Спілка підприємців малого та середнього підприємництва Кіровоградської області провела у Кропивницькому третій бізнес-форум. Захід традиційно був присвячений Дню підприємця та зібрав 120 учасників із всієї області. Спікерами форуму стали бізнес-коучі з Харкова, Дніпра й Кропивницького, представники центру зайнятості, банківських установ, журналісти, депутати, фахівець у сфері альтернативної енергетики, а також топменеджерки двох успішних кропивницьких підприємств – генеральна директорка ПАТ “НВП “Радій” Аліна Бегун та співвласниця ТОВ “Східні ласощі” Марина Таскер. Відкриттям для багатьох став колишній підприємець, а сьогодні міський голова Долинської Євгеній Звіздовський. Модерувала форум його ініціаторка – голова спілки підприємців та директорка Фонду підтримки підприємців Кіровоградської області Ольга Ковальова-Алокілі. Найцікавіше про захід читайте в репортажі “Без купюр”.
Розпочали з виконання державного Гімну та вшанування пам’яті загиблих захисників України. Першою темою форуму стала державна підтримка підприємців. Заступниця директора Кіровоградського обласного центру зайнятості Наталія Невідома відзначила позитивну динаміку в реалізації на Кіровоградщині урядової програми грантів для бізнесу “єРобота”. Якщо у 2022 році держава профінансувала 47 проєктів в області, то за неповні вісім місяців 2024-го – вже понад 150. Однак, порівняно з іншими областями, за словами Наталії Невідомої, це не дуже багато і центр зайнятості чекає від бізнесу більше заявок.
Олександра Бугровенко, консультантка офісу “Зроблено в Україні”, який тиждень тому відкрили в Кропивницькому, розповіла, чим він може стати в пригоді підприємцям, як досвідченим, так і майбутнім. Це передусім консультації з написання грантових проєктів, на фінансування яких для Кіровоградської області в державному бюджеті передбачили 850 мільйонів гривень. Загалом це 23-й такий офіс в Україні й поки що перший в області. Олександра анонсувала відкриття таких офісів ще у двох містах – Олександрії та Новоукраїнці.
Серед проблемних питань, яким присвятили увагу під час форуму, стали вимоги до стоків, що суттєво відрізняються від нормативів в інших містах і дозволяють підприємству “Дніпро-Кіровоград” штрафувати не лише виробничі підприємства, а й невеликі кафе. Як розповів наш колега з групи видань “Медіаколо”, редактор сайту “Пульс. Ексклюзив” Андрій Клочек, який присвятив цій проблемі журналістське розслідування, нинішні нормативи в Кропивницькому критикують навіть експерти в цій галузі. Він вважає, що вимоги до стічних вод підприємств необхідні, але обґрунтовані. Депутат облради Максим Собко зазначив, що облрада розгляне це питання в кінці року.
Після виступу про сучасну методику ведення бізнесу Кайдзен кандидата економічних наук, СЕО “Академія менеджменту”, бізнес-коуча школи МВА ЕТІ Олександра Тертиці слово передали гостям. Експрес-тренінги на різні цікаві для підприємців теми провели проректорка з наукової та міжнародної діяльності університету імені Альфреда Нобеля, міжнародна експертка у сфері технічного регулювання Вікторія Соколова з Дніпра; доктор бізнес-адміністрування, сертифікований бізнес-коуч PCC ICF Юрій Фридман із Харкова та ще один харків’янин, PhD з економіки, магістр менеджменту та IT, викладач маркетингу Ігор Деха.
Однак хедлайнерами заходу стали наші місцеві практики бізнесу – Аліна Бегун та Марина Таскер.
Пані Аліна розповіла про те, як у Кропивницькому реалізовується ідея створення індустріального парку на базі підприємства “Радій” та можливості для інших підприємств. Так, за її словами, такі промислові кластери в області існували лише на папері, бо і державна влада підтримувала їх лише на словах. На сьогодні підприємство відчуває підтримку держави у створенні індустріального парку, але зіткнулося з іншою проблемою – відсутністю зонування території міста. Тому наразі вирішує її разом з міською владою. В майбутньому це дасть змогу створити на території “Радія” необхідну інфраструктуру для інших підприємств, які захочуть на вигідних умовах орендувати тут площі під свої потужності. Такі, за словами Аліни Бегун, уже є.
Молода підприємиця і спадкоємиця бізнесу, СЕО ТОВ “Східні ласощі” Марина Таскер розповіла про те, як вести бізнес разом із представниками старшого покоління. Головне, на думку Марини, не ламати те, що створили до неї, а трансформувати й осучаснити.
Модераторка форуму Ольга Ковальова-Алокілі як директорка Фонду підтримки підприємництва відзначила Долинську громаду, де наразі сформувалася одна з найактивніших бізнес-спільнот, представники якої успішно беруть участь у грантових конкурсах. Вона пов’язує це зокрема з молодим і прогресивним керівником міста Євгенієм Звіздовським, який намагається всіляко сприяти місцевому бізнесу.
Пан Євген, який також був серед учасників форуму, пояснив, що дуже добре знає проблеми підприємців, оскільки сам був підприємцем до того, як вирішив піти у владу. А спонукало його до того бажання змінити стосунки міської влади й бізнесу, щоб представники останнього могли швидко і безплатно отримувати послуги й розвиватися. Завдяки зусиллям його команди в депресивне містечко вдалося завести потужного інвестора для такого проблемного об’єкта як недобудований гірничо-збагачувальний комбінат окиснених руд.
“У 2020-му ми прийшли в міську раду, в 2021-му об’єкт продали за пів мільярда гривень залишкової вартості. Ми перереєстрували державну землю, 1800 гектарів прийняли в комунальну власність і передали в оренду”, – розповів міський голова.
Завдяки цьому громада отримала житловий масив із дев’ятиповерхових житлових будинків-довгобудів, які належали комбінату. Тепер власними силами їх ремонтує і надає житло військовим та дітям загиблих. На сьогодні Долинська – єдина громада в Україні, яка поставила собі за мету забезпечити житлом 500 родин військових. Очікувано, що виступ Євгенія Звіздовського викликав щирі оплески присутніх.
Насамкінець учасники знайомилися, ділилися контактами та налагоджували нові корисні зв’язки під час невимушеного нетворкінгу в стінах Економіко-технологічного інституту імені Роберта Ельворті, який вже втретє стає майданчиком для форуму і, за словами його керівника Ігоря Василенка, тісно співпрацює з підприємцями в питанні підготовки молодих кадрів.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: