У 2016 році міська влада вирішила створити альтернативу приватним перевізникам і відродити комунальне підприємство. На той час новостворене КП “Електротранс” мало лише 11 зношених тролейбусів. За 5 років місто придбало 41 новий тролейбус та 36 великогабаритних автобусів. Однак із запровадженням у 2020 році карантинних обмежень на перевезення стоячих перевезень у пасажирському транспорті, в Кропивницькому знову відчувається брак транспорту. Владі навіть довелося вдатися до непопулярного кроку – обмежити час безкоштовного проїзду для пільговиків. Кропивницький журналіст Андрій Клочек дослідив, куди ж подівся старий комунальний транспорт, та чому міській владі довелося поповнювати автопарк “Електротрансу” практично з нуля.

Фото “Рідний край”
Сам орендую, сам продаю, сам купую
У розслідуванні “Пульs” йдеться про те, що 1 грудня 2004-го року Кіровоградська міська рада уклала договір оренди на максимально можливий термін, 49 років, із ТОВ «Єлисаветградська транспортна компанія». Згідно з ним цілісний майновий комплекс «Кіровограделектротрансу» переходив у користування приватного підприємства до 2053 року. Згідно з пунктом 6,4 договору, «ЄТК» за згодою орендодавця отримав змогу списувати орендоване майно.
2 серпня 2006-го року Управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради надало згоду ТОВ «ЄТК» на проведення ремонту 16 тролейбусів. Вже через місяць, 5 вересня, на ремонт ще 21 тролейбуса.
Цьому передувало попереднє обстеження майна, проте отримати відповідні документи журналісту не вдалося. В міськраді повідомили, що копії акту обстеження в орендній справі немає.
“Але ми отримали копії двох рішень з додатками вже 2008 і 2009 років. Там іде мова про надання згоди на продаж комунальних транспортних засобів. І тут найцікавіше… 20 травня 2008-го року міська рада за клопотанням ТОВ «ЄТК» надає згоду на продаж 21 тролейбусу. Продали 20. До переліку потрапили і ті, які ще два роки тому мали відремонтувати. Цікаво, що після ремонтних робіт (які, принаймні, планувалися, – авт.), два тролейбуси визнали такими, що не мають жодної залишкової вартості. Взагалі. І їх пускають на аукціон. Спирались у міськраді на звернення ТОВ «ЄТК», направлене завчасно – за рік до цього рішення”, – розповідає в своїй програмі наш колега Андрій Клочек.
Розпродаж комунального майна продовжилась і наступного року. 19 листопада 2009-го міська рада, знову ж таки, спираючись на звернення ТОВ «ЄТК», погоджує продаж решти комунального транспорту. Цього разу, як тролейбусів, так і автобусів. Залишкову вартість 22 тролейбусів вказують взагалі 0 гривень, а найвища залишкова вартість серед 10 автобусів – 646 гривень.
І в 2008-му, і в 2009-му роках серед покупців комунального майна було те саме ТОВ “ЄТК”, що орендувало майновий комплекс «Кіровограделектротранс». Були й інші покупці. Такі як ФОП Гриценко і ТОВ «Кіровограденерго».
У торгах 2009-го року, коли продавали тролейбуси й автобуси, взяли участь ВАТ «Таксомоторний парк» та ТОВ «Гранекс». Останнє викупило всі 23 тролейбуси за 170 тисяч гривень.
Одним із засновників орендаря «Кіровограделектротрансу» ТОВ «ЄТК», яка звернулася до міськради щодо продажу комунального транспорту, в той час уже був Євгеній Бахмач. А ТОВ «Гранекс», що викупила тролейбуси, мала серед засновників саме ТОВ «ЄТК».
“170 тисяч за 23 тролейбуси навіть у 2009-му році вважалися дуже малою сумою, на ринку таких цін фактично не було”, – зазначає журналіст.
Автобуси, яким було лише по 10 років, продавали по 11 тисяч гривень
Окрема тема – про комунальні автобуси. Десять автобусів КП «Кіровограделектротранс» 99-го року випуску, яким на той момент було 10 років, що не надто й багато для транспорту, продали за 112 тисяч гривень. Цього разу покупцем виявилося не «ЄТК» і не «Гранекс», а ВАТ «Таксомоторний парк». Частина його акцій, як стверджує Андрій Клочек, належала згаданому раніше ТОВ «Гранекс» та ПАТ НВО «Радій» того ж Євгенія Бахмача.
Вже наступного року на засіданні виконавчого комітету Василь Дзядух лобіював звільнення ТОВ «ЄТК» від орендної плати за користування майновим комплексом «Кіровограделектротрансу». Дзядух, до слова, свого часу очолював “не чуже” родині Бахмачів підприємство “Автобусний парк 13527”.
Зазначалося, що для модернізації автопарку необхідно інвестувати 18 мільйонів гривень. Орендар в особі ТОВ “ЄТК” нібито готове вкласти такі кошти за умови звільнення від орендної плати. І міська рада звільнила…
Хоча на той час ТОВ “ЄТК” та ВАТ “Автобусний парк 13527”, обидва пов’язані з Бахмачем, на відміну від інших перевізників, отримували мільйонні компенсації з бюджету за пільгові перевезення. Лише з 2011 по 2016 року ТОВ «ЄТК» отримало компенсації загалом на 46 із половиною мільйонів гривень.
Коли ж у 2016-ому році міська влада вирішила створити нове комунальне автотранспортне підприємство і передати йому майно “Кіровограделектротрансу”, то, власне, з його рухомого складу передавати вже практично не було чого.
Більше того, новій на той час міській владі довелося деякий час орендувати колись комунальні тролейбуси, які за попередньої влади купило ТОВ “Гранекс”.
Останнє, на відміну від ТОВ «ЄТК», не припинило діяльність. Належить воно Олександру Євгенійовичу Бахмачу та ПАТ «Кіровоградграніт», бенефіціаром якого є Євгеній Бахмач. Фірма «Таксомоторний парк», що придбала автобуси, частково теж належала ТОВ «Гранекс» та ПАТ НВО «Радій», де він є головою наглядової ради.
Детальніше у відео “Пульs – регіон”.

Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: