Популярні способи «детоксикації» організму – ніщо інше, як боротьба із вітряками, адже навіть терміни «шлаки» та «токсини» – це вигадки маркетологів, не пов’язані із доказовою медициною. Про недієвість, небезпеку та ризики так званої детоксикації розповідає фахівчиня з профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров’я МОЗ Наталя Усенко.
«Шлаки» та «токсини» – це агресивний маркетинг
За словами Наталі Усенко, ці терміни не використовуються у доказовій медицині та науці загалом, а отже є вигаданими для просування певних препаратів, чия ефективність не доведена.
«Самі терміни “шлаки” та “токсини” швидше використовуються в агресивному маркетингу і не мають нічого спільного з науковими дослідженнями та функціями організму. Якщо ви погано почуваєтесь, то зверніться до свого сімейного лікаря. Можливо, вам потрібна медична допомога, а не виведення уявних шлаків», – розповідає лікарка.
Утім недієвість таких засобів – лише один бік проблеми, адже крім цього «детоксикація» може ще й нашкодити людському організму.
«Одна з найбільших небезпек – це те, що до кінця невідомо який матиме ефект в довгостроковій перспективі самовільне пиття будь-яких харчових додатків саме на ваше життя та здоров’я», – додає Наталя Усенко.
Наш організм не потребує жодних «очисток»
Якщо ваш дієтолог чи будь-хто інший наполягає на необхідності «почистити шлаки та токсини» – це звичайна маніпуляція заради потенційного заробітку, додають у ЦГЗ. Насправді ж навіть перехід на збалансоване харчування продемонструє кращий ефект, ніж розрекламовані пігулки чи засоби для «детоксу».
«Заяви про необхідність детоксикації – це міфи та маніпуляції, які використовують, аби продати певний товар. Натомість факторами, які дійсно впливають на наше життя, є не якісь «шлаки та токсини», а правильне харчування, фізична активність і відмова від куріння та алкоголю. Тарілка здорового харчування за рекомендаціями ВООЗ демонструє, що все корисно в міру. Їжте фрукти, свіжі овочі, м’ясо птиці, рибу, насичені жири», – пояснює фахівчиня ЦГЗ.
У разі довготривалого поганого самопочуття Наталя Усенко радить не зволікати та звернутися до сімейного лікаря. Цілком ймовірно, що ви потребуєте медичної допомоги. Крім того, сімейний лікар може допомогти і з переглядом та коригуванням вашого харчування.
Що таке справжня детоксикація?
Детоксикація справді існує як повноцінний науковий та медичний термін. Утім стосується він не «очистки» організму за рекомендаціями дієтологів, а отруєння.
«Скажімо, з’їли ви зіпсований чебурек чи пережили аварію на хімзаводі. Тобто у вас отруєння. Тоді використовують сорбенти, крапельниці та різні складні препарати, а не матча чай, голодування чи інші псевдоінструменти», – розповідає головна героїня освітньо-комедійного вебсеріалу «Яся знає краще».
Темі міфів та маніпуляцій довкола детоксикації присвячений окремий випуск проєкту. У ньому фанатка доказової медицини Яся (акторка Олександра Машлятіна) руйнує стереотипи та фейки про «шлаки» та «токсини», пояснюючи, як цей псевдонауковий підхід працює насправді. Переглянути серію «Гуру детоксу» можна у ютубі, фейсбуці та інстаграмі.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: