Напередодні 9 травня радник Володимира Зеленського Дмитро Разумков в ефірі телеканалу «112» прокоментував питання перейменування міст України і, зокрема, Кропивницького.
Ведучі телеканалу допитувались у Разумкова стосовно позиції обраного Президента Володимира Зеленського щодо зміни назв уже перейменованих міст та перспектив перейменування Дніпропетровської області на Січеславську. На що спікер відзначив, що подібні питання пропонуватимуть врегулювати через Закон «Про народовладдя», яким передбачаються місцеві референдуми.
«Було б правильно, щоб такі рішення ухвалювались не на рівні Верховної Ради, як це було з Кропивницьким, а місцевими жителями. Якби був механізм місцевих референдумів, можна було б його провести, визначитися з назвою. Це була б відповідальність та позиція мешканців Кропивницького, а не народних депутатів. Думаю, це було б правильно з точки зору ухвалення рішень і гармонійного сприйняття надалі тих чи інших перейменувань… Плюс, на це йдуть певні ресурси. Чи є сьогодні така необхідність і на скільки важливо саме це сьогодні громадянам України повинні визначати саме вони», – сказав Разумков.
На питання чи новообраний Президент ініціюватиме зміну назви Кропивницького Разумков заперечив, але знову згадав про вказаний законопроект.
«Якщо говорити про перейменування Кіровограда у Кропивницький, то це відбулося. Навряд є сенс ініціювати з боку Президента якісь зворотні процеси. Якщо говорити про Закон щодо народовладдя і у жителів міста Кропивницького виникне таке бажання, тоді це їхнє право. Я не маю права говорити добре це, чи погано. Вони братимуть відповідальність та ухвалюватимуть рішення варто це робити, чи ні», – відзначив спікер.
Нагадаємо, що найменування обласного центру змінили на виконання закону «про декомунізацію», яким заборонено використання назв, що утверджують комуністичну ідеологію. Назву Кропивницький, як одну з семи, запропонованих під час громадських слухань у міській раді, передали на опрацювання до Верховної Ради. Депутатські комітети, а надалі Верховна Рада підтримали цю назву як альтернативну і об’єднуючу, оскільки першопочатковий варіант Інгульськ зустрів певний спротив, а імперську назву Єлисаветград засуджувала частина мешканців міста.
В обласному центрі намагались провести громадське опитування, але у законодавчій базі, що регулює процес перейменування, передбачено опиратись на результати не опитування, а громадських слухань, котрі й були проведені. Опитування ж проводилося з чисельними порушеннями і, як було зафіксовано у ЗМІ, громадяни могли голосувати по декілька разів, а підрахунок був непрозорим. На мітинги, що проводили в обласному центрі на підтримку найменування Єлисаветград, людей звозили централізовано й автобусами одного з місцевих підприємств, власником якого є прихильник церкви Московського Патріархату.
Попри заяву Разумкова щодо підтримки подібного законопроекту, його текст наразі не представлений. Тож чи існують у ньому запобіжники, які б унеможливили спотворення результатів волевиявлення під час подібного референдуму, коли, наприклад, працівники кількох промислових заводів на догоду своїх власників «зроблять» потрібний результат, не відомо.
Також відзначимо, що попри те, що перейменування відбулося так би мовити за підтримки чинного Президента Петра Порошенка і у публічних виступах він наполягав на декомунізації, у Кропивницькому члени партії його імені не надто активно популяризували нову назву. А нардеп з фракції БПП у Верховній Раді Костянтин Яриніч публічно виступав проти такого перейменування, наполягаючи на імперській назві Єлисаветград. Очільництво обласного центру Андрієм Райковичем, котрий ішов на вибори за підтримки БПП, також не відзначається популяризацією нової назви міста. Навіть банери, які виготовили для відзначення Дня міста, зробили з підписом «Місто мрії», замовчавши актуальну назву.
Спроби утвердити нове найменування наразі роблять з власної ініціативи місцеві активісти, а також нардеп Олександр Горбунов, влаштовуючи щорічно Фестиваль «Кропивницький», хоч до організації та фінансової складової якого і є чимало питань. Втім, саме провладні майданчики стали засобом медіа-кілерства щодо ініціатора і безпосередньо фестивалю.
Водночас, на черзі перейменування області. Один з варіантів – похідний від назви обласного центру. Конституційний Суд України уже дійшов висновку, що перейменування Кіровоградської області на Кропивницьку не порушує Конституції.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: