Сьогодні у Ленінському райсуді Кропивницького обрали запобіжний захід трьом фігурантами справи про спробу рейдерського захоплення сільськогосподарського кооперативу. «Схема» спроби заволодіння сільгосппідприємством є поширеною в аграрній сфері, а один з підозрюваних уже фігурував у низці скандалів, пов’язаних з рейдерством.
Як писав «Без купюр», 12 липня двох керівників приватних підприємств затримали правоохоронці в кабінеті держреєстратора при спробі передання йому 5 тис дол. США за здійснення реєстраційних дій щодо зміни складу засновників та переобрання директора сільськогосподарського кооперативу з метою його подальшого незаконного захоплення.
Під час судових засідань з’ясувалося, що мова йде про СВК «Україна», що зареєстроване у селі Млинок Онуфріївського району. Підприємство займається вирощуванням зернових культур і тваринництвом. За даними аналітичної системи Youcontrol, керівником СВК вказаний Михайло Різник, підписантом – Валентина Волокова, засновниками – Валентина Волокова, Анатолій Діордіяшенко, Станіслав Куровський, Микола Москалець, Михайло Різник.
Підозрюваними є Станіслав Куровський, колишній співробітник та керівник (з вересня 2018 по лютий 2019 року) СВК, а також мешканці Олександрії Сергій Головатий та Станіслав Сорокун. Обвинувачення інкримінує їм вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі) Кримінального кодексу України.
На засідання за головування судді Євгенія Тьора прибули адвокати підозрюваних Олександр Сердюк і Роман Холоденко (представляв лише підозрюваного Сорокуна), прокурор відділу прокуратури Кіровоградської області Євген Черевко, а також були присутні рідні фігурантів справи.
Обвинувачення клопотало суд обрати запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою на 2 місяці, а Станіславу Куровському передбачити можливість внесення застави. Адвокати і підозрювані щодо такого запобіжного заходу заперечували та просили «нічний» домашній арешт. Захисники надавали довідки та характеристики щодо поганого стану здоров’я підозрюваних, їхніх рідних, сталих соціальних зв’язків.
За версією слідства, підозрювані вчинили спробу захоплення СВК шляхом подачі держреєстратору Підлісненської сільської ради Олександрівського району Віталію Смаліусу підроблених документів загальних зборів кооперативу та пропонували за реєстраційні дії 5 тис дол.
Згідно з текстом підозри, з ініціативи Куровського 6 липня 2019 року було складено протокол зборів засновників кооперативу за яким змінено очільника СВК. Керівником за цим протоколом став Куровський. Надалі він та секретар зборів підписали протокол, яким до складу членів правління ввели низку нових осіб.
Прокурор наголосив, що вказані документи складені з порушенням, оскільки протокол зборів за законодавством підписують більшість присутніх членів загальних зборів, а не лише секретар і голова, як у цьому випадку. Прокурор також продемонстрував протокол загальних зборів за 2018 рік, яким раніше Куровський був призначений директором та наголосив, що у цьому документі стоять підписи усіх засновників, а не лише директора й секретаря.
Власну ініціативу Куровський пояснив турботою про кооператив. Мовляв, чинний керівник погано господарює, а він за час очільництва (5 місяців – авт.) СВК налагодив стабільні виплати і роботу. «Рятувати» господарство вирішив шляхом зняття повноважень з Різника та введення до складу засновників молодших осіб.
«На цих зборах ми зібралися і запропонували змінити керівника. Надалі вирішили ввести до складу членів кооперативу нових, молодших людей, оскільки усі 5 засновників вже похилого віку. Вони мають не дати розвалити колектив. Потім ми підписали протокол. Оскільки не маю юридичної освіти, свою допомогу запропонував Сергій Головатий. Він підказав мені як правильно оформити протокол і з ним ми поїхали до нотаріуса, той жодних помилок не виявив. Сергій Головатий запропонував поїхати до Кропивницького зареєструвати в держреєстратора протокол. 11 липня ми поїхали до Кропивницького. Держреєстратор сказав, що усе в порядку. За 20 хвилин я зайшов до нього, підписав реєстраційні документи та поцікавився, коли зміни внесуть до Реєстру. На що він відповів, що за 20-30 хвилин. Надалі Сергій Головатий пішов дізнаватися у чому справа й отримав відповідь, що зміни незабаром з’являться тож ми поїхали додому. Наступного дня зміни не внесли, Сергій Миколайович (Головатий – авт.) сказав, що я маю під’їхати та поставити ще декілька підписів. Коли я приїхав на вул. Шевченка, 38 до мене підійшов представник поліції та запропонував зайти у фойє офісу для бесіди. Згодом мені повідомили, що я підозрююся у спробі дачі хабара. Я це заперечую, ні про які гроші нічого не чув», – пояснював Куровський.
На уточнювальне питання прокурора, чи люди, які за результатом зборів були введені до складу засновників кооперативу є мешканцями села, Куровський заперечив.
– Звідки ви їх знаєте?, – запитав прокурор.
– Я не можу вам сказати, – констатував підозрюваний.
– Чи ви бачили їхні паспорти?, – продовжував прокурор.
– Я не можу вам сказати, – повторив Куровський.
Підозрюваний також підтвердив, що на зборах окрім нього та секретаря був ще один співзасновник СВК, але він свого підпису під протоколом не ставив. На питання прокурора він уточнив, що так вчинив за порадою Головатого.
Сергій Головатий на суді сказав, що підозру вважає необґрунтованою, власну провину заперечив, детальних пояснень не надавав.
Станіслав Сорокун на питання прокурора, що він робив у приміщенні держреєстратора доводив, що 11 липня разом з Головатим прибув до Кропивницького, був у дружини. Біля офісу держреєстратора з його слів опинився, бо його на зустріч запросив Головатий. Будь-які ділові стосунки з держреєстратором заперечив. Візит наступного дня до цього ж офісу пояснив зустріччю з другом, але, мовляв, поїхав звідти не дочекавшись останнього. Прокурор уточнив, чи Сорокун брав до рук барсетку реєстратора Смаліуса, на що той заперечив. Сторона обвинувачення наголосила, що в офісі держреєстратора, а також в барсетці були засоби прихованої відеофіксації, й наразі матеріали негласних слідчих розшукових дій свідчать про те, що підозрюваний вводить суд та слідство в оману. Також прокурор розповів, що НСРД зафіксувало пропозицію підозрюваних доплатити держреєстратору ще тисячу доларів.
Адвокати підозрюваних наполягали, що протокол зборів членів СВК, судячи з відсутності заперечень у ноторіуса, складено правильно, тож не йдеться про подачу держреєстратору підроблених документів. Мовляв, держреєстратор і без грошей мав повноваження провести реєстраційні дії. Також вказували, що їхні клієнти про гроші нічого не чули й заперечують обгрунтованість підозри.
У результаті суд відхилив клопотання слідчого та частково задовольнив вимоги адвокатів – відправив підозрюваних під цілодобовий домашній арешт строком з 15 липня по 15 вересня. У коментарі «Без купюр» прокурор сказав, що на всі вказані ухвали подадуть апеляційні скарги.
Також варто додати, що Сергій Головатий, який є керівником та співзасновником ТОВ «Євроагрохолдинг», ТОВ «Хортиця», ТОВ «Роялті С», ПП «Олександрійський юридичний центр» та низки інших, фігурував у рейдерських скандалах. Зокрема, йдеться про спробу рейдерського захоплення СВК «Агрофірма Маріампольска» з села Луганка Петрівського району. Як писав «Без купюр», шляхом шахрайської перереєстрації, підприємство змінило керівників та засновників. Тоді Головатий був серед осіб, які прибули до села, аби пояснити працівникам позицію «нового» керівництва. Але тоді розмови не вийшло, приїжджих побили й облили зеленкою. У результаті агрофірма поновила корпоративні права.
https://www.facebook.com/100010981203714/videos/576049832771052/
Окрім цього прізвище Головатого фігурувало в контексті подібних ситуацій з рейдерським захопленням у 2016 році СФГ «Роксана» і ПСП ім. Димитрове з Вільшанського району. У результаті перереєстрацій бенефіціаром агропідприємств стало ТОВ «Євроагрохолдинг» Головатого, а згодом офіційно шляхом продажу корпоративні права ПСП перейшли підприємцю, депутату Петрівської сільради Ростиславу Вакулику. Той у свою чергу зареєстрував так зване підприємство-клон – однойменну фірму з іншою організаційною формою ПП «ПСП ім. Димитрове». У результаті сутичок за агропідприємство з господарства реальних власників тітушки вивезли тонни збіжжя, а значну частину паїв, що були в обробітку ПСП перереєстрували на підприємство-клона.
Також відомо, що у 2018 році Мін’юст блокував держреєстратору Смаліусу доступ до держреєстру.
«Без купюр» повідомлятиме про перебіг розгляду справи.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: