Текст: Наталя Кривошей Відео: Олена Роміцина
Млинок Онуфріївського району лихоманить через зміну керівника базового підприємства та його діяльність. Переважна більшість членів сільськогосподарського кооперативу «Україна», в обробітку якого 2300 гектарів землі та понад 700 паїв, не розуміють, яким чином без їхнього відома житель Кременчука Михайло Різник став співзасновником та керівником підприємства.
Нещодавно члени кооперативу звернулися до нього з офіційною і законною вимогою як до голови – скликати загальні збори, щоб виключити його зі складу засновників, ввести інших людей та обрати нового керівника. Проте Михайло Різник їхню вимогу проігнорував – і збори не скликав, і до тих, які самі зібралися 8 вересня – не вийшов. Коментувати ситуацію журналісту Олені Роміциній, яка побувала в селі того дня, – відмовився.
Громадська активістка і правозахисниця Алла Кривонос зазначила, що згідно з законом, загальні збори може скликати голова, оскільки ж він самоусунувся й не зробив цього на вимогу членів кооперативу, тепер вони мають право організувати їх самі. Що й збираються зробити найближчим часом.
За словами ж людей, Михайло Різник уже не вперше ігнорує збори членів кооперативу і до контори не пускає – викликає наряд поліції, а ще звільняє працівників та продає майно кооперативу.
Співзасновниця та колишня бухгалтерка СК «Україна» Валентина Волокова стверджує, що Різник визнає тільки п’ятьох засновників, разом із ним вказаних у реєстрі, а 25 інших членів кооперативу – ні. Всього, за її словами, разом із засновниками має бути 30 членів, які мають право голосу.
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про кооперацію» – вищим органом управління кооперативом – є загальні збори його членів, до компетенції яких належить і створення керівних органів, затвердження порядку та розподілу доходів і багато іншого. Будь-хто із членів кооперативу може бути введений до складу засновників або очолити підприємство.
Проте ще зовсім недавно Валентина Волокова і ще один співзасновник – Станіслав Куровський, які сьогодні виступають проти Різника, самі ж, в обхід загальних зборів, ввели його до складу засновників та усунули з посади голови підприємства Миколу Красоту, який керував ним майже 40 років. Ще з тих часів, коли воно було колгоспом. Вивели його і зі складу засновників.
Вже згаданий закон про кооперацію в принципі не забороняє асоційоване членство. Тобто будь-яка стороння людина, яка зробила свій пайовий внесок, може стати його членом і відповідно мати такі ж права обиратися співзасновником і керівником. Однак, знову ж таки, вирішуватися все це повинно на загальних зборах членів кооперативу, а не п’ятіркою засновників. Та й внесок в розмірі 250 гривень, яке згідно з даними Єдиного державного реєстру зробив Різник, навряд чи можна вважати адекватною пайовою участю.
Станіслав Куровський, який був спочатку в опозиції до попереднього керівника Миколи Красоти, а нині – до свого колишнього протеже Різника, також став на чолі господарства без проведення загальних зборів. Проте керував не довго – з вересня 2018-го по березень 2019-го. Валентина Волокова, яка багато років працювала бухгалтером при Красоті, але підтримала його виведення зі складу засновників і введення Михайла Різника, також залишилася без роботи.
Очевидно, останній порозумівся з двома іншими співзасновниками, Миколою Москальцем та Анатолієм Діордіяшенком, і вже за звичною схемою – через збори засновників, без проведення зборів усіх членів кооперативу, Куровського звільнили з посади голови СК, а замість нього призначили Різника.
Під час неоголошених зборів кооперативу, 8 вересня, Куровський у коментарі журналісту зазначає, що шкодує про те, що так сталося. Мовляв, Микола Красота не так керував підприємством, як потрібно, тож вирішили його прибрати і довірилися порадам Різника і його юриста. Визнає, що ввели його в склад засновників незаконно. Пояснює це юридичною необізнанністю. Але чи розуміє, що фактично став гвинтиком у схемі рейдерського захоплення сільгоспкооперативу? І ледь не посприяв у цьому вдруге, але вже в інтересах інших людей?
Як повідомляв «Без купюр», 12 липня правоохоронці затримали осіб при спробі передати державному реєстратору Віталію Смаліусу 5 тис. дол. США за реєстрацію зміни складу засновників та переобрання директора сільськогосподарського кооперативу «Україна».
Щоб повернути контроль над кооперативом, Куровський пристав на пропозицію такого собі Сергія Головатого провести збори засновників та включити до їхнього складу ще двох непідконтрольних Різнику осіб, аби забезпечити більшість голосів під час прийняття рішень. Що й було зроблено. На зборах були присутні троє з п’яти засновників. Протокол підписали голова та секретар зборів і засвідчили його в нотаріуса. Справа залишалася за держреєстратором, якого Куровському також порадив Сергій Головатий. Проте той не зареєстрував зміни у складі засновників і звернувся до правоохоронців із заявою про пропозицію хабара.
Після засідання суду на запитання журналіста про те, як він познайомився з Сергієм Головатим, котрий фігурував у рейдерських скандалах, Станіслав Куровський відповів, що через спільних знайомих і що той надавав юридичний супровід підприємству. Про те, що “помічник” не раз був помічений під час конфліктів, пов’язаних із рейдерським захопленням підприємств, клянеться, що нічого не знає. А також стверджував, що не знає ні прізвищ ні самих людей, яких Головатий пропонував внести до складу засновників.
Довідково зазначимо, що Сергій Головатий фігурував у скандалі під час проби рейдерського захоплення СВК «Агрофірма Маріампольска» з села Луганка Петрівського району. Окрім цього прізвище Головатого фігурувало в контексті подібних ситуацій з рейдерським захопленням у 2016 році СФГ «Роксана» і ПСП ім. Димитрове з Вільшанського району.
У справі ж пропозицію хабара держреєстратору за реєстрацію нового складу засновників СК «Україна» 29 липня Сергію Головатому та його подільнику Станіславу Сорокуну Кропивницький апеляційний суд ухвалив обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 49 днів та визначити можливість внесення застави у 115,2 тис. грн. Станіславу Куровському суд навпаки пом’якшив запобіжний захід Ленінського районного суду, змінивши з домашнього арешту на «нічний» домашній арешт.
Чи вдасться після усіх цих перипетій членам кооперативу повернути його під свій контроль, побачимо після наступних загальних зборів.
Більше дивіться на відео:
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: