З 2017 року в Кропивницькому впровадили ініціативу фінансування проектів містян із Громадського бюджету. Кожен, хто хоче реалізувати власну цікаву ідею, може подати заявку до міськради та у разі відповідності критеріям конкурсу, проводити агіткампанію.
Проекти, що за результатом голосування набирають найбільше голосів, отримують бюджетне фінансування. Закупівлі проводять структурні підрозділи та управління міськради. У бюджеті міста цьогоріч на громадські ініціативи виділили 7 мільйонів гривень.
Реалізація проектів, згідно з Положенням про Громадський бюджет, має здійснюватися в межах одного бюджетного року. Тож не рідко замовники проводять безконкурентні закупівлі за прямими угодами. Також були ситуації, коли в промокампанію того чи іншого проекту вступали депутати, їхні помічники чи колеги, або ж майбутні кандидати у депутати. Подекуди громадські ініціативи перетворювалися на проекти того чи іншого політика. «Без купюр» вирішив дослідити, як проводяться закупівлі та які підрядники реалізують ініціативи містян, і промоніторив найбільш фінансово суттєві угоди.
Згідно зі звітом, що оприлюднений на сайті міської ради, протягом 2018 року реалізували майже три десятки проектів у категоріях: «малих» проектів із кошторисом до 150 тисяч гривень, «великих» – із фінансуванням до одного мільйона гривень і «соціальних», направлених на підвищення комфортності проживання у Кропивницькому людей з інвалідністю.
Закупівлі Управління молоді та спорту
Минулого року управління виступило замовником реалізації 13 проектів, вартість яких варіювалася від 90 тис. грн до майже 300 тис. грн.
Чимало проектів стосувалося виготовлення дитячих чи спортивних майданчиків. Зокрема, за понад 90 тис. грн у селищі Новому реконструювали дитячий майданчик «Золотий ключик» із благоустроєм території. Підряд за прямою угодою освоїла місцева підприємиця Ольга Анашкіна, котра на останніх місцевих виборах працювала з виборчим штабом нинішнього секретаря міськради Андрія Табалова. Політик, як відомо, «зайшов» до ради від партії «НАШ КРАЙ». Анашкіна була включена до виборчого списку цієї ж політсили.
Також підприємиця отримала 60 тис. грн за виготовлення нового дитячо-ігрового майданчика, який розмістили на прибудинковій території у селищі Новому.
За результатом процедури відкритих торгів проект із виготовлення вуличного спортмайданчику «Футбольному району – свій стадіон!» реалізувало підприємство об’єднання громадян «Кропивницьке учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих». На вказаному підряді УТОС заробив 110 тис. грн.
Конкурентом підприємства на цих торгах було ТОВ «ДЖИ ТІ КОНЦЕПТ», що за даними аналітичної системи Youcontrol зареєстроване у Харківській області та за результатом публічних закупівель уклало 132 контракти на суму у понад 11 млн. грн. Фірма запропонувала нижчу ціну за майданчики, ніж УТОС, але її пропозицію відхилили. Мовляв, виявили порушення у тендерній документації. Зокрема, харків’янам відмовили бо на поданій копії статуту фірми не проставлено підпис і відтиск печатки керівника. Ще однією причиною стало неподання підприємством до довідки про виконання аналогічного договору акту приймання-передачі. Водночас у рішенні тендерного комітету вказано, що підприємство надало інформацію про 4 подібні договори й акт приймання-передачі до одного з них.
Зазначимо, що директором УТОСу є Вадим Савченко, котрий на останніх місцевих виборах балотувався до міськради від партії «Відродження» та співпрацював разом з вищезгаданою Ольгою Анашкіною як активіст громадської організації «Рідний Кіровоград».
Ще 140 тис. грн УТОС освоїв на проекті Комплекс фізичного розвитку «У здоровому тілі – здоровий дух» і стільки ж за облаштування спортивного майданчика на Кущівці. Підряд віддали за переговорною процедурою, оскільки на два оголошені тендери не надійшло більше двох пропозицій.
За облаштування спортивного майданчика на прибудинковій території у селищі Новому УТОС отримав 90 тис. грн. Конкурентом на торгах був ФОП Карацюба Ігор Миколайович. Але його пропозиція виявилась на 5,8 тис. грн дорожчою.
Чи не єдиний креативний проект, що не передбачає встановлення майданчиків чи заміну вікон у школах, був поданий кропивницькою школяркою Аміною Козин. Ідея полягала у виготовленні «Закоханих ліхтарів». Світильники розмістили біля приміщення Донецького медуніверситету, вони працюють від мініатюрних сонячних панелей. Проект за 87 тис. грн реалізувало ТОВ «ЕНЕРГОМЕТА» з Київської області. Фірма спеціалізується на електромонтажних роботах, і за даними модуля bi.prozorro.org, за час участі в публічних закупівлях уклала 58 контрактів на понад 6 млн. грн.
За обладнання для спеціального спортивного залу для занять ЛФК з метою реалізації соціального проекту в рамках громадського бюджету міста «Фізкультура для всіх» 80,4 тис. грн заплатили ФОПу Панасюку Віталію Васильовичу з Хмельницького. Підприємець є активним учасником публічних закупівель, освоїв контрактів на понад 5 млн. грн.
Закупівлі, що проводило Головне управління житлово-комунального господарства
Вказане управління також займалось замовленням виготовлення та ремонту дитячих майданчиків. Підрядники виявились переважно все тими ж. Зокрема, поточний ремонт дитячого майданчика та зони відпочинку для мешканців біля прибудинкової території по просп. Університетський, 25, 27, 29 за 140 тис. грн виконало ПП «Чистий Єлисаветград – 2016», що належить вищезгаданій Ользі Анашкіній. Ця ж фірма освоїла ще 140 тис. грн виконавши поточний ремонт сучасного дитячого та спортивного майданчика «Дитячі мрії» в ОСББ «Колоски».
Капітальний ремонт дитячого спортивно-ігрового майданчику «Гарантик» по вул. Жадова обійшовся у 137,7 тис. грн. Підряд освоїла ФОП Раєва Валентина Миколаївна, котра значиться засновницею міської організації «Спілка незрячих кіровоградського УВП УТОС». Загалом за результатом участі в публічних закупівлях підприємиця заробила понад 800 тис. грн за 10 контрактами.
Дитячий майданчик на мікрорайоні Завадівка за 140,5 тис. грн облаштувало ТОВ «ЕНЕРГОЛЮКС-ПЛЮС», яким володіє Бурченко Михайло Леонідович. Особа з таким прізвищем та ініціалами у 2011-2012 роках очолювала головне управління ЖКГ Кіровоградської міськради, а згодом працювала у відповідному обласному управлінні. З часу участі підприємця у публічних закупівлях, він активно освоює підряди управлінь ЖКГ, освіти та капітального будівництва міськради Кропивницького.
Управління ЖКГ на відміну від своїх колег із управління молоді і спорту закупівлі провело без конкурентного тендеру за прямими договорами.
Окрім дитячих майданчиків управління замовляло благоустрій територій. Проект «Сквер «Молодіжний громадський простір» між вулицями Генерала Жадова і Космонавта Попова» обійшовся у 92,8 тис. грн. Підряд знову ж таки освоїла фірма Ольги Анашкіної. Проектом передбачалося висадження дерев і кущів, встановлення лавок, облаштування доріжок і тротуарів.
Ще один підрядник-«улюбленець» кропивницьких комунальників ФОП Збуцький Костянтин Михайлович освоїв низку підрядів у рамках Громадського бюджету. Зокрема, виконав благоустрій в’їзду до міста по вул. Бобринецький шлях, 2. В описі цього проекту його ініціатор вказав таке: «Основною метою є покращення благоустрою території у вигляді клумби з квітами і трав’яними газонами. Реалізація проекту позитивно вплине на імідж міста, оскільки це заїзд у Кропивницький з південного напрямку, та сприятиме щоденному радісному настрою містян, які проживають у зазначеному мікрорайоні». Створення радісного настрою обійшлося у 124 тис. грн. Ще 79 тис. грн підприємець отримав за поточний ремонт пішохідного містка через річку Біянка по провулку Катранівський.
Також підприємець виконав капітальний ремонт приміщення по вул. Бєляєва, 72 під розміщення молодіжного центру молоді з інвалідністю «Сильні духом». Замовником робіт цього разу виступило управління капбудівництва міськради Кропивницького. Вартість ремонту – 352,6 тис грн. Автором проекту виступила голова громадської організації матерів дітей з інвалідністю «Серце матері» Людмила Шукрута. Як повідомляла прес-служба мерії, ініціаторка проекту й очолила цей молодіжний центр. Громадська діячка відома тим, що займається підтримкою дітей з інвалідністю та їхніх матерів, організовує благодійні заходи, на останніх місцевих виборах балотувалася до Фортечної райради від партії «НАШ КРАЙ».
Регіональний представник проекту DOZORRO на Кіровоградщині Павло Лісниченко на питання “Без купюр”, чи можуть свідчити про якусь тенденційність закупівлі, що здійснені в рамках Громадського бюджету і як підвищити на них конкуренцію, повідомив, що в цілому виходом має стати проведення конкурентних торгів з недискримінаційними умовами.
“Якусь загальну тенденцію щодо вибору підрядників, виходячи з тієї кількості замовлень, які зроблені міською радою за останні роки, вивести доволі важко. Є певні особливості закупівель тих чи інших товарів, наприклад, майданчиків або ремонтів, де перевагу надають місцевим підрядникам, з якими у міськради вже тривалі договірні відносини. Але говорити про їхню 100-відстокову пов’язаність говорити складно, враховуючи відсутність конкуренції на таких торгах. Той факт, що певні замовники так би мовити політично пов’язані з першими особами міста, звісно, не грає на руку виконавцям, адже викликає питання щодо неупередженості тендерних комітетів. Щодо підвищення конкуренції, а отже економії, єдиним можливим виходом може бути проведення відкритих конкурентних торгів, які дадуть можливість спробувати свої сили на аукціонах учасників як з міста, так і сусідніх областей. Однак бачимо, що певні структурні підрозділи міськради інколи додають у тендерну документацію певні дискримінаційні умови, які відштовхують потенційних учасників і відбивають у них бажання брати участь в торгах”, – зазначив Павло Лісниченко.
Підсумовуючи зазначимо, що низка поданих у 2018 році на Громадський бюджет проектів ще у стадії виконання, по деяким лише розроблено проектну документацію. Аналіз проектів свідчить, що переважна більшість ініціатив спрямовані на облаштування дитячих майданчиків на мікрорайонах, а підрядниками стають переважно одні й ті ж підприємці. До того ж, присутній політичний компонент, коли безконкурентні підряди дістаються переважно «своїм» підприємцям. Окрім того, судячи із фотозвітів із відкриття тих чи інших оновлених майданчиків, участь у них беруть місцеві політики, на округах яких і зводять нові об’єкти.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: