Протягом останніх п’яти років Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було передано 96 банків. Тоді як на українському ринку на сьогодні залишилося 84 банки. Такий потужний «банківський струс» вплинув не лише на економічну ситуацію в країні, а й значно похитнув довіру до банків.
Чи довіряють зараз українці банкам, де зберігають заощадження та на скільки обізнані про систему гарантування вкладів, досліджував Фонд гарантування вкладів фізичних осіб за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору». Результати цього дослідження були представлені в Одесі регіональним журналістам з Вінницької, Кіровоградської, Миколаєвської, Одеської та Херсонської областей.
Зустріч відбулася за участі Андрія Оленчика, заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; Людмили Шапран, провідного фахівця відділу зв’язків з громадськістю та фінансової просвіти Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Олесі Шніцер, провідного професіоналу відділу зв’язків з громадськістю та фінансової просвіти Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Цікаво було порівняти середньоукраїнські показники, представлені у дослідженні з результатами по нашій області. Зокрема в нашій області значно більше людей усвідомлюють, що не мають достатньо інформації про систему гарантування вкладів, проте й отримувати її не хочуть – 54% (порівняно з 22% по Україні). Здавалося б дивна ситуація, але відповідь у наступному показнику: 77% опитаних зізналися, що просто не тримають свої кошти у банку (по Україні цей показник 55%). У коментарях до представлених результатів доповідачі пояснили, що існує дві найпоширеніших причини такого становища: 1. У людей немає заощаджень. 2. Люди не довіряють банкам.
І якщо з першою причиною Фонду гарантування вкладів, ну точно, не розібратися самотужки, то другій категорії потенційних споживачів банківських послуг вони намагаються дати точну та коректну інформацію щодо своїх послуг.
Разом з тим, що значна кількість українців постраждала від катаклізмів на банківському ринку, вражає, що й сьогодні всього лише 25% споживачів (по Україні 34%) дуже уважно вивчають зміст договорів, які підписують. І дуже часто при виборі банку спираються на поради друзів та знайомих у 56% (49% – по Україні), тоді як на гарантіях повернення вкладу свою увагу зосереджують лише 38% (по Україні – 56%).
І хоч за словами Андрія Оленчика, «цунамі банкопаду» вже позаду, проте питань з гарантуванням вкладів залишається ще чимало.
Цікаво, що за останні 20 років максимальна сума відшкодування збільшилася з 500 грн до 200 000 грн. Але якщо в одному банку на ваше ім’я є кілька рахунків загальною сумою більше ніж 200 тисяч гривень, то в разі ліквідації банку, компенсацію ви отримаєте все одно не більше граничної суми. Він висловив сподівання, що тепер, коли масові ліквідації банків позаду, можна підійти до розгляду питання збільшення граничної суми відшкодування. Правда лише після того, як вирішиться питання з відшкодуванням відсотків за позику від Мінфіну. Пояснюючи проблему, пан Оленчик розповів, що за останній час вкладникам було відшкодовано 88,1 млрд грн, з них 20,1 з коштів, що отримані у кредит від НБУ та 59,6 млрд грн – позика Мінфіну. Цікаво, що ця позика Фонду від Мінфіну була дана за такою відсотковою ставкою, що у 2031 році Фонду доведеться віддати 85 млрд. грн тільки відсотків. Зараз Фонд налагоджує діалог з Мінфіном, щоб розібратися з цією «цікавою арифметикою».
Також пан Андрій пояснив, що Фонд гарантує відшкодування лише по банківським вкладам, при чому єдиний банк, що не входить до цього переліку – «Ощадбанк». Також він застеріг від сподівань компенсацій від Фонду, якщо ви є клієнтами кредитних спілок або страхових компаній. Проте, якщо вже банк передається Фонду в управління, то належну компенсацію його вкладники гарантовано отримають, причому близько 95% встигають це зробити вже протягом перших трьох місяців з моменту початку ліквідації.
Олена Ковальова
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: