На початку липня увага ЗМІ була прикута до конфлікту навколо ремонту вулиці Тютюшкіна (перейменована Бабушкіна). Як не парадоксально, жителі виступили проти ремонту, а точніше, передбаченого проектом розширення вулиці. Деякі з них заявили – мерія готує «автобан» до м’ясокомбінату.
Нас же зацікавила фінансова сторона питання, а також підрядник. Новачок на ринку ремонтів доріг ТОВ «Ноосфера Центр» отримає 13,5 млн грн. бюджетних коштів. Хоча ще в 2016 році фірма «засвітилася» в історії з розміщенням так званих клін-боксів – урн для роздільного сміттєзбору, які насправді слугували рекламними площинами.
Через низку фірм підприємство пов’язане з місцевими екс-функціонерами «Партії регіонів», які нині, як бачимо, доволі успішно перебувають в опозиції під прапорами «Опоблоку». Так співпало, що виконавчі органи, які є замовниками ремонтів доріг – міське управління ЖКГ й обласний департамент інфраструктури – очолюють вихідці саме з політичної сили синьо-білих.
ТЮТЮШКІНА І «ЯТРАНЬ»
Мешканці висловлювали підозри, що вулицю ремонтують задля вільного під’їзду фур до м’ясокомбінату «Ятрань». Посадовці управління ЖКГ це заперечують і божаться – автошлях роблять для жителів, а не вантажівок підприємства мера. Мовляв, поворот з вулиці Тютюшкіна до комбінату занадто вузький для проїзду великогабаритного транспорту, а в ковбасного підприємства для під’їзду фур є паралельна вулиця – Юрія Краснокутського (перейменована Куйбишева).
Ми побували на місці й розпитали водіїв, чи є технічна можливість для проїзду вантажівки, оскільки перед поворотом до м’ясокомбінату вулиця дійсно впирається у бетонну огорожу і звужується.
Водії маршруток і машин, що були припарковані поряд, в один голос твердять – вантажівка там не проїде.
На заперечення теорії про під’їзд до «Ятрані» чиновники обіцяють встановити дорожні знаки для обмеження проїзду великовагового транспорту.
НОВАЧОК-АЛЬТРУЇСТ
Участь в тендері на 13,6 мільйонів взяли відомі в Кропивницькому підрядники ТОВ «ПФ», ТОВ «АРАКА», обласний автодор, черкаське ПП «БТК-ЛАД» і новачок – ТОВ «Ноосфера Центр». Як відомо, новачкам щастить й за результатом аукціону «Ноосфера» отримала свій перший в практиці підряд з капремонту.
На аукціоні окрім новачка жодне з підприємств не понижувало початкову ставку. «Ноосфера» натомість «впала» із заявлених спочатку 13 млн 652 тис грн. до 13 млн 552 млн грн. й перемогла.
Вже цьогоріч підприємство отримає 10 млн грн. Для порівняння – таку ж суму у 2018 році закладено на магістральну вулицю Короленка, що згідно з договором ремонтують за майже 35 мільйонів.
Ми поцікавилися в інших підрядників, чому ті не «боролися» за вигідний підряд. У ТОВ «ПФ» пояснили – сенсу «падати» на аукціоні не було, адже довелося б працювати собі у збиток.
«Ми вийшли на оптимальну ціну, за яку підприємство готове було зробити ремонт цієї дороги. З моменту обрахування проекту й проведення аукціону, а також визнання переможця, ціна асфальту вже зросла. З урахуванням цього, а також інфляції, ми прекрасно розуміли – якщо «впадемо», за власний рахунок займатимемося благодійністю», – пояснила представниця підприємства.
Такої ж позиції притримуються в ТОВ «АРАКА» Тіграна Хачатряна.
«Торгу не було, оскільки насправді там закладена нерентабельна вартість робіт. Перед формуванням цінової пропозиції, ми виїздили на територію й проводили власний аналіз. Виявилося, там дуже багато додаткових робіт, тому не знижували вартість», – прокоментував Тігран Хачатрян.
Опитані нами підприємці кажуть, що вартість асфальту для підрядників має бути приблизно на одному рівні, то ж як іншим вдається економити – загадка. Так званий демпінг, коли пропонують нижчу ціну від реальної, на думку дорожників, можуть собі дозволити великі підприємства, що закуповують значні обсяги асфальтового матеріалу.
До речі, у пункті 2.2 договору з «Ноосферою» йдеться, що «зміна умов в частині збільшення ціни у випадках, визначених законодавством, здійснюється шляхом внесення змін до договору та укладенням додаткової угоди». Не виключено, що наступного року через зростання цін депутати переглянуть бюджет.
WHO IS «НООСФЕРА»?
Широкому загалу підприємство мало відоме. Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, воно зареєстроване на вулиці Вокзальній, 26, корп. 3, кв 51. Власником і директором вказаний громадянин Олег Сопов. Основним видом зайнятості зазначено оптову торгівлю зерном, та надання ще низки послуг. Віднедавна це й ремонт доріг.
Ми побували за вказаною адресою, проте фірми не знайшли. Мешканці будинку розповіли, що в квартирі з таким номером проживає жінка пенсійного віку.
Перші згадки у ЗМІ про цю фірму з’явилися у 2016 році завдяки коментарю вже екс-директора комунального підприємства «Благоустрій» Олега Радченка авторові цього тексту. Нас тоді зацікавило, хто просуває проект зі встановлення клін-боксів з функцією зовнішньої реклами. На питання про інвестора, Радченко тоді точно не зміг пояснити, лиш обмовився, що хоч рекламні послуги на смітниках пропонує ТОВ «РА-Сонячне місто», самі клін-бокси в оренду місту здало ТОВ «Ноосфера Центр» й, що в пошуку підприємства йому допоміг депутат міськради Кропивницького від «Опоблоку» Максим Линченко. Той, у свою чергу, це підтвердив й пояснив, що знайшов інвестора. Кого саме, також відмовився уточнити.
До літа 2017 року «Ноосфера», до речі, була прописана за адресою підприємства Радченка ТОВ «Радосбудтех» по пров. Фортечному, 19, кв 73. Нагадаємо також, що Радченко був депутатом Кіровоградської міськради 6-го скликання від «Партії регіонів» й до осені 2016 року значився помічником депутата Кіровоградської облради від «Опоблоку» Вадима Волканова.
Це не останні зв’язки рекламно-асфальтного підприємства з опоблоківцями.
Так, згідно з тендерною документацією «Ноосфери», техніку для ремонту вулиці Тютюшкіна фірма орендуватиме в ПП «Макс Капітал». Підприємство записане на Максима Сергійовича Руденка, племінника депутата Кіровоградської облради від «Опоблоку» Дениса Руденка. Його помічником-консультантом, до речі, вказується вищезгаданий Максим Линченко. Фракцію «Опоблоку» в облраді очолює Волканов.
Обов’язковою умовою участі в тендері є наявність виробничої бази. «Ноосфера» орендує таку в ТОВ «Владлен В. Р.», співзасновником якого вказаний все той же Олег Сопов. Підприємство зареєстроване по вулиці Варшавській, 98А. Тут же прописане вищезгадане ТОВ «РА-Сонячне місто». До речі, до осені 2017 року воно «сусідило» з кредитною спілкою «Капітал-3000», керівником якої є опоблоківець Денис Руденко. «Сонячне місто» було зареєстроване по вул. Шевченка, 29/29, у квартирі №1, а «Капітал-3000» – в квартирі №4.
За три останні роки підприємство-власник бази кілька разів змінювало власників. Так, у 2016 році співвласником фірми значилося ТОВ «Капітал-Ріелт-Інвест-Груп». Власник цієї ТОВки Олексій Романчик «засвітився» в рейдерському захопленні агропідприємства зі Злинки, що відбулося в 2016 році. ЗМІ тоді вказували на зв’язок Романчика з братами Руденками.
Окрім ремонту вулиці Тютюшкіна «Ноосфера» почала отримувати чимало підрядів з поточного ремонту доріг області. Замовником ремонтів є департамент інфраструктури Кіровоградської ОДА, очолюваний Олександром Корнюшею, екс-регіоналом і партнером по партроботі згаданого Вадима Волканова.
Історія з ремонтом вулиці Тютюшкіна, вигодонабувачем якого стали називати м’ясокомбінат, показує, що справжні дивіденди у вигляді коштів міського бюджету отримає фірма, опосередковано пов’язана з функціонерами «Опоблоку». Як не парадоксально, смс-ку з нецензурщиною на свою адресу саме від депутата цієї політсили отримав мер посеред сесії, й через цих же діячів його помічники мали придумувати історію про ДТП через уникнення наїзду на собаку. «Без купюр» відслідковуватиме якість ремонту й подальші успіхи підприємства, котре, вочевидь, заручилося підтримкою таких впливових, хоч і декларативно опозиційних політиків.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: