Сьогодні у кропивницькій кнайпі «Бамбетель» волонтерські організації Кіровоградщини презентували журналістам страви, приготовлені з продукції волонтерів та за їхніми рецептами. А також розповіли, як розвиваються, започатковують власні виробництва й самостійно виготовляють продукцію для військових. Адже лише з медіапідтримкою старання та праця громадських організацій і фондів стають прозорими і помітними усім, а не лише нашим захисникам.
Зустріч відбулася за сприяння команди КОО ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, яка надає всебічну допомогу волонтерським центрам Кіровоградщини, та звісно ж господарів — кнайпи “Бамбетель”.
“Для нас важливо допомагати тим, хто допомагає іншим. Волонтерські центри, які працюють у нашій області, уже налагодили роботу повноцінних соціальних підприємств. З початку повномасштабного вторгнення волонтерська продукція спрямовувалася виключно до наших воїнів і воїнок. Після проведених виставок-ярмарків “Волонтерських крафт” ми бачимо, що волонтерські вироби популярні також серед місцевих жителів, отже, можуть сприяти відновленню економіки громад. Саме тому ми адвокатуємо впровадження інструменту “соціальне підприємництво” на Кіровоградщині. А тут все залежить від рішень органів місцевого самоврядування. Деякі громади готові до ухвалення Програм підтримки соціальних підприємств, а деякі ні”, – розповіла Алла Волошина, голова КОО ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”.
На зустрічі свою продукцію представили вісім громадських організацій, які допомагають військовим на фронті. Це ГО “Волонтерра” та “Сучасна жінка” з Помічнянської громади, благодійні фонди “Варгус” зі Знам’янської та “Вузлик” з Мар’янівської, “Полк Святослава Хороброго” з Кропивницького, проєкт “Мандрівна перукарня. Країна Майстрів” із Приютівської громади, представники “Волонтерського інформаційного фронту” і молоді Спілки вірмен України Кіровоградської області.
Раніше ми писали про виставку “Волонтерський крафт”, на якій були представлені бронежилети, каски, сітки та спальники, які виготовляють волонтери області. Сьогодні ж вони нагадали про інший бік їхньої діяльності і не менш важливу складову волонтерства – забезпечення ЗСУ продовольством. Тому на зустрічі присутні смакували випічкою – пиріжками із солоною та солодкою начинками, хлібом за старовинним рецептом, чаєм із лікувальних трав, борщем, звареним із сухого набору та ще багато чим. Та найголовніше – журналісти почули про волонтерство, виробництво, плани та труднощі людей, які присвятили себе підтримці військових.
Наталя Луценко з Приютівської громади розповіла про місцевий проєкт “Мандрівна перукарня. Країна Майстрів”. Він створений для того, щоб пенсіонери, волонтери, активісти ГО “Творчість. Ініціатива. Енергія” мали змогу скористатися перукарською послугою за 50 грн і не їхати до міста. Це економить час та сили. Перукарня працює за двома напрямками – стаціонарна у самій Приютівці та мобільна, яка їздить по селах та селищах громади. Наталя зауважує, що в проєкті вдалося закупити перукарське обладнання, і тому вона переконана, що стаціонарна перукарня працюватиме й надалі.
Представниці громадської організації “Волонтерра” Оксана Кириченко та Олена Попова розповіли про свою діяльність – виготовлення чаїв та сухих борщових наборів.
“Дуже багато людей почали зносити у волонтерський центр сухі лікарські трави, тому в нас їх стало дуже забагато, і ми з Оленою вирішили все це скомпонувати. Знайшли людину, яка працює в аптеці, щоб та допомогла нам, адже вона має фармацевтичні знання. За її допомогою ми створили шість корисних чаїв для захисників – вітамінний, імуностимулюючий, жарознижувальний, від кашлю, заспокійливий і шлунковий”.
За словами Олени, коли стало не вистачати деяких компонентів, то довелося докуповувати в аптеці, щоб виробництво не ставало. Цікавим є те, що чай “Волонтерри” спробували фіни.
“У нас є друзі у Фінляндії, раз у місяць ми їм передаємо поробки та картини, які у нас роблять (у громаді). І ми вирішили відправити наші чаї. То нам зателефонували і сказала, що він дуже сподобався. Його продавали за п’ять євро, зараз уже сім – ціна піднялася. І кошти від продажу на ярмарках на підтримку ЗСУ та України фінсько-українська спільнота пересилає нам на рахунок. Ми за них закуповуємо тканину, бо ми ще шиємо хлопцям. Також сушимо інгредієнти на сухі борщі. Так і працюємо. Забезпечуємо багатьох військових. Це різні бригади – більше 30”.
В організації є жінки, які волонтерять ще з 2014 року. Є навіть поважного віку – за 70. Вони ходять, як на роботу – о 9 годині приходять, ідуть о 15. Печуть, роблять напівфабрикати – голубці, вареники, пельмені, які потім заморожують. Волонтерська діяльність різнобічна. Оксана розповідає, що кожного разу як збирає посилки на фронт, то звертається до інших організацій – наприклад, за окопними свічками, тобто за тим, чого “Волонтерра” не виготовляє. І виходить так, що всі співпрацюють один із одним.
Схожий напрям і в благодійного фонду “Вузлик”, започаткованого два роки тому в селі Велика Виска. Тут волонтери також готують їжу військовим – каші довготривалого зберігання та різноманітну випічку. За словами керівниці Ірини Крочак, фонд організовував постійно ярмарки, невеликі концерти. За кошти, зібрані на цих заходах, купували військовим тепловізори, плитоноски та ін. Фонд має своїх кондитерів, тому на ярмарках люди залюбки купують їхні смаколики.
Фонд почав розширюватися, виграв мінігрант. Завдяки цьому вдалося придбати величезну духовку, тому до каш військові отримують ще й домашні ласощі.
Не продукцію виготовляти, а відкрити кав’ярню планує благодійний фонд “Полк Святослава Хороброго”, розповіла його керівниця Яна Пшеніцина. Історія фонду почалася влітку 2023 року з продажу футболок “Код перемоги”. Це була співпраця з місцевим виробництвом. Кошти від продажу відправляли на допомогу військовим.
“І в той же час почали падати донати від людей. І ми вирішили, що для того, щоб допомагати, потрібно впроваджувати якісь свої підприємництва. Наразі ми готуємо до відкриття соціальну кав’ярню й крамницю в Палаці культури Компанійця”, – керівниця фонду також зауважила, що для цього залучили грант.
За словами Яни, там також буде соціальний простір, який планують назвати “Простір Хоробрих”, для роботи із сім’ями ветеранів, загиблих та зниклих безвісти. Зона для роботи з жінками та дітьми.
“Попередньо ми плануємо там студію дронів, де підлітки й дорослі зможуть спробувати на симуляторах ними покерувати”.
Помічнянська громада має ще одну громадську організацію – “Сучасна жінка”, яка займається не тільки волонтерством, а й захистом прав жінок у політиці та в інших сферах. Також вона запроваджує соціальне підприємництво – 29 лютого відривається крафтова волонтерська крамниця. Тут продаватимуть речі, які люди роблять власноруч, – в’язані шкарпетки, ляльки-мотанки, різноманітні вироби. Кошти спрямовуватимуть на ЗСУ.
Допомагати внутрішньо переміщеним особам та вразливим групам вирішила Спілка вірмен України Кіровоградської області. Про це розповів її представник Армен.
“З перших днів у нас функціонував всеукраїнський штаб, зокрема по вулиці Вокзальній, 14. Тут ми годували переселенців або тих, хто проїжджав через наше місто. Зараз ми постійно їздимо в Краматорськ. Купуємо бронежилети, старлінки, паливо. Є збори за необхідності. Допомагали з виїздом жінкам та дітям”.
Алла Волошина нагадала, що “Асоціація сприяння самоорганізації населення” цього року вийшла за межі області й підписала меморандум про співпрацю з волонтерами Миколаївщини та Херсонщини.
“Будуючи сильні, довірливі зв’язки у співпраці ми можемо швидко реагувати на виклики, які нам точно підкидатиме війна. Якщо кожен регіон крок за кроком вибудовуватиме її, то у нас буде наша мережа, яка дозволить нам вижити. Україна отримала найнижчий рівень допомоги з початку російсько-української війни. Ми витратили вдвічі більше, ніж заробили. Це означає, що тільки на нашій співпраці, об’єднавшись, ми зможемо відстояти кордони, себе, свою сім’ю і жити далі”, – наголосила голова КОО ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”.
Більше про діяльність та історію створення благодійного фонду “Варгус” від засновниць Тетяни й Олени Педорук, а також про ГО “Волонтерський інформаційний фронт” від директора Дмитра Семенюка читайте тут: Від чаїв до спальників: продукцію волонтерів Кіровоградщини для військових експонують в музеї.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: