Вартість нової схеми теплопостачання Кропивницького, за якою планують модернізувати ТЕЦ та побудувати блочно-модульні котельні, – 4,4 млрд грн. Про це розповів сьогодні, 22 липня, під час брифінгу заступник міського голови Олександр Вергун.
За словами Олександра Вергуна, вартість виготовлення схеми теплопостачання – 6 млн грн. Після аналізу теплових мереж, котлового господарства, теплових пунктів розробник схеми теплопостачання підрядник запропонував чотири варіанти вирішення проблем.
“Ми обрали третій варіант. Вартість якого – 4,4 млрд грн. Реалізація схеми теплопостачання розрахована на десять років та передбачає 15 заходів. Зупинюся на основих. По-перше, це модерназація ТЕЦ. По-друге, виведення із експлуатації Південно-Західної котельні”.
Модернізувати Кропивницьку ТЕЦ необхідно через обладання, яке вже відпрацювало свій ресурс. Її планують переобладнати так, щоб вона могла працювати на різних видах палива – лушпинні соняшника або соломі та на природному газі.
Обладнання замінять на сучасне й економне. Крім того, ТЕЦ продовжить й надалі генерувати електроенергію для споживачів.
Південно-західна котельня опалює 2/3 Кропивницького. Проте на проєктну потужність – майже 240 МВт – вона ніколи не працювала.
“На сьогодні котельня працювала й працює в середньому на 30-35 МВт. Робити якісь модернізації, враховуючи, що вона розташована від споживача дуже далеко, немає сенсу. До того ж теплова мережа, яка йде від цієї котельні, відпрацювала два експлуатаційні терміни”.
За словами посадовця, щоб замінити 3 км теплової мережі від котельні до 101-го мікрорайону – потрібні великі кошти.
“Розробник запропонував нам будівництво блочно-модульних котелень у мікрорайонах міста замість великої Південно-Західної котельні. Є вже досвід. Наприклад, по вулиці Яновського та Любомира Гузара збудовані саме такі котельні. Вони опалюють заклади освіти. За 10 років експлуатації до них немає техічних зауважень. До того ж такі котельні економні, адже їхня потужність розрахована чітко на споживачів. Тому витрат у мережах немає. Їх можна оперативно відремонтувати, й вартість в рази менша”, – розповів заступник міського голови.
Тож у Кропивницькому планують збудувати 11 блочно-модульних котелень. Минулого року підприємство “Теплоенергетик” почало переобладнання трьох котелень, які до цього часу були законсервовані.
“Є котельня, яку вже переобладнали і яка дасть змогу повністю забезпечити мікрорайон Бєляєва централізованим опаленням. Думаю, що цього опалювального сезону запрацює найвіддаленіша точка від Підвенно-Західної котельні – котельня на Любомира Гузара (колишня Комарова). Вона опалюватиме район Критого ринку. Зараз готуються документи для розробки проєкту ще однієї котельні на вулиці Леоніда Каденюка (колишня Пацаєва)”.
Інші вісім блочно-модульні котельні збудують в нових місцях. Усі працюватимуть на природному газі.
Також планують замінити тепломережі першої й другої черг, які йдуть від Кропивницької ТЕЦ. За словами Олександра Вергуна, вони вкрай зношені. Основна задача цієї схеми зберегти ці мережі теплопостачання, тому що котельням потрібно доставити тепло до абонента.
Заміна тепломереж першої й другої черг вартуватиме 3,5 млрд грн.
Як зазначив Олександр Вергун, на сьогодні “Теплоенергетик” уже реалізовує частину заходів. За опалювальний сезон 2024-2025 планують запроєктувати та провести торги. Розпочнуть роботи вже в міжопалювальний сезон.
Крім того, за словами заступника міського голови, кропивницька міська влада вже подала до уряду заявки на поставку певної кількості когенераційних установок, які дозволять генерувати теплову енергію, а також електричну в загальну систему та забезпечити Кропивницький електронергією.
“Ми розрахували так, щоб населення міста могло, не зважаючи на енергетичні проблеми і блекаути, бути з електропостачанням. Тобто вони потрібні місту не для власних потреб, на власні потреби у нас є генератори, а для населення. В “Теплоенергетика” є ліценція на цей вид діяльності. ТЕЦ, коли в зимовий період працює, генерує в мережу і забезпечує певний мікрорайон міста. Коли були блекаути, це дозволяло працювати в режимі енергоострова. Щодо когенераційних установок – це державна програма, ми беремо в ній участь. Якщо в цьому році отримаємо потрібну кількість когенераційних установок, то зобов’язалися збудувати фундаменти під них. Бо уряд, коли отримує такого гарантійного листа, швидше опрацьовує питання з інвесторами й постачальниками”, – розповів Олександр Вергун.
Він не називає точної дати, коли Кропивницький отримає когенераційні установки, але припускає, що можливо в жовтні. Проте тоді їх запустять у другій половині опалювального сезону.
Він також анонсував, що міська влада відпрацьовує питання закупівлі когенераційних установок із бізнесом. За попередніми домовленостями, підприємство зможе генерувати теплову енергію для міста, а також виробляти електроенергію для загальної мережі.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: