Новий рік видався невеселим для колективу Олександрійської центральної районної бібліотеки імені Дмитра Чижевського. Засновник закладу – Олександрійська районна державна адміністрація вирішила його ліквідувати. Працівникам повідомили про це 31 грудня, напередодні новорічних свят. “Після чого ми всі пішли не святкувати, а плакати”, – ділиться з “Без купюр” одна з працівниць. – “Адже 21 людина залишиться без роботи, доля ж унікального книжкового фонду й історичного приміщення – невідома”. Після того, як частину будинку, де народився і жив видатний український вчений Дмитро Чижевський, вже віддали під аптеку, на пієтет можновладців до культурної спадщини місцеві жителі не сподіваються. Але й відповідальність за знищення книгозбірні з 70-річною історією не готові на себе взяти ні райдержадміністрація, ні міська рада, на території якої знаходиться заклад. Перекладають один на одного. Як пояснюють ганебну для району й міста ситуацію тутешні чиновники, чи втручатиметься в неї нове керівництво Департаменту культури й туризму обласної державної адміністрації, “Без купюр” намагався дізнатися в головних дійових осіб цієї історії, що, відверто кажучи, нагадує вандалізм у законі.
Після того, як інформація про ліквідацію Олександрійської районної бібліотеки потрапила у соціальні мережі, кількість відвідувачів значно зросла. Кого тут, за словами працівників, сьогодні тільки не було – громадські активісти, блогери, депутати районної та міської рад. Директорка закладу Надія Чуянова стримано підтверджує інформацію і каже, що все ж сподівається на краще. Рішення Олександрійської РДА, що в даному випадку є єдиним засновником бібліотеки, для неї, як і для решти колективу, стало несподіванкою.
“Зі мною як з керівником про це ніхто не говорив. Ми розуміли, що в зв’язку з децентралізацією відбудуться зміни. Адже згідно з новим бюджетним кодексом немає такого поняття як районний заклад. Ми передали всі 29 бібліотек-філій об’єднаним територіальним громадам. Думали, що наш заклад також передадуть територіальній громаді Олександрії, оскільки він знаходиться на його території, і ми працюватимемо в централізованій міській бібліотечній системі. Але 31 грудня нас ознайомили з розпорядженням про те, що бібліотека ліквідовується як юридична особа. Мене і колектив попередили, що через два місяці нас звільнять, оскільки немає можливості перевести на іншу роботу в зв’язку з її відсутністю”, – розповіла Надія Миколаївна.
“З депутатським корпусом Олександрійської районної ради це рішення також не узгоджували, пославшись на те, що єдиним засновником бібліотеки є адміністрація. Хоча, як на мене, ця бібліотека має неабияку цінність для всього району, і райдержадміністрація не може приймати такі рішення одноосібно. Більше того, законодавство зобов’язує погоджувати його з Міністерством культури”, – каже депутатка Олександрійської районної ради Наталія Тримбач. – “Я в дитинстві була постійним відвідувачем цієї бібліотеки і мені дуже прикро, що в нас із такою легкістю розбазарюють культурну й історичну спадщину”.
В Олександрійській міській раді кажуть, що згідно з законодавством про децентралізацію ще є час для того, щоб передати районні заклади та майно територіальній громаді міста, однак з приводу передачі бібліотеки ніхто не звертався.
“Ми не знаємо, можливо, якась інша ОТГ забирає її. Нам повинні були написати листа для того, щоб ми розглянули таку можливість. Але нічого не надходило”, – зазначила в коментарі нашому виданню заступниця олександрійського міського голови Ірина Чемерис.
Після двох годин спроб зв’язатися з керівництвом РДА за телефонами, вказаними на її офіційному сайті, нам цього так і не вдалося. З 14 години дня ані номер, вказаний в шапці сайту, ані номери першого заступника й керівника апарату не відповідали. Проте нам удалося додзвонитися на мобільний номер першого заступника голови Олександрійської РДА Юрія Коваля, який за відсутності голови райдержадміністрації, і підписав розпорядження про ліквідацію бібліотеки. І на превеликий подив, він стверджує, що районна влада намагалася передати заклад Олександрійській міський ОТГ і направляла відповідного листа з проханням розглянути таку можливість.
– Ми б хотіли дізнатися вашу позицію з приводу ліквідації бібліотеки імені Чижевського….
– Ну, і шо, – чуємо на іншому кінці.
– Чому ви так вирішили?
– В районному бюджеті немає дєнєг (стилістику збережено, – ред.). Всі передали на ОТГ. У нас 4 ОТГ на території району, які відмовилися брати цю бібліотеку. Вона знаходиться на території Олександрії. Це одне. А друге те, що в кожної є свої бібліотеки. Олександрійській ОТГ пропонували взяти цю бібліотеку, як це передбачено чинним законодавством. Нікому вона не потрібна. В місті Олександрії вистачає своїх бібліотек, в цю майже ніхто не ходить, бо вона знаходиться у віддаленому місці. Я розумію, що вона там має якусь історичну цінність… Це приміщення наше і міста Олександрії. Фінансування – нуль. В мене немає чим зарплату платить.
– Ірина Чемерис стверджує, що ви не зверталися до міста з приводу передачі бібліотеки.
– Як це не зверталися? Хай листи піднімуть, які ми направляли. Ось, і зараз готуємо ще одного…
Кому з чиновників після цього вірити – не відомо, але Юрій Коваль пообіцяв, що журналістам “Без купюр” нададуть копії листів, які направляли до міської ради.
Ми також звернулися до новопризначеної керівниці Департаменту культури і туризму ОДА Ульяни Соколенко, щоб поцікавитися її думкою з приводу цієї ситуації.
“Я сьогодні перший день на посаді, але ми вже обговорювали ситуацію зі спеціалістами департаменту. Ми зацікавлені в тому, щоб бібліотека залишилася, особливо, якщо користується попитом і потрібна людям. Більше того, наступного тижня в обласній державній адміністрації заплановані співбесіди з головами РДА, якщо в понеділок нам не вдасться вирішити питання. ми його порушуватимемо перед керівництвом області під час співбесіди”, – повідомила Ульяна Василівна.
Небайдужі олександрійці сподіваються, що в ситуацію втрутиться і Міністерство культури, як це було у випадку з закриттям бібліотек у Херсоні в лютому минулого року. Тоді відомство виступило на їхній захист і вказало Херсонській міській раді на порушення статей 15 та 27 Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», згідно з якими доцільність реорганізації та ліквідації бібліотек, що є у державній або комунальній власності, визначається відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за погодженням із Міністерством культури, молоді та спорту.
“Також Міністерство звертається до громадських організацій, активістів та громадян, чиї права порушені, з проханням стати на захист бібліотекарів та бібліотечної галузі і оскаржувати дії Херсонської міської ради, якщо такі вчинені чи будуть вчинені, у судах. Бібліотека – єдина інституція, яка безкоштовно надає громадянам України доступ до інформації, забезпечуючи їх конституційне право. І громада мусить захищати як своє фундаментальне право на інформацію, так і свій культурний та інтелектуальний простір”, – йдеться у заяві.
А ми захистимо?
Читайте також: Міністр культури розповів, як вирішується питання з закриттям бібліотеки в Олександрії
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: