У Кропивницькому сталося кілька випадків, коли нехтування загальними правилами одними жителями міста призводило до руйнівних наслідків для інших. Так, у 2016-ому через роботи в цокольному приміщенні завалилася фасадна стіна одноповерхового будинку по вулиці Тараса Карпи, 51. Єдина його старенька мешканка дивом вціліла. На початку року через вибух природнього газу в одній з квартир по вулиці Юрія Коваленка, 7, корпус, 3 постраждали ще два сусідні помешкання. За кілька тижнів через самовільне перепланування квартири в п’ятиповерхівці по вулиці Яновського, 159, обвалився дах. Міській владі довелося відселяти мешканців цілого під’їзду та терміново шукати кошти (попередньо йшлося про 3 млн грн, – авт.) на ремонт. Не встигли будівельники його завершити, як у цьому ж будинку, тільки в іншому під’їзді новий власник однієї з квартир, за словами мешканців, теж почав перепланування. Найцікавіше ж, що для вивезення будівельного сміття використовували працівників та вантажівку місцевого ЖЕО (на фото). “Без купюр” з’ясував, кому належить квартира. А ось, чому йому допомагали комунальники, з’ясувати не вдалося, бо і працівники, і керівництво, не зважаючи на фотографії і свідків, стверджують, що нічого про це не знають.
До редакції звернулися стривожені місцеві жителі й розповіли, що в проблемному будинку по вулиці Яновського знову ламають стіни, тільки в квартирі іншого під’їзду. І на підтвердження надіслали фото з комунальною автівкою, на яку вантажать будівельне сміття. Люди не знають, чи законно власник проводить перепланування, проте побоюються, що ситуація з обвалом бетонного перекриття може повторитися.
“Якби демонтаж у цій квартирі, цієї важливої стіни стався на третьому, наприклад, поверсі, то наслідки аварії могли б бути набагато страшнішими”, – зазначив тоді у коментарі “Суспільному” заступник міського голови Кропивницького Олександр Вергун, який, до слова, теж два року тому обзавівся житлом в цьому ж будинку.
Цього разу, як з’ясував “Без купюр” уже на місці поспілкувавшись із мешканцями, перепланування ведеться якраз на третьому поверсі. Сусідки по під’їзду розповіли, що ремонт триває кілька тижнів майже щодня. За їхніми ж словами, про те, що будівельне сміття виносять та вантажать на комунальне авто працівники ЖЕО, дізналися від них самих.
Ми теж перевірили, чия то вантажівка за номерами, та з’ясували, що вона перебуває на балансі ЖЕО №3. Проте на нас комунальники чомусь “наймитувати” відмовилися.
Так, ми спочатку зателефонували на другу дільницю ЖЕО, що знаходиться в цьому ж мікрорайоні по вулиці Соборній, 23 а, й поцікавилися, чи можуть його працівники вивезти будівельне сміття з квартири. На що за номером 33-55-92 нам відповіли, що таких послуг не надають ні в межах тарифу за квартплату, ні за окрему оплату. На зауваження, що їхня вантажівка вивозила будвідходи за вже відомою адресою, порадили звернутися з цього питання до керівництва. Аналогічну відповідь ми почули, коли зателефонували за номером 56-54-85 на іншу дільницю ЖЕО №3, що по проїзду Тінистому, 5.
Але начальник Олександр Довгаль під час спілкування з журналістом по телефону висловив здивування.
“Ми вивозимо сміття з підвалів. Може, це воно. Про те, щоб допомагати з вивезенням будівельних відходів, я не в курсі справи. У мене такої кричущої інформації немає. Та й будинок цей перебуває на особливому контролі. Може, вивозили з підвалу чи з території сміття, і звернулася якась людина, працівники не відмовили, заразом закинули будівельне”, – запевнив він.
Свідки ж запевняють, що “закинули” чимало, значно більше, ніж на фото. Тільки не з підвалу, а виключно з квартири на третьому поверсі.
Як з’ясувалося, її власником із місяць тому став заступник керівника Кіровоградської обласної прокуратури Олександр Маленко. Це підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та оприлюдненою ним на офіційному сайті НАЗК декларацією про суттєві зміни в майновому стані.
Згідно з законодавством, для того, щоб змінити кількість, площу або конфігурацію кімнат, санвузла, коридору – потрібно замовити проєктну документацію. Це потрібно для того, щоб запобігти руйнуванню несучих конструкцій й пошкодженню інженерних мереж загального користування, а також виключити ризики порушення безпеки житлового приміщення і будинку в цілому.
Якщо під час зміни конфігурації житла не зачіпаються несучі конструкції будинку та інженерні комунікації загального користування, отримувати дозвіл не потрібно.
Чи безпечні роботи, які ведуться в квартирі, для будинку в цілому, – наразі не відомо. “Без купюр” звернеться з запитом з цього приводу до Управління архітектурно-будівельного контролю Кропивницької міської ради та повідомить його відповідь читачам. У свою чергу жителі п’ятиповерхівки збираються звертатися на “гарячі лінії” різних інстанцій, аби ті проконтролювали ситуацію та в разі необхідності запобігли повторному руйнуванню будинку.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: