Сьогодні, 26 листопада, у міськраді Кропивницького відбулось засідання робочої групи з питань утримання зелених насаджень, під час якої обговорили пропозиції громадських активістів, дендрологів, членів громадської ради при міськраді та депутатів щодо правил обрізування дерев.
Проте громадська активістка, голова ГО “Озеленення Кропивницький” висловила обурення з приводу пропозицій дендролога Євгенія Ткачука та професора Центральноукраїнського педунівеистету, декана природничого факультету Олександра Гулая щодо заміни тополь іншими деревами.
“З мого боку звучали смішні для всіх аргументи про зміни клімату і відсутність дощів, про те, що зараз виростити з саджанця нове дерево – потребує колосальних витрат коштів на поливання, і що зберегти здорове дерево, яке виділяє масу кисню, значно важливіше в умовах екологічних проблем, які над нами нависли”, – зазначає громадська активістка. – “В інших містах (Дніпро, Львів) робочі групи обговорюють всі нюанси і тонкощі, як зберегти зелені насадження і обрізати їх так, щоб не пошкодити. А в Кропивницькому – степовому місті з найвищим рівнем пилюки і радіації – обговорюють, як спиляти 6 тисяч дерев”.
Євгеній Ткачук в коментарі “Без купюр” запевнив, що йшлося не про знищення, а про програму їх поступової заміни, протягом 10-20 років. І не на молоді садженці, а крупномірний посадковий матеріал.
Оскільки, за словами дендролога, тополиний пух розносить пилок інших рослин, що викликає алергію, а також тополі мають крихку деревину, після обрізування вражаються грибами, мають недоліки крони та низку інших, а також часто висаджені в неприйнятних для таких великих дерев місцях.
“На засіданні робочої групи було представлено пропозиції від Надії Паливоди та Олександра Тарасова, а також від мене, Олександра Гулая, Катерини Шамардіної, Олександра Цертія. Надія представила свій варіант, я представив наш та пояснив, що вони майже ідентичні за винятком останніх двох пунктів – про технологію обрізування жіночих екземплярів тополь та пірамідальних тополь. Надія пропонує для пухових тополь застосовувати так званий топінг, а в пірамідальних тополь зносити 1/3 крони дерева. В нашому варіанті обрізка тополь зводиться до обмеження в 5 см діаметру гілок, не виключаючи загальних принципів обрізки дерев”, – розповів він. – “Декан природничого факультету Олександр Гулай звернув увагу на необхідності розробки програми заміни небажаних дерев у місті, в першу чергу пухових тополь, та запропонував, як тимчасовий захід, проведення їхньої обрізки раз на 6 років до часу вирощування крупномірного посадкового матеріалу для їх заміни”.
Також Олександр Гулай наполягав на необхідності контролю за виконанням розроблених рекомендацій шляхом укладення договору на технічний нагляд. В такому випадку підрядник може отримати гроші за виконану роботу лише у випадку позитивного висновку фахівців.
Вже наступного тижня, після узагальнення підтриманих робочою групою пропозицій, буде підготовлено проект рішення для затвердження виконавчим комітетом. Проте про розробку й прийняття найближчим часом програми заміни дерев, за словами Євгенія Ткачука, поки що не йдеться.
Та Надія Паливода іншої думки. В групі “Озеленення Кропивницький” у Фейсбуці вона навела слова заступника міського голови Олександра Вергуна про те, що потрібно порахувати тополі в місті, аби знати скільки спилювати наступного року.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: