9 серпня в Кропивницькій міській раді відбувся круглий стіл, під час якого посадовці, депутати, працівники музейної сфери, історики та краєзнавці обговорили ідею галериста й громадського діяча Миколи Цуканова щодо створення Музею історії міста. Розмова вийшла емоційною, але не без конструктиву.
Микола Цуканов з подивом сприйняв прохання заступника міського голови Сергія Колодяжного озвучити концепцію музею, оскільки розраховував почути її від фахівців у цій сфері. Адже голова Кіровоградської обласної військової адміністрації Андрій Райкович дав доручення виконавчим органам міської ради вивчити це питання і надати свої висновки ще три місяці тому.
Та, як пояснила начальниця управління культури й туризму міської ради Анна Назарець, цю тему вона вже попередньо обговорювала з фахівцями музейної справи, а круглий стіл організували саме для того, щоб зробити остаточні висновки.
Першим з цього приводу висловився директор Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко.
“Якщо ми говоримо про початок роботи над Музеєм історії міста, то повинні бути концепція і тематико-експозиційний план. Хто це напише на сьогодні? Ми ж повинні розуміти, що для цього потрібно добре знати історію нашого міста і врахувати, що ми робимо з фортецею й імперським часом. Особливо зараз, як ми її сьогодні зможемо подати. Для цього ще потрібно написати й видати історію міста. Це ще один буде важливий і великий проєкт, для якого потрібен буде колектив авторів. Коли ми матимемо концепцію і тематико-експозиційний план, ми можемо починати все це робити. Не вийде ніяк без бюджетних грошей”, – коментуючи зокрема пропозицію Миколи Цуканова створити юридичну особу зазначив керівник обласного краєзнавчого музею.
Його думку також підтримала кандидатка історичних наук, проректорка Центральноукраїнського державного університету ім. В. Винниченка Ірина Козир, яка опікується Археологічним музеєм імені Нінель Бокій.
“Створення юридичної особи відразу ж потягне за собою обов’язки. Не тільки виділення приміщення, а й облік культурної спадщини. Бо кожен об’єкт культурної спадщини потребує охорони”, – зауважила Ірина Анатоліївна.
На зауваження Миколи Цуканова, що артефакти, зокрема про сьогоднішні події і її героїв, потрібно збирати й зберігати вже сьогодні, учасник зібрання краєзнавець Володимир Поліщук зазначив, що це наразі можуть робити ті музеї, які вже є.
Не зважаючи на суперечки під час обговорення і виклики, пов’язані із реалізацією такого масштабного проєкту, всі присутні висловилися за створення Музею історії міста. Однак, як зауважили заступниця начальника Кіровоградської ОВА Катерина Колтунова та директор Кропивницького музею музичної культури ім. Кароля Шимановського Олександр Полячок, це тривалий і кропіткий процес не на рік і не на два. Натомість Микола Цуканов навів приклад Дніпра, де на створення музею історії міста знадобилося менш як два роки, а артефакти приносили самі містяни. Натомість кропивничани приносили старі фотографії, які можуть мати історичну цінність, до його галереї “Єлисаветград”, і він сьогодні готовий передати сотні світлин до музею міста.
“Дуже здивована, Сергію Олександровичу (Колодяжний, – ред.), вашим виступом і вашим, Анно Федорівно (Назарець, – ред.). Тому що ви запитуєте, чи є в Цуканова Миколи Миколайовича концепція. Я перепрошую, невже це він має складати концепцію? Це виконавчий орган повинен попрацювати й надати свої висновки, як вам і доручив письмово начальник обласної військової адміністрації. І для того, щоб цей музей з’явився через три роки, потрібно робити кроки вже сьогодні. В мене немає відчуття, Миколо Миколайовичу, що треба створювати окрему юридичну особу. І як раз це питання мало б бути вже на сьогодні опрацьоване фахівцями й мали б бути запропоновані висновки”, – висловилася щодо виконавчої дисципліни посадовців міської ради депутатка Ольга Ковальова-Алокілі.
Вона також запропонувала доручити управлінню культури розробити дорожню карту створення Музею історії міста, щоб кропивничани, які мають запит на збереження зокрема сьогоднішнього періоду історії, розуміли, що влада робить якісь кроки на перспективу.
“Дай Бог, щоб війна закінчилася швидше, і культура стала вище по пріоритетності, бо саме культура формує свідомість суспільства і переосмислення власної історії, її цінності й пропагування”, – підсумувала загальний настрій зустрічі директорка Департаменту культури й туризму Кіровоградської ОВА Уляна Соколенко.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: