Починаючи з 2017 року в Україні реєструється високий рівень захворюваності на кір. Великі спалахи цього захворювання в країні не є неочікуваними, тому що за експертною оцінкою всесвітньої організації охорони здоров’я та ЮНІСЕФ, у 2016 році Україна посіла друге місце в світі серед країн з найнижчим охопленням профілактичних щеплень серед населення.
За словами заступника директора з дослідження біологічних факторів Кіровоградського обласного лабораторного центру Надії Оперчук, такі прогалини у профілактичному щепленні пов’язані з недостатнім забезпеченням вакцини у ті роки.
Адже в 2016 році першу дозу в один рік отримали лише 45% дітей, а другу дозу в 6 років – 30%.
“В Кіровоградській області за 2018 рік зареєстровано 434 випадки кору, з них 209 дітей, та 1 летальний випадок від ускладнення цього захворювання. З пoчатку 2019 рoку в oбласті вже зареєстрoванo 23 випадки кoру, з них 4-рo у дітей. Такий рівень захворюваності є абсолютно не властивим нашому регіону”, – констатує спеціалістка.
“Без купюр” вирішив поставити Надії Оперчук найпоширеніші питання, пов’язані з кором, які турбують мешканців області.
Як не сплутати перші ознаки кору із симптомами грипу чи застуди
Для кору характерний свій інкубаційний період, який триває протягом 21 дня. Захворювання починається із підвищення температури, загального недомагання, кашлю, сльозотечі, почервоніння очей та слизової оболонки, і після таких симптомів через 2-4 дні з’являється характерний висип, який починається з обличчя, який поетапно поширюються на усе тіло.
Збудник кору – вірус, який має високу контагіозність, тобто якщо 10 не щеплених осіб матимуть контакт з хворим – 9 з них захворіють.
Як передається кір
Виключно повітряно-крапельним шляхом: через кашель, чхання, при розмові, коли вірус потрапляє в повітря. Доведено, що якщо хворий на кір перебував в кімнаті, то в приміщенні вірус зберігатиметься ще протягом двох годин.
Чи може захворіти людина, яка прищеплена від кору
Опираючись на статистику можна сказати, що минулого року з 434 хворих на кір в області, 70% були зовсім не прищепленими, і деякі мали лише по одній дозі, чого явно не достатньо, аби убезпечити себе від захворювання.
Коли робити щеплення й кому
В Україні обов’язковим є двоетапне щеплення дітей від кору: перше в 1 рік, друге – в 6 років.
В 2018 році Міністерство охорони здоров’я України затвердило порядок проведення безоплатної імунізації дорослих, які належать до груп ризику, серед них: військові, освітяни, медики, студенти.
Кому не можна отримувати вакцину
Тимчасове протипоказання є у людей, які мають гостре захворювання, супроводжуване високою температурою тіла – більше 38,5 градусів, також не можна вводити вакцину вагітним, та людям, які мають значне зниження імунітету.
Якою вакциною роблять щеплення від кору
На Кіровоградщині, як і в Україні, щеплення роблять Бельгійською вакциною Пріорикс, і нещодавно отримали американську комбіновану вакцину проти кору, краснухи, паротиту. Вони наявні в кожному закладі охорони здоров’я області, загалом на залишку є 40 052 дози вакцини.
Чи хворіють тварини на кір
Корова інфекція вражає виключно людей, тобто тварини на кір захворіти не можуть.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: