Вчора, 17 червня, під час вшанування холодноярців та отамана Миколи Скляра на прізвисько Чорний Ворон на місці їхнього останнього бою з будьонівцями, ведучий, історик Юрій Митрофаненко наголосив на тому, що Холодний Яр — це й Кіровоградщина. З 20 років масові вшанування героїв Холодноярської республіки проходили в урочищі Холодний Яр на Черкащині — на хуторі Буда та в селі Мельники, де похований головний отаман Василь Чучупак. Та місцевим історикам і краєзнавцям вдалося привернути увагу керівництва області до історичного місця поблизу Розумівки, теж пов’язаного з українським повстанням проти більшовиків і Білої армії Росії. Вперше про спорудження тут меморіального комплексу заговорили у 2020-ому році. Вчора ж презентували проєкт монумента та церкви архітектора Володимира Рака, що збираються збудувати в урочищі “Чорний Ворон”. А також вшанували героїв Холодноярської республіки та отамана Василя Скляра велелюдним зібранням на чолі з головою ОВА Андрієм Райковичем та головою облради Юрієм Дроздом, і панахидою, яку провели архієпископ Кропивницький і Голованівський ПЦУ Марк і отець Іван Шубин.
Після виступу Заслуженого артиста України Олександра Ярошенка, історичного екскурсу Юрія Митрофаненка та промов офіційних осіб, перед присутніми виступив один із тих, хто популяризував історію Холодноярської республіки в Кропивницькому та організовував перші поїздки на щорічні вшанування холодноярців — громадський діяч, науковець Олександр Ратушняк, який сьогодні боронить Україну.
По закінченні панахиди за загиблими героями Холодного Яру архієпископ Марк вручив церковні відзнаки Тіграну Хачатряну, Петру Левицькому та Андрію Лаврусю, а також цього дня відслужив молебень за мир в Україні у Хрестовоздвиженській церкві села Розумівка.
У музеї історії села, поруч із храмом, співзасновниця етнопроєкту “Баба Єлька” Інна Тільнова спільно з ГО “Фундація духовного та національного відродження “Чорний ворон” представила новий експонат — відтворене майстринями тогочасне жіноче вбрання, в якому могла ходити сто років тому місцева жителька, кохана жінка Чорного Ворона Варвара Левцун.
В Будинку культури, що розташовується в цій же будівлі, творчі волонтери Кропивницького та оркестр третього полку спеціального призначення імені Святослава Хороброго провели благодійний концерт, під час якого зібрали кошти для ЗСУ.
По завершенні місцеві частували учасників та гостей заходів козацьким кулішем.
А ще цієї суботи в Олександрівці урочисто відкрили мурал на честь Збройних Сил України, на якому зображений житель селища, боєць ЗСУ з позивним «Ведмідь». Автор стінопису — художник Олександр Брітцев. Ініціатива належить громадській організації «Справедливість – наш вибір».
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: