Поліція, СБУ та контррозвідка у сфері економічних злочинів почали низку розслідувань щодо ситуації в Донецькому медвиші.
Як повідомляв «Без купюр», 850 іноземних студентів нині стали заручниками проблеми, адже сплатили кошти за навчання, а в університеті кажуть, що гроші не надійшли. Студенти платили фірмі-посереднику ТОВ «Українські освітні послуги», оскільки університет працював саме через рекрутера. Втім, нині керівництво вишу й рекрутер обвинувачують одне одного.
У медвиші твердить – рекрутер не перерахував 1 млн дол. за навчання студентів, оскільки курівництво почало розбиратись із нелегальними схемами міграції та іншими порушеннями, які з їхніх слів, мають місце. Мовляв, у схемах брали участь посадовці з Кропивницького, яких зараз звільнено.
Рекрутер звинувачення відкидає, мовляв кошти перерахували у повному обсязі, а менеджмент університету займається вимаганням хабарів.
Втім, ще донедавна екс-засновниця рекрутерської фірми була помічницею ректора, котрий нині заявляє про шахрайство підприємства. У доказ того, що в університеті були в курсі статусу помічниці, «Без купюр» оприлюднював фото типового договору між вишем і ТОВкою, під яким стоїть її підпис.
«Без купюр» дослідив наявні зараз судові ухвали у справі.
МЕДВИШ ПРОТИ РЕКРУТЕРА
Ленінський райсуд Кропивницького 21 січня надав доступ слідчим СВ Кропивницького ВП ГУНП у Кіровоградській області до банківської таємниці по розрахунковому рахунку Донецького національного медичного університету. Банк має надати відомості про рух коштів з по-секундною реєстрацією із зазначенням часу проведення платежів, оборотами за кожен операційний банківський день з розшифровкою кореспондентів.
Як ідеться в ухвалі, кримінальне провадження порушене за заявою першого проректора Донецького національного медичного факультету ДНМУ про те, що невстановлені особи, шляхом підробки документів, під приводом вступу до вищого навчального закладу – Міжнародного медичного факультету Донецького національного медичного університету, заволоділи коштами абітурієнтів на загальну суму 1 000 000 доларів США.
В обґрунтування клопотання слідчий надав суду тристоронню угоду між університетом, ТОВ «Українські освітні послуги» і студентом. У договорі вказано, що для здійснення господарської діяльності представникам ТОВ «Українські освітні послуги» був виділений кабінет №137 Міжнародного медичного факультету ДНМУ.
Зі змісту протоколів опитування свідків, вбачається, що документи, необхідні для вступу до Міжнародного медичного факультету ДНМУ, а також кошти за навчання, проживання у гуртожитку та медичну страховку, подавались абітурієнтами до кабінету №137, особам, які представлялись службовими особами Міжнародного медичного факультету ДНМУ. Там абітурієнтам надавались квитанції для оплати за навчання, проте кошти, сплачені за перший та наступні роки навчання, відповідно до Договору, на розрахунковий рахунок Донецького національного медичного університету не надходили.
Також суд надав слідчим тимчасовий дозвіл до документації управління Міграційної служби.
В обґрунтуванні слідчий вказав, що задля отримання дозволу на тимчасове проживання в Україні іноземним громадянам, службові особи університету надають до органів Державної міграційної служби України інформацію стосовно осіб, яких зараховано на Міжнародний факультет. Зокрема, посадовці надали наказ на зарахування 79 осіб у Кропивницькому. Втім, вказаний наказ не відповідав оригіналу, оскільки в ньому йшлося про переведення лише 10 студентів медичного факультету №3 ДНМУ, що розташований у Маріуполі, на 2-й курс.
Окрім цього, кропивницькі слідчі отримали дозвіл на доступ до банківської таємниці ТОВ «Українські освітні послуги» за період з 2016 по 2019 рік.
РОЗСЛІДУВАННЯ ПОБИТТЯ
Як ми вже писали, ректор заявив, що після конфлікту з рекрутером йому надійшли погрози телефоном, а також невідомі побили його біля будинку.
У рамках розслідування за його заявою суд надав доступ до низки номерів телефонів, зафіксованих в межах місця скоєння нападу. Мовляв, оскільки ректор зайнявся аудитом вишу, отримав погрози».
У поясненнях стосовно цього кримінального провадження йдеться, що під час проведення розслідування в інтернеті було виявлено сайт-двійник навчального закладу http://www.dnmumariupol.com. На цьому сайті вказувався контактний номер мобільного телефону: +38073131 88 79 за допомогою якого невстановлені особи представлялися працівниками Донецького національного медичного університету, однак відношення до господарської діяльності навчального закладу не мали.
Аби з’ясувати хто стоїться за цим сайтом, суд надав слідчим доступ до інформації за весь минулий рік про з’єднання, місця локації і контакти, з якими за номером з’єднувалися.
Окрім цього, відомо про претензійну роботу вишу до рекрутера щодо стягнення боргів.
Так, начальник юридичного відділу пояснила, що у травні 2018 року ректор університету доручив підготувати претензійні листи до ТОВ «Українські освітні послуги» щодо заборгованості за відрахованими студентами. Юридичний відділ підготував 43 претензії і надіслав на юридичну адресу ТОВ. Через місяць вказані претензії повернулись як не отримані адресатом. Надалі з рекрутером спілкувалися електронною поштою й певні проплати частково надходили.
РЕКРУТЕРИ ПРОТИ РЕКТОРА
Як уже повідомлялося, нині відстороненому ректору вишу Петру Кондратенку інкримінують вчинення кримінальнoгo правоворушення за ч.4 ст.368 ККУ (oдержання хабара). Як ішлося в релізі СБУ, ректор і певні посадовці підозрюються у тому, що систематичнo вимагали неправoмірну вигoду від представників кoмерційних структур, які спеціалізуються на підбoрі та oфoрмленні інoземних студентів дo українських вишів.
У разі відмoви пoгрoжували ствoрити штучні перешкoди при oфoрмленні інoземних абітурієнтів у медуніверситет. Співрoбітники СБУ задoкументували у 2018 рoці факти oтримання oдним із керівників університету від представника кoмерційнoї структури двoх елітних автoмoбілів марки «BMW» загальнoю вартістю пoнад стo тисяч дoларів США за невтручання у прийoм студентів.
Ймовірно заявниками у справі були представники компанії-рекрутера. В тексті підозри, яка лягла в основу клопотань СБУшників про обшук та вилучення автівок-хабарів, йдеться, що авто для потреб ректора придбав у краматорському ПП «Талісман» громадянин Пакистану Мухаммад Фахад Аль Таіф. Надалі два BMW X3 та X5 було оформлено на підставних осіб.
Сам посадовець на прес-конференції заявляв, що дійсно, певний час користувався авто, але, мовляв, на суді, де йому обирали запобіжний захід, суд не заслухав його свідка. Мовляв, той міг дати пояснення. Втім, у декларації ректора інформації про автомобіль, що був у його користуванні, не вказано.
«Без купюр» слідкуватиме за перебігом кримінальних проваджень. Відзначимо, що новопризначений в.о. ректора скасував наказ про відрахування студентів, у яких є борг з оплати, зі студентами планують укладати двосторонні угоди.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: