Вчора, 7 жовтня, в Кропивницькому науковці та юристи-практики обговорили проблему дотримання прав під час війни. Міжнародну конференцію «Приватно-правові та публічно-правові відносини: проблеми теорії та практики в умовах воєнної агресії» ініціював Донецький державний університет внутрішніх справ. Через онлайн зв’язок до неї долучилися науковці Польщі, Кіпру, Грузії, Данії, Великої Британії, а оргкомітет отримав доповіді 30 докторів наук та 55 кандидатів наук. Що хвилює правників, як вони оцінюють ситуацію з дотриманням прав в Україні та що пропонують, — дізнався кореспондент “Без купюр”.
Так, зокрема, на думку проректора Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого, члена-кореспондента НАПУ, доктора юридичних наук, професора Олега Ярошенка, українські суди хоч і отримали статус незалежної гілки влади, проте так і не стали ефективним інститутом захисту прав людини.
– На жаль, поліція з прокуратурою теж ще не перетворені на органи правопорядку, відповідно до європейських стандартів, а низка прав і гарантій залишаються лише декларованими, — вважає він.
Саме науковці, на його думку, повинні запропонувати дієві механізми забезпечення правового захисту.
Керівниця Донецького регіонального наукового центру Національної академії правових наук України, академік, доктор юридичних наук, професорка, заслужена юристка України Антоніна Бобкова зазначила, що центр об’єднує науковців Донецької, Луганської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Та сьогодні до вирішення важливих завдань, які ставить перед ним академія, може долучитися і наукова спільнота Кіровоградщини.
– Це питання навіть не воєнного стану, а завтрашнього дня, тому що ми змінилися, змінилося суспільство, економічні умови й ставлення всього світу до нас. У нас з’явилися нові можливості, тому ми повинні мати нові ідеї. Зокрема, для розвитку бізнесу й іноземного інвестування. Бо без цього навряд чи буде достатньо сил досягти того, чого ми сьогодні бажаємо, – сказала вона.
Та ще одним важливим моментом конференції стала можливість почути сторонні думки про дотримання прав в Україні. Одним із тих, хто долучився до дискусії та висловився з цього приводу, став радник Консультативної комісії Європейського союзу Ларс Гроенлунд. Він, зокрема, звернув увагу на проблеми територіальної підсудності справ, безпеки в самих судах.
– В умовах війни люди змушені покидати домівки, не повідомляючи про це суди зі зрозумілих причин. Виникає питання, чи матимуть вони можливість брати участь у судових засіданнях віддалено, та як юридично забезпечити елементарні принципи дотримання їхніх прав на правосуддя, — зазначив Ларс Гроенлунд.
Він також вважає, що відсутність рівного доступу до правосуддя, охорони здоров’я та інших потреб в умовах війни може провокувати насильницькі дії всередині країни.
Радник Консультативної комісії Європейського союзу констатував, що з початком війни значно зросли операційні ризики в судах, оскільки тисячі громадян отримали дозвіл на зброю для захисту країни. За його інформацією, з січня по серпень 2022-го відвідувачі намагалися пронести до судів 2429 одиниць вогнепальної зброї. Тоді як за аналогічний період минулого року – 131 одиницю.
І науковці, і юристи-практики, і представники громадського сектору у своїх виступах зазначили, що сьогоднішня війна триває в тому числі й за такі основоположні цінності, як права людини.
– Наша організація вже 14 років спостерігає і бере участь у перетворенні силової системи в правоохоронні органи. Війна, як правило, приводить до згортання демократичних цінностей і розуміння прав людини. Виникає це і на психологічному і на юридичному рівнях. Тому дуже важливо, щоб ми говорили про права людини. Тому, що сьогодні це не стільки війна між Україною і Росією, скільки війна цінностей. Для нас важливо не знецінити ту жертву, яку приносить Україна. Це про день післязавтрашній. Бо сьогодні ми воюємо, завтра буде перемога, після завтра потрібно буде відбудовувати державу на цінностях із прав людини, — зауважила виконавча директорка ГО “Територія успіху”, правозахисниця, аналітикиня Інга Дуднік.
Вона, як і інші учасники заходу, зауважила про знаковість того, що ініціатором конференції про дотримання прав став навчальний заклад, який готує майбутніх правоохоронців.
– Від того, чи в нас буде силова структура, чи правоохоронна система, залежить дотримання прав людини в багатьох сферах, — переконана правозахисниця.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: