Головному корпусу Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка – 120 років. І це непересічна подія для Кропивницького, який пишається цілісністю історичного ареалу в центральній частині міста. Унікальність же історичної будівлі місцевого вишу ще й у тому, що за понад століття вона зберегла не лише автентичний зовнішній вигляд, а й своє найперше призначення – освітнє. Сьогодні, 29 травня, про це багато говорили під час урочистостей з нагоди ювілею керівництво закладу та представники міської й обласної влад.
Згідно з історичними даними, нову будівлю громадської жіночої гімназії, що існувала в місті з 1881 року, відкрили навесні 1904-го. Заступниця голови Кіровоградської ОВА Катерина Колтунова назвала цю подію знаковою для того часу і прикладом прогресивних європейських цінностей, завдяки чому жінки мали змогу отримувати освіту, а згодом і приймати рішення у суспільно важливих процесах.
Відтоді будівля всі ці роки незмінно залишалася храмом просвіти і науки для майбутньої інтелігенції – переважно вчительської. Адже згодом тут започаткували педагогічні курси, потім педагогічний технікум, інститут соціального виховання, інститут із підготовки вчителів, педагогічний університет. З 2022-го року державний педагогічний виш став класичним університетом. Наразі це багатопрофільний вищий навчальний заклад, який надає вищу освіту за багатьма напрямками і спеціальностями.
Дещо неоднозначно, на тлі об’єднання в Україні низки вишів, зокрема державних із національними, прозвучало побажання голови обласної ради Юрія Дрозда стати національним університетом.
І хоча Міністерство освіти і науки наразі наклало мораторій на реорганізацію мережі вищих навчальних закладів у зв’язку з початком вступної кампанії, така оптимізація є однією з вимог інтеграції України до Європейського Союзу. Отже, тема дуже чутлива для керівництва університетів у цілому, і для ЦДУ імені Винниченка зокрема. Тож у цьому контексті і на порозі вступної кампанії доцільно навести слова ректора, доктора юридичних наук, професора Євгена Соболя редактору видання “Пульс Exclusive” Андрію Клочеку.
“Якщо уряд поставить жорстко це питання, то на правах ректора найстарішого та найпотужнішого університету області, ми готові взяти під своє крило інші освітні заклади, надати матеріально-технічне, інформаційне, організаційне забезпечення – наукові лабораторії, гуртожитки…”, – зазначив він.
Від сьогодні на поважний вік будівлі університету і навчального закладу в цілому, а також на його багату історію вказуватиме меморіальна дошка, яку Євген Соболь відкрив разом із головою облради Юрієм Дроздом, заступницею голови ОВА Катериною Колтуновою та секретарем Кропивницької міської ради Олегом Колюкою.
Перед цим у такому ж складі разом із керівницею обласної дирекції “Укрпошти” Тетяною Капустіною зробили подарунок місцевим філателістам – погасили поштову марку із зображенням пам’ятки архітектури і окраси нашого міста – головного корпусу Центральноукраїнського державного університету ім.Винниченка.
Університетську родину привітали концертною програмою творчі колективи Кропивницького, а також оркестр 3-го полку спеціального призначення імені князя Святослава Хороброго.
Довідково:
Автор проєкту будівлі громадської жіночої гімназії – архітектор Олександр Лишневський. Після того, як він поїхав із міста, його ідею у 1904 році втілив у життя новий міський архітектор – Олександр Кишкін.
Сьогодні це одне з приміщень Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка.
Загалом у закладі навчається 3500 студентів, науково-викладацький склад налічує 260 працівників, 30 відсотків з яких – доктори наук, 70% – кандидати.
Університет регулярно входить до ТОП 100 закладів вищої освіти України, що користуються найбільшою популярністю серед вступників.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: