Квартиру з автономкою жительки Кропивницького сьогодні залила гаряча вода з центральної системи опалення, зіпсувавши добротний ремонт та житло в цілому. Чому так сталося, куди звертатися в такій ситуації та хто за це відповість, розбиралися журналісти “Без купюр”.
У 2017 році Вікторія Самойленко придбала квартиру на четвертому поверсі чотириповерхового будинку. Поступово відремонтувала не тільки власне помешкання, а й дах, щоб не чекати милості ЖЕО. Єдине, про що просила комунальників, – замінити вентилі центральної системи опалення на даху. Старожили будинку застерігали, що їхній стан бажає бути кращим і варто перестрахуватися. Однак, за словами Вікторії, в ЖЕО запевнили, що слюсар не бачить такої необхідності. Але не минуло й кількох років, як в одного вентилів серед зими зірвало різьбу, і гаряча вода з системи затопила квартиру Вікторії та квартири нижніх поверхів.
Сьогоднішню безсонну ніч господиня квартири згадує з жахом. Найважче, за її словами, в такій ситуації, зрозуміти, куди серед ночі звертатися, якщо номер аварійно-диспетчерскої служби не відповідає.
– Це сталося на початку 3 години ночі. Зі стелі, наче з відра, полилася гаряча вода і почала затоплювати квартиру, заливати котел. Додзвонитися до аварійно-диспетчерської служби на номер 1580 не вдалося. Добре, що в мене був номер головного інженера ЖЕО, бо коли купила квартиру, перш за все, відремонтувала дах. І хоча робила це за власні кошти, брала дозвіл, тож номер залишився. Так би не знаю, куди зверталася. Подзвонила їй. Кажу, що боюся, що в мене зараз котел вибухне. Вона і викликала аварійку. Але знову вийшло не швидко. Аварійно-ремонтна бригада їхала 30 хвилин (АДС знаходиться по вулиці Шульгиних, колишня Калініна, 3, – авт.). Сказали, що не можуть знайти наш будинок, хоча він знаходиться в самому центрі – на перехресті вулиць Великої Перспективної і Студентського бульвару. Ми ж у цей час молилися, щоб не закоротила електромережа і нічого не трапилося з газовим котлом. Адже вода бігла по всій стелі і стінах.
Вікторія каже, що в квартирах поверхами нижче по стояку теж автономне опалення і в трубі центральної системи теплопостачання немає потреби.
Власне, згідно з Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, що набрала чинності в 2019 році разом із Законом України «Про житлово-комунальні послуги», такі транзитні труби ЦО, які проходять через житло з індивідуальним опаленням, повинні бути ізольовані.
Головна інженерка ЖЕО №2 на запитання “Без купюр”, чому цього не зробили, запевняє, що на початок опалювального сезону не мали повної картини, які квартири перейшли на автономки, а які ні.
– Люди ставили автономне опалення до листопада. Коли будинок готувався до початку опалювального сезону, роботи ще тривали, тому ми не мали всіх даних, хто відключений від центральної системи, а хто ні. Оскільки там є спарені стояки, до яких підключені квартири і зліва, і справа, ми не могли нічого робити з трубою, не маючи повної картини”, – сказала вона в телефонній розмові, а в подальшому не відповідала на дзвінки журналіста, який хотів поцікавитися висновками комісії, яка сьогодні виходила на обстеження квартири для встановлення причин аварії та збитків.
Вікторія ж стверджує, що в ЖЕО добре володіли інформацією, адже їй надавали дозвіл на встановлення автономки, бо її квартира була єдиною на стояку з ЦО.
В аварійно-диспетчерській службі міста повідомили, що номер 1580 не призначений для дзвінків із мобільних телефонів і слід було телефонувати на інший – 066 506 3694.
Ми намагалися дізнатися порядок визначення збитків та відшкодування в Головному управлінні житлово-комуналного господарства, але в приймальні заявили, що його посадовці спілкуються з журналістами виключно через пресслужбу міської ради. Пресслужба пообіцяла надати коментар посадовців протягом дня, проте, як уже бувало неодноразово, чи то забула, чи то не спромоглась. Заступниця начальника профільного управління Юлія Яндович також не відповіла на наше прохання в месенджері надати в зручний для неї спосіб роз’яснення, яке може стати в нагоді іншим жителям міста.
Юристи ж радять звертатися до вже згаданого закону «Про житлово-комунальні послуги» у разі виникнення конфлікту між споживачами та ЖЕКом.
Положення цього Закону встановлюють, що споживач має право на відшкодування збитків, завданих його майну й приміщенню внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг. Він також має право отримувати від виконавця компенсацію в розмірі, визначеному договором, рішенням суду.
Закон також встановлює загальний порядок оформлення претензій споживачів до виконавців. Для початку, працівники аварійно-диспетчерської служби мали б надати акт із вказаними причинами аварії та наслідками. Це є дуже важливим для подальшого визначення винного та притягнення його до відповідальності.
Також акт про факт та наслідки затоплення має скласти ЖЕО в найкоротший термін із моменту отримання заявки. Форма акту встановлена у Додатку №4 до Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 року «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій».
З досвіду інших містян можна констатувати, що ЖЕО не зацікавлені в тому, щоб повністю компенсувати збитки, й складають акти на суми, які не відповідають реальній шкоді. В таких випадках юристи рекомендують звертатися до експертних організацій та вже з їхніми висновками – до суду. Що, власне, й збирається зробити потерпіла, якщо ЖЕО не відшкодує завдану бездіяльністю шкоду в повному обсязі. Поки що запасається терпінням, адже без нього з нашими комунальними службами – ніяк, у чому переконалася в тому числі подзвонивши в аварійно-диспетчерську службу з приводу акту про причини аварії.
– Сказали, що дадуть довідку, коли буде керівництво на місці. А о котрій потрібно прийти, щоб воно точно було, не знають, бо це ж начальство… Виходить, потрібно покинути роботу й чергувати під кабінетом, – розводить руками Вікторія Самойленко.
Доповнено
Наступного дня після виходу публікації пресслужба міської ради надала коментар Головного управління ЖКГ міської ради:
“В частині відшкодування збитків ЖЕО виконує рішення суду. Після аварії спеціалісти ЖЕО складають акт про підтоплення встановленої форми. Розмір збитків ЖЕО не встановлює, це робить виключно ліцензовані експертні організації”.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: