокує ВІЛ на 98% і запобігати інфікуванню.
– Так чому люди бояться приймати препарат PrEP?
– З власного досвіду скажу, що в першу чергу люди відмовляються від пігулок PrEP, бо сама думка про те, що здорова людина повинна приймати медичні препарати – це вже їх лякає. Вони самостійно не можуть оцінити ризики й вважають, що їх це не стосується. У зв’язку з війною дійсно змінились пріоритети й турбота про власне здоров’я, на жаль, зараз не на першому місці.
– Як війна вплинула на вашу роботу та на пацієнтів?
– За два місяці війни ми спостерігаємо жахливі речі. Безумовно, що все це впливає на ту роботу, яку ми налагоджували роками. Все частіше ВІЛ-інфіковані особи в Україні перестають вживати АРВ-терапію через неможливість отримати її там де вони знаходяться, або через те, що виїхали закордон. Без постійного приймання препаратів вірусне навантаження зростає і людина знову стає небезпечною в епідеміологічному плані.
Також окремо хочу порушити дуже складну тему — сексуальне насилля. Багато наших жінок, дівчат, навіть дітей, на превеликий жаль, стали жертвами російських ґвалтівників. Офіційно відомо, що станом на 2021 рік з вірусом імунодефіциту в росії живе вже понад 1,1 мільйона осіб. І це тільки офіційно враховані випадки. Насправді кількість ВІЛ-позитивних у РФ може досягати 1,5 мільйона. Тому окрім тяжких психічних наслідків у жертв насилля з’являється дуже висока ймовірність інфікування на ВІЛ. Ми всі бачимо, що в місті та області зараз проживає велика кількість внутрішньо переміщених осіб, багато з них не знає свій ВІЛ-статус, а, можливо, в когось ще не сформувався новий. Тому хочу наголосити, що саме доконтактна профілактика (приймання препарату PrEP) – може зберегти ваше здоров’я.
Також хочу подякувати ОБФ «Повернення до життя», а саме спеціалістам проєкту HealthLink за те, що вони в ці важкі часи продовжують працювати, допомагати та інформувати наше населення з питань ВІЛ – це дуже важливо, оскільки нам ще багато років доведеться поновлювати не тільки міста, будинки, але й життя і здоров’я людей, які стали жертвами російських агресорів. Приймайте PrEP, регулярно проходьте тестування на ВІЛ, користуйтесь презервативами – ці прості правила допоможуть зберегти життя вам та вашим близьким — зазначила лікарка.
Безплатно отримати PrEP в Кропивницькому та Кіровоградській області вам допоможуть соціальні працівники проєкту HealthLink:
Кропивницький – 066 319 72 61 (Валерія, соціальна працівниця)
Знам’янка – 066 995 38 48 (Наталія, соціальна працівниця)
Гайворон – 097 468 95 95 (Артур, соціальний працівник)
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: