Минулого тижня депутат Кіровоградської обласної ради Валерій Кальченко заявив, що обласна державна адміністрація знехтувала зверненням місцевої інтелігенції та вирішила не ремонтувати дорогу до одного з туристичних магнітів Кіровоградщини — парку-пам’ятки “Тобілевичі” в Арсенівці. Якщо вірити депутату, рішення абсолютно не вписується в заявлений ОДА курс на розвиток туристичної інфраструктури та підготовку області до 140-річчя українського професійного театру. Проте, в Агентстві місцевих доріг Кіровоградщини запевняють, що правда — посередині. Ремонт ніхто не скасовував, хоча виникли труднощі. “Без купюр” намагався з’ясувати, чи є надія на оновлену дорогу до батьківщини Карпенка-Карого.
Дорога до Арсенівки Новоукраїнського району, сполучає ще 7 населених пунктів. За інформацією Валерія Кальченка, її не ремонтуватимуть нинішнього року, бо таке рішення прийняла робоча група при облдержадміністрації.
«Виходить, подарунком до 140-річчя українського професійного театру, яке Кіровоградщина відзначатиме в цьому році, стане відсутність дороги до туристичного магніту, парку-пам’ятки «Тобілевичі» в Арсенівці. Раніше інтелігенція області скерувала колективне звернення про необхідність ремонту 13 кілометрів дороги до батьківщини Тобілевичів – корифеїв театру. Незрозуміла логіка, чому цей об’єкт вилучили з плану ремонту на 2022 рік», – висловив обурення в своєму коментарі депутат.
За його словами, раніше ОДА офіційно планувала на 2022 рік виділити 60 мільйонів гривень на ремонт дороги Веселівка-Мар’янівка – вихід на автодорогу М-12.
Як розповів “Без купюр” керівник Агентства місцевих доріг Кіровоградщини Анатолій Зорькін, ремонт дороги все ж таки збираються почати цьогоріч, але, швидше за все, в рамках іншої програми, ніж планували раніше. Проєктну документацію на ремонт 5 кілометрів виготовили ще торік, цьогоріч хочуть виготовити на решту дороги.
“Минулого року обласна робоча група, в яку входять і депутати облради, сформувала перелік доріг, для ремонту яких потрібно виготовити проєктно-кошторисну документацію. Серед них і дорога “Веселіка-Мар’янівка”, що веде до Арсенівки. Тож документацію виготовили ще торік. Минулого тижня робоча група включила десять об’єктів до переліку ремонтів на нинішній рік. Але, на жаль, субвенції з державного бюджету недостатньо, щоб їх усі відремонтувати. Фінансування є лише на чотири дороги, роботи на них ми завершимо нинішнього року. По інших шести ми проводимо тендерні процедури, визначаємо переможців аукціонів й чекаємо фінансування. Будуть додаткові кошти — значить ремонтуватимемо цього року, не буде — значить, ці об’єкти будуть перехідними й реалізовуватимуться наступного року”, – зазначив він.
Говорячи про дорогу до Арсенівки, він зазначив, що 13 січня робоча група вирішила, що 5 кілометрів, на які вже зробили проєкт, недостатньо, і потрібно зробити проєктну документацію на інший відрізок, тобто на всю дорогу.
“Ми її хочемо включити як інфраструктурний об’єкт до програми туристичних магнітів і пробуватимемо почати ремонтувати вже цього року. Власне, про це Валерію Кальченку сказала і Марія Володимирівна, голова ОДА”, – запевнив Анатолій Зорькін.
Тож надія на початок оновлення дороги до знакового для театралів місця уже нинішнього року — є, але впевненості, що її встигнуть відремонтувати до ювілею першого професійного українського театру — немає.
Зазначимо, що Арсенівка знаходиться на території Мар’янівської сільської громади Новоукраїнської громади й налічує лише дві вулиці та, згідно з переписом 2001 року, – 86 жителів. Однак дорога сполучає села Веселівка, Арсенівка, Матусівка, Павлівка, Мар’янівка, Ковалівка, Заріччя та Вись Новоукраїнського району. Крім того, в Арсенівці народився український письменник-драматург Іван Карпович Тобілевич, який творив під псевдонімом Карпенко-Карий, — один з основоположників українського професіонального театру, брат Миколи Садовського, Панаса Саксаганського та Марії Садовської-Барілотті. На його честь названо Київський національний університет театру, кіно і телебачення.
В 1995 році, до 150-ліття Івана Карпенка-Карого, в селі заснували музейно-природний заповідник «Батьківщина Карпенка-Карого», що діє як філія Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. На місці, де знаходився будинок Тобілевичів, встановлено пам’ятний знак.
У вересні 2021 року заповідник внесли до природно-заповідного фонду місцевого значення як парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва «Тобілевичі».
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: