Батьки двадцяти дев’яти учнів третього класу школи № 14 вже кілька днів не пускають своїх дітей на навчання. Класний керівник потрапила в лікарню з гіпертонічним кризом.
Причиною таких безпрецедентних кроків називають дії однієї з учениць і реакцію на них її матері. Батьки кажуть, що бояться за здоров’я своїх дітей, адже однокласниця їх б’є, і нема на це ради.
Вчора це стало інформаційною бомбою в просторі місцевого сегменту фейсбук. Зокрема, найактивніші обговорення відбувались в групі Батьківська рада Кропивницького.
Сьогодні журналісти з’ясовували обставини ситуації.
10:00 год. – у класі жодного учня. Зібрались батьки і журналісти. Мами дівчинки, про яку всі говорять, нема. З нею зв’язуємось пізніше телефоном.
Батьки решти дітей активно спілкуються з пресою. Здається, кожному хочеться розповісти про те, що відбувається в класі протягом двох років.
Мамажонова Зухра, мама постраждалої дитини сама демонструє синці від бійки з мамою учениці, яку називають причиною всіх бід у класі. Інцидент стався минулого четверга.
Ось як все було з її слів:
«Моя дитина гралася з хлопчиком. Лєра штовхнула її. Моя дитина відповіла, але не бійкою, що бачили вчителька й діти. Але та почала її просто бити.
Я підійшла до неї, нагнулась і сказала: «Чому ти б’єш мою дитину? Чому ти зачіпаєш інших дітей, що сталося? До яких пір це буде продовжуватись?» На що Лєра замахнулась на мене і дивлячись в очі сказала: «Я вас зараз тут всіх повбиваю і тебе розірву. Ви тут всі придурки, я вас всіх ненавиджу!» Вона мене бере за кофту. Тут залітає її мама. Лєра жаліється, що я її била, ображала, погрожувала.
Віка (мама Лєри – авт.) повертається, починає мене знімати, я вибиваю у неї з рук телефон. Лера тим часом плигає на мою дитину і починає її бити з криком: «Це за маму!» А далі почала гарчати, сичати і неадекватно себе поводити. Я їх почала розтягувати, тоді мама Лєри мене вдарила. Всі діти в класі це спостерігали, почали кричати. Моя дитина кричала так, що я думала в неї стане серце».
За версією Вікторії Соколової, мами Лєри, це її дочку побили:
«Мама іншої дитини побила мою дочку минулого четверга. Вона зайшла під час уроку і розкидала речі на парті моєї дитини, хапала її за грудки. Я викликала “швидку”, ми зафіксували отримані травми. Коли я почула, що моя дитина голосно плаче, я зайшла в клас і тоді ця мама кинулась і на мене. Я навіть не могла забрати з класу дитину, вона на мене тричі кидалась, виривала з рук телефон, бо я знімала її на камеру».
Бойкот, який оголосили в класі її дитині, пані Соколова називає булінгом , організованим класним керівником.
«Це булінг стосовно моєї дочки. В ролі булера виступає вчитель, який організував все це дійство. Ситуація триває майже третій рік. Вона почалась з другого півріччя першого класу.
Я неодноразово зверталась до директора, що вчитель ігнорує мою дитину, ізолює від колективу, використовує дітей проти неї. Реакція нульова . Вважаю, що це бездіяльність і відділу освіти.
Батьки інших дітей всіляко намагаються змусити мене покинути школу . Це і є мобінг, коли колектив тисне на одного співробітника. У цьому випадку – на мою дитину, з метою витіснити її з класу.
Моя дитина має точно таке право на освіту, як і всі інші. Мене змушують перевести дитину з цього класу, але я сказала, що робити цього не буду. Це принципова позиція, моє право, як мами».
В обговореннях цієї теми лунають заклики до медіації. Пошуку компромісів. Начальниця управління освіти міської ради міста Кропивницького Лариса Косенко вчора у коментарі нашим колегам зазначила, що бачить вирішення ситуації через встановлення камер спостереження і залучення психологів для роботи з усіма дітьми в класі. Сьогодні від коментарів журналістам вона відмовилась.
Голова батьківського комітету класу Наталія Щербакова наполягає, що єдиним варіантом розв’язання ситуації про який вони готові говорити зараз, є переведення Лєри з їхнього класу.
«Встановлення камер було ініціативою батьків класу ще минулого року. Але його заблокувала сама Вікторія Соколова. А без її згоди встановити відеоспостереження неможливо. Теж саме і з психологами.
Але сьогодні нас вже не влаштують камери. Нас влаштує лише те, щоб ця дитина покинула наш клас. Ми з минулої п’ятниці всі 29 сімей не водимо дітей в школу. На що нам в Управлінні освіти погрожують адміністративною відповідальністю за неналежне виконання батьківських обов’язків. Нехай, ми готові. Але ми реально боїмося за життя і здоров’я своїх дітей».
На поведінку дівчинки скаржаться і педагоги.
«Лера нічого не виконує на уроці, на зауваження не реагує. Коли підходжу до неї, вона кидається і грубо себе дуже поводить, – розповідає вчителька англійської мови Оксана Коваленко. – Навесні минулого року я взяла у неї щоденник, щоб написати зауваження. Дівчинка на мене кинулась і почала викручувати мені руки. Я віддала їй щоденник, щоб вона мене не чіпала».
«Дитина агресивна. Виявляє агресію не лише до своїх однолітків-однокласників, але іноді і я потерпаю від цього жаху, – каже вчитель фізичної культури Вікторія Кондратенко. – Навіть може образити не лише словами, а й діями. На уроках не працює. Навчальну програму не виконує. Зрідка, буває, може грати в ігри».
Директор школи Олександр Саржевський розповідає, що його можливості вплинути на ситуацію сьогодні жорстко регламентовані нормативною базою:
«Я не можу приймати рішення, що не передбачені нормативною базою. Цей конфлікт в гострій фазі триває з лютого минулого року. Працював шкільний психолог, спеціалісти інклюзивно-ресурсного центру. Але згідно з законодавством певна робота може проводитись лише за умови письмової згоди батьків. Родина одного з учнів такої згоди не дала.
Нема жодного документу, що дозволив би мені своїм рішенням перевести дитину в інший клас чи в іншу школу, застосувати якісь інші способи врегулювання конфлікту».
За незаангажованою думкою «Без купюр» звернувся до Тараса Бабака, директора школи №2 м. Олександрія, який має досвід розв’язання подібних конфліктних ситуацій, пов’язаних з дітьми, на яких всі скаржаться.
Ознайомившись з ситуацією, він повідомив, що на сьогодні всі ключі до розв’язання ситуації належать батькам Лєри.
Згідно з чинною нормативно-правовою базою, ні адміністрація школи, ні управління освіти не мають жодних повноважень щоб ухвалювати рішення, пов’язані з тим, де і як має навчатись дитина. Всі успішні випадки розв’язання таких конфліктів лежать через знаходження порозуміння з батьками дітей, на поведінку яких скаржаться інші.
Адже в конституції закріплено право всіх дітей на освіту.
«Якби педагогічна рада мала право виключати зі складу учнів школи, можливо порядку було б більше. Мали б рішення в тих ситуаціях, коли дитина не вчиться і не дає вчитись іншим, – каже Тарас Бабак. – Раніше таке право у педради було. Але зараз це не передбачено Конституцією. Для того, щоб була можливість якось законодавчо регулювати такі ситуації, необхідно вносити зміни до Конституції. Зокрема, до визначення, що кожна дитина має право на освіту, після коми додати, що при цьому вона не повинна порушувати права інших дітей».
Тарас Бабак вбачає перспективу в судовому розгляді цієї справи. Щоб суд постановив необхідність провести обстеження дитини і визначити для неї ту форму навчання, яка відповідає її можливостям або діагнозу. І вже рішення суду має виконуватись незалежно від волі батьків дитини.
Але прогноз на успіх справи 50 на 50. Адже і там і там – права дитини. До того ж, судова тяганина може затягнутись до трьох років, поки пройде всі інстанції.
Читайте також: У Кропивницькому батьки школярів та дошкільнят вимагатимуть перед міськрадою поваги до дітей
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: