“Смачна, як домашня” – такі відгуки про майже кілограмову паску ТОВ “Кропивницький хліб” за рецептом Олени Рибалкіної 1915 року народження — більш відомої завдяки своїм послідовникам як баба Єлька. Дегустація відбулася сьогодні, 19 квітня, в Етнолабораторії по вулиці Театральна, 12. А вже незабаром традиційні для Кіровоградщини паски за рецептами наших бабусь, які зібрала команда етнопроєкту “Баба Єлька” в книзі “Смачна Кропивниччина”, з’являться в магазинах двох відомих торговельних мереж області. Про унікальність рецепта, де та за якою ціною можна буде купити кропивницькі паски, яких повір’їв дотримувалися наші пращури під час приготування пасок, – розповіли голова ГО “Баба Єлька” Інна Тільнова, її колега по проєкту та онука Олени Рибалкіної Світлана Буланова і маркетологиня виробника хлібобулочної продукції Ірина Варакута.
Раніше підприємство “Кропивницький хліб” (у минулому “Кіровоградхліб”, – ред.), що виготовляє хлібобулочну продукцію під торговою маркою “Формула смаку”, пекло паски вагою 150-200 грамів. Але для паски за цим старовинним рецептом зробило виняток. Її пектимуть вагою 800 грамів. Від себе, як розповіла Ірина Варакута, технологи комбінату додали тільки родзинки. Навіть відмовилися від розпушувачів тіста і популярної нині глазурі, якою нині прикрашають великодні вироби із тіста.
Адже за словами Світлани Буланової, паски її бабуся прикрашала голубами та іншими птахами, калиною, квітами та хрестиками з тіста. Випічку з глазурованою верхівкою теж готувала на Великдень, але називала папушниками.
“Ви таку неймовірну річ сьогодні зробили…” – поділилася враженнями, звертаючись до представниці “Формули смаку” онука баби Єльки. – “Я скільки намагалася спекти по бабиному рецепту ту паску, чомусь не вдавалася така. Звісно, коли вона не в печі печеться, а в сучасній духовці, це вже інша технологія, це вже не те. Але, можливо, я ще не дотримувалася отих сакральних речей, яких дотримувалися в нашій родині, коли квасилися паски. Я вже говорила, що не можна було бігати, кричати, співати. Лаятися не можна було навіть у дворі, не те що в хаті. Зачинялися всі двері, вікна, фіранки. Можна було тільки спостерігати за цим процесом. Лізти руками стороннім не можна було. Баба дозволяла нам, онукам, лише виліплювати голубів, пташок”, – каже пані Світлана.
Гості Етнолабораторії першими скуштували “єлькину” паску від кропивницького виробника й оцінили її смак та ніжну і водночас пружну текстуру. Її ж вартість в мережі магазинів “Формули смаку” залежатиме від торговельної націнки. В продажу паска з’явиться з 30 квітня. А на замовлення одна паска коштуватиме 150 гривень.
Та, як розповіли “Без купюр” учасники проєкту “Баба Єлька”, “Кропивницький хліб” – не перший виробник, який цьогоріч презентує жителям Кіровоградщини смак пасок за традиційними рецептами нашого краю. Пасками по-кропивницьки урізноманітнить асортимент смаколиків власного виробництва і мережа магазинів “Файно Маркет” ТОВ “Вересень Плюс”.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: