Сьогодні, 29 січня, у Кропивницькому біля пам’ятної дошки братам Шульгиним відбувся мітинг з нагоди Дня пам’яті героїв Крут.
У ньому взяли участь кадетський підрозділ ліцею “Сокіл”, військовослужбовці, обласне керівництво, духовенство та близько 50 кропивничан.
Під час мітингу вшанували пам’ять героїв Крут, зокрема наших земляків – братів Володимира та Олександра Шульгиних, поклавши квіти до пам’ятної дошки та пов’язавши синьо-жовті стрічки.
Читайте також: Бій під Крутами в п’яти запитаннях
До присутніх звернулась письменниця, доцентка кафедри української мови ЦДПУ ім. В. Винниченка Ольга Кирилюк, яка розповіла про учасників боїв під Крутами:
“Більшовицькі війська підходили до Києва, і напрямок Крут не було кому закрити, тому що війська армії УНР воювали на інших напрямках, і влада кинула заклик до добровольців. Першими на заклик відгукнулись Київські студенти,серед них був і наш земляк Володимир Шульгін. Саме він був організатором студентського куреня. Добровольців записалось близько 200 осіб, вони мали всього 7 днів, щоб пройти мінімальний військовий вишкіл, і 28 січня 1918 року вони вирушили до станції Крути. Там їх чекали курсанти військового училища імені Богдана Хмельницького, які вже мали досвід участі в боях проти більшовиків. Отже, це повністю спростовує радянський міф, що нібито під Крутами воювали беззахисні й нещасні хлопці без досвіду, яких влада послала на смерть”, – розповіла Ольга Кирилюк.
У кінці мітингу єпископ Кропивницький та Голованівський ПЦУ Марк провів літію та помолився за загиблих захисників України всіх часів.
Нагадаємо, Битва під Крутами (Чернігівська обл.) важливий епізод війни радянської (більшовицької) Росії проти УНР 1917 – 1918 рр. Війна УНР була оголошена вищим органом влади більшовицької Росії Радою Народних Комісарів на чолі з В. Леніним (Ульяновим). Війну назвали «рейковою», бо головні події розгорнулися в містах, які мали залізничне сполучення та навколо вузлових залізничних станцій. Однією із таких була станція Крути на Чернігівщині на шляху з Росії до Києва. Українські підрозділи під Крутами отримали завдання затримати ворога – більшовицькі війська на чолі з російським офіцером Михайлом Муравйовим, які наступали на Київ.
Читайте також: 100-річчя визначної битви: у Кропивницькому вшанували пам’ять героїв Крут. ФОТО
Бій під Крутами є також символом соборності України, бо серед його учасників разом із галичанами та киянами було чимало мешканців центральної та південно-східної України. Зокрема, наші земляки Володимир Шульгин з Єлисаветграда (нині Кропивницький), Левко Прядко, Семен Могила, Михайло Михайлик (Глодоси Новоукраїнський район), Сергій Горячко (Гурівка Долинський район) – автор відомої схеми бою під Крутами.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: