Про попередні результати планової аудиторської перевірки міжнародного факультету Донецького медичного університету, що базується в Кропивницькому, сьогодні поінформували на прес-конференції представники вишу. Кажуть – виявили мільйонні збитки. Та не зважаючи на те, що протягом останнього часу компанія-рекрутер і керівництво медвишу обмінялися публічними звинуваченнями, фірма-посередник і досі залишається у стінах університету, та й форма отримання оплати від іноземців не змінилася.
Нагадаємо, приїзду керівництва навчального закладу до Кропивницького передував скандал. Іноземні студенти влаштували акцію протесту, заявивши, що не мають належних умов для навчання – відсутні підручники, клінічні бази, а також скаржилися на погані умови в гуртожитку. Їх підтримали деякі викладачі, а також компанія-рекрутер ТОВ «Українські освітні послуги». До цих подій, ще у вересні, з’явилась інформація про припинення співпраці вишу з цією фірмою та вихід на вказаний ринок послуг нового підприємства – місцевої адвокатської компанії.
В УНІВЕРСИТЕТІ НАПОЛЯГАЮТЬ – СКАНДАЛ СТВОРИЛИ ШТУЧНО
«Ми приїхали робити плановий аудит, який згідно з розпорядженнями МОЗу вже проведено в Маріуполі та Краматорську, але нас зустріли телекамери й журналісти з питаннями про нібито протести студентів. Але з’ясувалося, що на території Кропивницького є недобросовісні працівники, які у змові з фірмою-контрактером вели не зовсім освітню діяльність. Відповідні документи передали до правоохоронних органів», – повідомив перший проректор з науково-педагогічної роботи Ігор Хрипаченко.
Посадовець назвав низку виявлених порушень. Зокрема, у піврічний термін деканат не провів верифікацію документів про попередню освіту зарахованих студентів, що ставить їхнє перебування в Україні у невизначений статус. Також, зі слів Хрипаченка, є питання до ведення особових справ студентів стосовно дотримання паспортного режиму. Мовляв, у справах відрахованих студентів немає інформації про ануляцію посвідок на проживання. То ж, де перебувають громадяни інших держав, які в’їхали в Україну в рамках навчального процесу, наразі не зрозуміло.
Так, наприклад, у вересні українські прикордонники зафіксували спробу перетину кордону України в напрямку Європи студентом-іноземцем, на якого виш робив запрошення. Зі слів Хрипаченка, цим подіям даватимуть оцінку правоохоронці.
Також він поінформував про проблему з оплатою студентами навчальних послуг.
«Студенти вважають, що платили особисто ректору – «доктору Алі» і показували бланки, які не є банківськими виписками, а лиш паперами з символікою університету і печатками ТОВ», – відзначає Хрипаченко.
За результатом опитування студентів, у виші підготували заяву до правоохоронних органів щодо ймовірного скоєння злочину, передбаченого ч.2 ст. 190 (шахрайство), ч.1 ст. 364 (зловживання впливом), ч. 1, ст. 158 (крадіжка) ККУ. Мова йде про недоплату 1 млн доларів.
Як раніше повідомлялося, СБУ розпочало розслідування за фактом ймовірного завищення вартості освітніх послуг контрактером.
Щодо навчальної бази і поганих умов проживання, проблему визнають частково. Гуртожитки, кажуть, не можуть ремонтувати за власний кошт, оскільки це орендоване приміщення. Відсутність належної бібліотеки і обладнання пояснюють переїздом з окупованого Донецька, де залишилося все майно. Наразі оголосили 200-тисячний тендер на придбання підручників, наступного року за 12 млн грн. закуплять фантомний клас для навчання стоматологів, а також мають затверджені МОЗом клінічні бази – 8 місцевих медзакладів. У медвиші наполягають – перші три курси студенти вивчають теорію і в цей період їх не повинна турбувати наявність клінічних баз. Деякі ж працівники іншої думки – вважають, що стоматологи мають практикуватися вже з другого курсу, а студенти зараз вчаться без підручників, з телефонів.
За результатами попередньої перевірки відсторонені від посад в.о. декана міжнародного факультету, деякі працівники адміністративно-господарчої частини у Кропивницькому а також звільнений працівник, який керував Єдиною державною реєстраційною базою та старший інспектор паспортного режиму з Краматорська.
РЕКРУТЕР
Представник компанії-рекрутера ТОВ «Українські освітні послуги» Олег Коротенко звинувачення у недобросовісній роботі відкинув. Каже, без належної оплати за навчання, яку проводили студенти, їх би не зарахували. До того ж, переконує, на відповідних договорах зі студентами стоїть підпис ректора. Власну фінансову вигоду у вказаній діяльності визнав, але суму за посередництво не назвав, пославшись на комерційну таємницю. Чоловік підкреслив, що вартість оплати навчання та інших витрат доводять до студентів ще в країні їхнього проживання. Щодо іноземців, які користуючись запрошенням вишу потрапляють в Україну, а далі прямують на Захід, власну відповідальність відкидає. Мовляв, рекрутер не поліцейська служба, аби слідкувати за місцем перебування студента. Коротенко зазначив, що СБУ не проводила допити співробітників фірми, про якісь слідчі дії йому не відомо.
Представник «Освітніх послуг» висловив своє переконання, що скандал щодо умов навчання і проживання студентів у Кропивницькому мало не спланована акція, бо, мовляв у Російській Федерації наразі планують акредитувати Донецький медвиш і під його вивіску запрошувати на навчання іноземців, залучаючи відповідні фінансові вливання.
ПИТАННЯ, ЩО ЛИШИЛИСЬ БЕЗ ВІДПОВІДЕЙ
На питання, чому університет працює через посередників, а не укладає договори зі студентами напряму, як це роблять в інших навчальних закладах, посадовці виправдовуються – у зв’язку з переїздом і відновленням навчального процесу, не могли самостійно організувати набір.
Втім, навіть після ситуації, що склалася в університеті, не дають чіткої відповіді, чи нині перейдуть на прямі угоди. Водночас, на першому поверсі вишу досі працює ТОВ «Українські освітні послуги». Олег Коротенко сказав, що договір із їхньою компанією, яким у тому числі передбачено оренду приміщення вишу, не розірваний.
Також з’ясувалося, що тривалий час офіційним помічником ректора працювала Алла Наволокіна. До 2017 року саме вона значилася власницею ТОВ «Українські освітні послуги». До речі, вище згаданого чоловіка на ім’я Алі, якого студенти, зі слів Хрипаченка, вважали доктором, за інформацію «Без купюр» називали цивільним чоловіком Алли Наволокіної.
Наразі вона не є співробітницею вишу. Хрипаченко запевнив, що її звільнили, коли дізналися про співробітництво з контрактером. Журналісту «Без купюр» жінка зазначала, що пішла сама, оскільки бачення методів роботи не співпало, і звинуватила керівництво у бажанні перевести факультет у Маріуполь. Питання ж, чи на момент призначення ректор не знав, що його радниця має стосунок до фірми-контрактера, залишається відкритим, як і те, що насправді пересварило колишніх союзників.
Представники вишу назвали фейком та інсинуацією поширену контрактером інформацію про нового посередника. Втім, на сайті юрфірми вказано, що вона співпрацює з Донецьким університетом.
Також не зрозуміло, скільки «студентів» шляхом використання подібних запрошень університету перекочували Україною до країн Європи.
Окрім цього, не змогли не звернути увагу на інформацію в деклараціях керівництва медвишу. Зокрема, на два авто INFINITI, якими користується ректор Петро Кондратенко з дружиною, а також понад 20 земельних ділянок, площею від 100 до 1500 м.кв., задекларованих проректором Олександром Попадинцем.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: