Радник, а не заступник. Радник, а не спеціаліст профільного управління чи департаменту. Навіщо потрібна посада радника голови адміністрації та що в ній такого, що приваблює працювати без фінансової винагороди? Попри те, що імена своїх радників та їхню кількість голови обласних військових адміністрацій воліють не афішувати, Громадська організація “Антикорупційний штаб” зуміла їх порахувати. Зокрема, у голови Кіровоградської ОВА Андрія Райковича, як з’ясувалося, 9 радників. Хто вони — читайте далі.
“Радник — дійсно одна з найбільш загадкових посад в Україні”, – каже голова правління Громадської організації «Антикорупційний штаб», юрист Сергій Миткалик. – “Вони відіграють роль так званих «сірих кардиналів» у державних органах, мають доступ до державних органів, але на них зазвичай не поширюється антикорупційне законодавство. Тобто вони навіть не зобов’язані подавати електронні декларації. Фактично впливова посада з мінімальною відповідальністю».
Радники можуть не отримувати винагороди за свою діяльність. Тож виникає запитання: чому вони займаються цією діяльністю і що може стояти за такими призначеннями, — йдеться в матеріалі “Антикорупційного штабу”.
«Сірі кардинали»: хто стає радниками голів ОДА/ОВА
Можливість призначення радників на посаду визначена Законом України «Про місцеві державні адміністрації». Зокрема, зазначено, що голови місцевих державних адміністрацій утворюють для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, служби та комісії, члени яких виконують свої функції на громадських засадах, а також визначають їх завдання, функції та персональний склад.
Юрист «Антикорупційного штабу» звернув увагу на те, що у кожному відомстві є документи, які визначають статус радників очільника цього відомства. Наприклад, у Міністра внутрішніх справ, Міністра культури тощо. У міських голів і очільників ОВА також є свої внутрішні документи щодо радників. Положення про радників голови обласної державної адміністрації приймається відповідним розпорядженням голови. Такі нормативно-правові акти оприлюднені на сайтах ОДА. Радники можуть працювати як на громадських засадах, так і на оплачуваній основі.
“Радники на громадських засадах – це зазвичай фахівці у певній галузі, які дійсно радять очільнику у вільний від основної роботи час у цій сфері”, – продовжує Миткалик. – “Просто вони мають окремий вид зайнятості, який не дозволяє їм обіймати чиновницьку посаду”.
Тобто це свого роду вид експертної громадської активності. Інша справа, коли радник – на оплачуваній посаді. І в цьому випадку можуть виникати питання, чи доцільно фінансувати радників коштом бюджету, чи ні.
“В такому випадку варто слідкувати, хто стає радниками у голови відомства”, — каже Сергій Миткалик. — “Іноді перед призначенням на посаду голова бажає придивитись до кандидата. Після цього призначає на відповідну посаду в облдержадміністрацію. Інколи він дає шанс другу або бізнес-партнеру: це можуть бути люди, які нещодавно звільнились зі скандалом з посади або політичні соратники. Нерідко посада радника – це спосіб перечекати певний час для політика перед більш значущим призначенням”.
Також призначення радником замість іншої штатної посади може відбуватись через відсутність відповідного рівня освіти або досвіду, чого вимагають певні посади. Відтак, міському голові або голові ОДА (ОВА) простіше призначити радником і покласти певні обов’язки на людину, яка не відповідає посаді.
Цікаво, що Андрій Єрмак оприлюднив список радників лише в серпні 2022 року після тиску громадськості. Утім у відкритому доступі радників голів обласних державних адміністрацій годі шукати.
У кого з голів ОДА найбільше радників
«Антикорупційний штаб» вирішив дізнатися, скільки радників має кожен з голів ОВА та на яких умовах — у штаті чи на громадських засадах вони працюють. На лютий-березень 2024 року вдалося зібрати такі дані:
1. Дві обласні адміністрації не надали інформації на запити щодо радників взагалі: Закарпатська та Чернівецька.
2. Одеська обласна військова адміністрація відмовила в наданні інформації, мотивуючи це персональними даними і воєнним станом.
3. Взагалі не має радників голова Тернопільської ОДА. В Донецькій ОВА радник лише один – у штаті.
4. Найбільше радників в очільників Миколаївської ОДА (27 радників, з яких 23 на громадських засадах і 4 – у штаті) та Львівської ОДА (23 радників, з яких 22 на громадських засадах і 1 у штаті).
5. Найбільше радників у штаті, тобто таких, яким платять зарплату, — 8 — у Сумській ОДА.
6. Двоє радників увільнені у зв’язку з мобілізацією: один у Житомирській ОДА та одна – у Хмельницькій (у Хмельницькій ОДА мобілізована жінка-радниця голови ОДА – Ольга Зархіна).
7. Лише чотири ОДА надали інформацію в машиночитному вигляді, як того вимагає закон: Львівська, Хмельницька, Чернігівська та Сумська. Інші надали скановані документи, які можна розпізнати лише в «ручному» форматі.
У голови Кіровоградської ОВА Андрія Райковича, за інформацією “Антикорупційного штабу”, 9 радників. 6 – позаштатних та 3 – у штаті.
Радники Андрія Райковича
Серед позаштатних — Сергій Коренюк, Роман Юзвенко, Євгенія Шустер, Микола Сидоренко, Степан Цапюк, Роман Яблонський. Штатними радниками рахуються — Артем Андрєєв, Галина Пастух та Людмила Поліщук. “Без купюр” доповнив інформацію “Антикорупційного штабу” про них.
Сергій Коренюк — колишній керівник Департаменту агропромислового розвитку ОДА.
Роман Юзвенко з серпня 2022 року по серпень 2023 року очолював Кіровоградський обласний ТЦК і СП, до цього був заступником військкома області. Торік, 17 серпня, як відомо, Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО “Про результати перевірки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки ЗСУ”. Згідно з цим указом, усіх на той час начальників обласних територіальних центрів комплектування відсторонили від роботи. Зокрема, і Юзвенка.
Євгенія Шустер — колишня начальниця управління преси й інформації Кіровоградської ОДА, яка пішла з цієї посади після Революції гідності та деякий час працювала в місцевій команді Партії розвитку України, яку після розпаду Партії регіонів створили ексголова Адміністрації президента Януковича Сергій Льовочкін та його заступник і ексголова Кіровоградської ОВА Сергій Ларін. Після обрання Андрія Райковича міським головою тоді ще Кіровограда стала його радницею.
Микола Сидоренко — колишній заступник прокурора області, у 2017 році отримав свідоцтво адвоката. При цьому за інформацією порталу “Адвокати України”, адреса, за якою він працює, — Кропивницький, вул. Братиславська, 82. За цією ж адресою знаходиться м’ясокомбінат “Ятрань”, бенефіціарним власником якого є голова Кіровоградської ОВА Андрій Райкович. Про причетність до підприємства свідчить і вказана Сидоренком адреса електронної пошти – [email protected].
У відкритих джерелах нам не вдалося знайти інформації про Романа Степановича Яблонського, який мав би стосунок до Кіровоградщини. З’ясувати інформацію про нього у пресслужбі ОВА поки що не вдалося.
Степан Цапюк — колишній міський голова Олександрії. Свого часу очолював обласну організацію “Партії регіонів”, а також був народним депутатом від цієї ж політсили.
Артем Андрєєв — волонтер та син генеральної директорки Кіровоградської обласної лікарні, депутатки обласної ради Лариси Андрєєвої.
Галина Пастух очолювала обласне управління соцзахисту, а у 2012 році очолила гуманітарний напрямок як заступниця голови Кіровоградської ОВА Сергія Ларіна. Їй вдалося працювати на цій же посаді й після Революції гідності, заступницею Олександра Петіка. Після виходу на пенсію вона стала його радницею, а також була радницею Марії Чорної, яка очолювала Кіровоградську ОДА з 2021 по 2022 рік. Наразі пресслужба ОВА представляє Галину Пастух як радницю патронатної служби.
Людмила Поліщук до виходу на пенсію у 2015 році майже 10 років очолювала Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області. Наразі в офіційних документах її вказують радницею патронатної служби Кіровоградської ОВА, як і Галину Пастух. Людмила Петрівна також очолювала обласний штаб із розселення переселенців.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: