У серпні 2016 року в Україні завершився повний перехід на електронні публічні закупівлі з використанням системи ProZorro. Задекларувавши на законодавчому рівні принципи відкритості та прозорості проведення торгів, країна, здавалось би, зробила значний крок на шляху боротьби з корупцією. І хоча глобально зміни підходів в цьому питанні відчуваються, на локальному рівні непоодинокі випадки, коли учасники чи замовники відверто маніпулюють, спотворюючи результати торгів, підіграючи одне одному, а інколи навіть просто «зливаючи» тендери під потрібних людей.
Закупівля медичної техніки у цьому аспекті не є винятком із «правил». Ба більше, специфічність товару та відносно незначне коло фірм-дистриб’юторів окрім створення активного конкурентного середовища сприяло й формуванню домовленостей та «коаліцій» між постачальниками та замовниками обладнання. Інколи це призводить до прописування умов тендерної документації під конкретного постачальника, а інколи – до банального завищення вартості товару відносно його ринкової ціни.
Гастрофіброскоп за «плаваючими» цінами
Подібні потенційні переплати, та ще й на вельми значні суми цьогоріч допустили одразу декілька медзакладів Кіровоградщини. Так, Комунальний заклад «Центральна міська лікарня м. Кіровограда», який у квітні 2018 року оголосив відкриті торги на придбання гастрофіброскопа, визначив очікувану вартість закупівлі на рівні 755 тисяч гривень.
Для лікарні, яку з 2013 року очолює нині позафракційний депутат міської ради Кропивницького Олександр Артюх, це не поодинока закупівля. Станом на 28 серпня 2018 року, медзаклад завершив через ProZorro 223 тендери, підписавши договорів на суму 36,37 мільйона гривень.
В цілому згадану нами закупівлю Центральної міської лікарні з першого погляду можна було б назвати практично ідеальною. Тендерна документація не містила посилань на марку виробника обладнання, однак мала широкий опис можливих формальних, несуттєвих помилок, що може допустити учасник при поданні своєї пропозиції, а також вичерпний, і головне не перенасичений перелік вимог, визначених замовником.
Однак, передбачений набір характеристик та комплект поставки явно прописані під конкретного виробника та виріб – Гастрофіброскоп OLYMPUS GIF-E3. На українському ринку можна знайти апарати, що збираються на японських та німецьких потужностях відомого бренду. Саме японський апарат, що поставляється в Україну представництвом OLYMPUS у Москві, і запропонував поставити медзакладу один з учасників торгів – ТОВ «Здраво» за 754 тисяч гривень, що лише на 1 тисячу дешевше від очікуваної вартості та ціни, яку на аукціоні запропонував єдиний конкурент, ФОП Боклаг Галина Володимирівна.
До комплекту поставки, окрім власне гастрофіброскопу OLYMPUS GIF-E3, потрапили джерело світла ендоскопічне OLYMPUS CLK-4, відсмоктувач ендоскопічний OLYMPUS SSU-2, течешукач МВ-155 та щипці для біопсії FB-24K-1.
Попри досить закритий ринок медапаратури та практично повну відсутність у вільному доступі прайсів на ті чи інші товари, нам все ж удалось знайти постачальників, що реалізують усі деталі замовленого комплекту:
- GIF-E3 + CLK-4 – 362,5 – 520 тисяч гривень;
- SSU-2 – 56,61 – 80 тисячі гривень;
- МВ-155 – 13 – 16 тисяч гривень
- FB-24K-1 – 19,75 – 22 тисячі гривень.
В цілому середньоринкова вартість комплекту, «заточеного» під виробника OLYMPUS, коливається від 433,08 до 638 тисяч гривень, що у будь-якому випадку значно нижче визначеної тендерним комітетом очікуваної вартості товару.
Тендерний комітет Центральної міської лікарні зі свого боку запевняє – завищень не було, виходили з наявних пропозицій.
“Очікувана вартість медобладнання формувалась на підставі наявних на той момент пропозицій, як у вільному доступі в Інтернеті, так і прайсах, які надсилали представники фірм-постачальників. Для прикладу, один з місцевих ФОПів, що займається продажем подібного обладнання, готовий був поставити нам цей гастрофіброском на 150 тисяч дорожче від встановленої нами ціни”, – прокоментувала ситуацію голова тендерного комітету Оксана Кабанчук.
Секретар комітету, юрисконсульт Наталія Сокольська додає – постачальники не надто охоче співпрацюють з бюджетними організаціями з причин відсутності можливості внесення передоплати та можливим скороченням фінансування.
Як ми вже згадували, окрім ТОВ «Здраво» для участі у закупівлі свою пропозицію подав ще один учасник – ФОП Боклаг Галина Володимирівна, офіційно зареєстрована ще у 2014 році як підприємець, що спеціалізується на наданні перукарських послуг.
Торгувати фармацевтичними товарами підприємиця почала лише на початку цього року. Загалом на рахунку перукаря-фармацевта 9 торгів серед яких жодного переможного. Прикметно, що зі згаданого числа тендерів 5 разів Галина Боклаг перетиналась саме з ТОВ «Здраво», яке й отримувало замовлення. Водночас сценарій торгів був незмінний – пропозиції майже рівні очікуваній вартості та відсутність спроб торгу. Цікаво, що частину наявного майна підприємиця орендує у колишнього чоловіка Сергія Жуковця, який також зареєстрований як ФОП та спеціалізується на продажі медобладнання та фармпродукції. На своїх торгах Жуковець також має невдалий досвід конкуренції з ТОВ «Здраво» та ТОВ «Медтехніка-ХХІ», про яке ми розкажемо дещо пізніше.
У самого «Здраво» історія набагато цікавіша. Єдиним офіційним власником та керівником фірми є прописаний у селищі Пісківка на Київщині Валерій Лось. До вересня минулого року серед засновників значилась і киянка Наталія Ічинська. Разом з Катериною Лукіною, власницею ТОВ «Акто», підприємці є кінцевими бенефіціарними власниками Асоціації «Організації фармацевтичного контрактного виробництва». Сам же бізнесмен значиться бенефіціаром ПрАТ «Виробничо-торгівельна фірма головних уборів «Горлиця» та співвласником ТОВ «Верес», ТОВ «Драйв місія» і ПрАТ «Фарм-нет, Україна». Крім того, Валерій Лось не перший рік фінансово допомагає партії «Демальянс».
Що ж до «Здраво», то лише через систему ProZorro компанія на державних закупівлях встигла отримати підрядів на 282,78 мільйона гривень. Характерно, що майже половину своїх контрактів підприємство отримало без конкуренції, підписуючи так звані «прямі договори». А от ще чверть було здобуто у «боротьбі» з ТОВ «Медтехніка-ХХІ». З 262 зустрічей цих підприємств на торгах, 229 підрядів залишилось за «Здраво» і лише 2 за «Медтехніка-ХХІ». Ще три десятки розділили між собою сторонні учасники.
Чимало працює фірма й на експорт. За інформацією аналітичної системи YouControl, минулоріч цей показник сягнув близько 2,5 мільйонів гривень. Водночас зафіксовані у підприємства й операції з офшорними зонами з так званого «сірого» списку ЄС.
Зауважимо, що свій прайс при оцінці ринку Центральною міською лікарнею, медикам надсилала все та ж «Медтехніка-ХХІ». Ціна, цілком прогнозовано, на тисячу дорожча від пропонованої «Здраво» – 755 тисяч гривень.
«Класика» у Новомиргороді
Зустріч старих знайомих, «Здраво» і «Медтехніка-ХХІ» відбулась й на закупівлі наркозно-дихального апарату, оголошеній у квітні районним територіальним медичним об’єднанням “Новомиргородське”.
Класична схема: очікувана вартість – 532 тисячі гривень, номінальне зменшення ціни на 1 тисячу гривень від «Здраво» і жодних спроб торгуватись під час аукціону.
Очолюваний екс-кандидатом у депутати Новомиргородської райради від «БПП» Сергієм Пойдою заклад також суттєво завищив очікувану вартість обладнання. Апарат WАТО ЕХ-20 виробництва компанії Mindray, а саме його характеристики були скопійовані тендерним комітетом замовника, на українському ринку можна знайти в середньому за 370-430 тисяч гривень.
Кропивницьке ж ТОВ «Медтехніка-ХХІ», яке «конкурувало» на торгах зі «Здраво», попри понад 20-річний досвід роботи, в публічних закупівлях виступає в ролі статиста. З 306 спроб отримати підряд, підписати контракт підприємству вдалось лише 19 разів. Подібні зустрічі далеко не завжди означають переплату чи завищення цін, однак такі факти непоодинокі.
Наприклад, закупівля Новоархангельської центральної районної лікарні, яку заклад провів у травні-червні цього року. Комплект з функціональних ліжок, операційних столів та моніторів пацієнта за 301 тисячу гривень поставить медикам «Здраво». У роздріб ці товари, навіть «бюджетникам» через ProZorro, продавались дешевше на кілька тисяч за кожен. У підсумку потенційна переплата за цією угодою склала близько 30 тисяч гривень. Показник не катастрофічний, однак і не настільки дрібний, аби його просто ігнорувати.
За даними аналітичного порталу YouControl торішній позатендерний заробіток компанії сягнув двомільйонної позначки, відповідно конверсія на рівні 6% не є збігом або випадковістю. Водночас підприємство завжди відповідально підходить до оформлення тендерної документації та має напрацьовані контакти з іноземними постачальниками товару. На це вказують і «Лист авторизація» від виробника вищезгаданого наркозно-дихального апарату компанії Mindray і «Сертифікат про навчання», яким засвідчує можливість обслуговувати апаратуру працівниками ТОВ «Медтехніка-ХХІ». До слова, засновниками цієї місцевої ТОВ-ки вказані вісімдесят жителів області і ТОВ «Ефект Центр» Наталії та Ігоря Ковалів і Ганни Кравченко.
Замість висновку
Дослідження закупівель типових товарів, проведені минулого року Центром вдосконалення закупівель Київської школи економіки, показали, що завищення очікуваної вартості товару погіршує результат аукціону, не даючи позитивного впливу ні на кількість учасників аукціону, ні на їхні пропозиції на нульовому етапі аукціону. Практика «завищення» досить поширена серед медзакладів України. Таким чином замовники-бюджетники не лише компенсують відсутність можливості передоплати, але й отримують гарантію подальшої співпраці та поставки витратних матерів за більш лояльними цінами та навіть з реальною економією.
Виправити ситуацію зможе хіба відкрита цінова сітка для медобладнання, що мають Свідоцтва про державну реєстрацію медичного виробу, яку у свою чергу буде впорядковувати Держстат чи МОЗ. На сьогодні ж вільний ринок медичної техніки практично закритий для сторонніх спостерігачів, як результат – сотні тисяч перевитрат бюджетних коштів та штучне завищення цін як для комунальних медзакладів так і ними самими.
Довідково: Матеріал створений у рамках проекту «Regional monitoring and analysis for 100% of Life» за фінансової підтримки БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в рамках реалізації проекту HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: