Сьогодні, 4 січня, громадська організація “Баба Єлька” повідомила про розірвання угоди про співпрацю з Кіровоградським обласним центром народної творчості. Про це “Без купюр” розповіла співзасновниця відомого вже й за межами області етнопроєкту Інна Тільнова,
– Чому пішли на такий крок? Співпраця не вдалася?
– Так, продуктивної співпраці не вийшло попри те, що обласна влада підтримала ініціативу зі створення на базі центру етнолабораторії “Баба Єлька” й виділила минулого року на це 100 тисяч гривень. Адже його керівництво розпорядилося коштами на власний розсуд, витративши частину на канцелярські товари.
– Які були попередньо плани й домовленності?
– 10 червня 2019 року ГО “Баба Єлька” і Обласний центр народної творчості уклали договір про спільну діяльність, що задекларував наміри співпраці у сфері популяризації культурної спадщини. Крім договору існувала усна домовленість про створення етнолабораторії «Баба Єлька» у приміщенні центру. Тут мали розташовуватися колекція старожитностей, проводитися майстер-класи, лекції, виставки. Щоб залучити додаткове фінансування на облаштування етнолабораторії, зокрема з обласного бюджету, ГО «Баба Єлька» провела кропітку адвокаційну кампанію, і до комплексної програми культурно-освітнього розвитку на 2020-2024 роки увійшов пункт «Реалізація фольклорно-етнографічного проєкту «Баба Єлька». На 2020 рік на реалізацію проєкту виділили 100 тисяч гривень. Згодом нам скажуть, що “ми уніжалісь з газєткамі”, тому й отримали ці кошти. Та як би там не було, ми планували спрямувати їх на облаштування етнолабораторії. У першу чергу – маркування приміщення вивіскою та банерами з зображенням старовинних світлин із Івангорода, Аудиторівки, Цибулевого, закупівлю кубів для експозиції, мультимедійного проєктора, оформлення фасаду приміщення за зразком Музею Івана Гончара в Києві. Також ми прописали потребу в манекенах, кубах для експозиції, шафі для зберігання артефактів та ін. Але 8 жовтня 2020 року нам повідомили, що назва «Етнолабораторія «Баба Єлька» не прийнятна для Центру народної творчості, а закупівлі провели без нашого відома. Вивіску, проєктор і банер нам не придбали, – розповіла Інна Тільнова.
– Як вам це пояснили?
– Сказали, що на приміщенні державної установи не може бути вказано назву проєкту, це має бути загальна всеохоплююча назва, без прив’язки до конкретного колективу, особи чи громадської організації. Оскільки у центрі навіть не надали інформації, куди спрямували кошти, громадська організація звернулася з офіційним запитом до Департаменту культури ОДА. За інформацією останнього, частину грошей витратили на потрібні речі та обладнання, а решту – на абсолютно недоречні.
Зокрема, відро для сміття з педаллю за 250 грн, решітки «Виставкові» за 9 тис грн, 6 м ланцюга за 495 грн, чотири види скотчу, степлер, три види біндерів, скрепки, ручки, олівці, підставку для ручок, лоток, клей ПВА, тканину, мотузки та ін.
– В ОЦНТ нам пояснили, що вивіску заборонено розміщувати на приміщенні, що є пам’яткою архітектури. Проєктор – не входить до капітальних видатків. Назва “Баба Єлька” – теж кудись там не входить…, – каже Інна.
І це не єдина прикра несподіванка для проєкту, наскільки я знаю…
– Так. У центрі звітують, наприклад, про те, що проводили екскурсії для школярів, показуючи предмети старожитностей, зібрані “Бабою Єлькою”. Хоча колекція наразі перебуває в нашому приватному приміщенні і закрита для публіки. Але, як бачите, у звіт вже потрапила. Тому в 2021-му ми запрошуватимемо вас на зустрічі за іншою адресою. Дякуємо Всесвіту за новий досвід і тим, хто нас підтримував протягом усієї цієї історії. Щасливі працюємо над новими ідеями”, – каже громадська діячка.
Довідково
Етнопроєкт “Баба Єлька” виник два роки тому. За цей час його учасники провели 49 експедицій, відвідали 63 села, записали понад 500 пісень, зібрали колекцію старовинних речей – вісім скринь, двісті рушників, предметів побуту – всього понад шістсот одиниць. Крім того, завдяки краудфандингу створили сайт, де розміщена інформація про всі експедиції та новини, пов’язані з діяльністю проєкту. Окремо розвивають напрям «Смачна Кіровоградщина» – зараз працюють над укладанням збірки традиційних кулінарних рецептів, зібраних під час експедицій. Триває укладання збірки пісень. ГО “Баба Єлька” співпрацює з провідними науковими установами України – Музеєм Івана Гончара, Інститутом дослідження голодоморів, Інститутом мистецтвознавства, етнографії та фольклористики Національної академії наук України.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: