Понад 32 мільйони гривень, саме стільки коштів передбачили депутати міської ради Кропивницького на капітальні ремонти покрівель житлових будинків та внутрішньодворових доріг, проведення яких заплановано на поточний рік.
Відповідні кошти, як загалом і перелік зі 152 об’єктів, обранці кропивничан заклали до Програми утримання, благоустрою та розвитку житлово-комунального господарства на 2017-2021 роки, зміни до якої були прийняті 28 голосами «за» на черговій сесії ради яка відбулась 31 січня. Єдиним депутатом з числа присутніх, який не лише публічно розкритикував документ за надмірну «заполітизованість» та «перекоси» в бік окремих депутатів, а й проголосував «проти», виявився колишній «радикал», а нині позафракційний Михайло Демченко.
Про пов’язаність кількості наявних в програмі об’єктів з політичними розкладами в стінах міської ради в той чи інший час говорили представники різних політсил. Голова фракції партії «Батьківщина» Олександр Цертій пропонував розділити «житлово-комунальний бюджет» порівну, виділивши на кожний депутатський округ певну сум коштів та довіривши пооб’єктний поділ людям що були обрані місцевим населенням представляти їхні інтереси в раді.
Представниця президентського «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Валентина Яремчук на обговоренні проекту рішення була ще більш критичною: «Я не розумію чому одні й ті ж депутати з року в рік ремонтують житловий фонд на своїх територіях, а інші отримують лише відписки. І я навіть не про свій округ, таких «проблемних» у нас багато».
З іншого боку представники нинішньої «більшості», яку на даний час сформували депутати від партій «Наш край», «Рідне місто», «Опозиційний блок», «УКРОП» та декілька ситуативних «перебіжчиків» з «БПП», прийнятими змінами до Програми, як і самим п’ятирічним планом розвитку житлово-комунального господарства, в цілому задоволені.
Депутат від «Нашого краю», а заодно директор Кропивницького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Олег Краснокутський, під час сесії прямо заявив – на цей рік теж практично немає запланованих до ремонту об’єктів, однак розуміє, що таке першочергова необхідність і обмежений бюджет.
Підтримують таку позицію й нинішня керівниця головного управління ЖКГ Тетяна Савченко та її заступниця Юлія Яндович. Чиновниці пояснюють – ідея розділити кошти порівну є утопічною, адже не так багато об’єктів прив’язано конкретно до тих чи інших округів.
«Візьмемо для прикладу вулицю Короленка. Це багатомільйонний проект який територіально знаходиться на округах одразу декількох депутатів. Уявіть, що всім виділено однакові суми грошей. Хтось захоче ремонтувати цю вулицю, виділивши на неї практично всі «свої» гроші, а хтось надумає зробити більше ремонтів покрівель чи ліфтів. І що тоді робити? Не ремонтувати магістральну вулицю взагалі? Чи ремонтувати шматками?», – теоретизує Яндович.
Що ж до Тетяни Савченко то вона не заперечує «політики» у формуванні бюджетних програм, однак пояснює, управління у цьому питанні намагається діяти максимально неупереджено.
«Усі заявки наших депутатів щодо включення чи виключення тих чи інших об’єктів ми перевіряємо на місці. Паралельно спілкуємось з місцевими, головами квартальних комітетів. Потрібно розуміти, бюджет галузі не гумовий, тож в першу чергу закладаємо «аварійні» об’єкти», – відзначила посадовець.
Пояснила очільниця головного управління ЖКГ й наявність у переліку об’єктів, які заплановано відремонтувати у цьому році, вулиць та покрівель з минулого «будівельного сезону». Так, за інформацією чиновниці частина передбачених ремонтів або вже почались минулого року, але не були завершені, або пройшли стадію закупівель, однак фактично ніяких робіт ще не проводили. Є в переліку і ті об’єкти, по яких з підрядниками не встигли повністю розрахуватись та, відповідно, підписати акти приймання-передачі виконаних робіт.
Аби конкретизувати озвучені депутатами тези щодо «політичної складової» у сформованих бюджетних програмах сфери ЖКГ перевіримо перелік об’єктів, які мають чітку прив’язку до певної адреси, а значить і до депутатського округу – внутрішньодворові дороги та покрівлі. Результати виявились досить показовими, а головне, непогано корелюються з нашим минулорічним дослідженням на цю тему.
Як бачимо, перевагу в цьому виді робіт цьогоріч матимуть округи депутатів «Нашого краю». А от «Радикальна партія Олега Ляшка», «Свобода», а особливо «Самопоміч» суттєво відстають. На територіях закріплених за двома «депутатами Садового» цього року вирішено взагалі не ремонтувати покрівлі. Загалом безумовним лідером цих покрівельних ремонтних перегонів стала представниця «Опозиційного блоку» Лілія Матяшова, на окрузі якої має бути відремонтовано цьогоріч 8 покрівель.
Дещо інакшу, однак не кардинально протилежну ситуацію можна побачити й в списках внутрішньодворових доріг, які підлягають ремонту у цьому році.
Суттєвий відрив від фракцій-конкурентів має «Опозиційний блок» – 23 об’єкти, що майже вдвоє більше від найближчого переслідувача, партії «Наш край», яка цього року зможе відзвітувати про ремонт 12 доріг. Аутсайдери, однак залишаються незмінні – «радикали», «свободівці» та «Самопоміч».
Цікаво, що в топі депутатів-щасливчиків, які зможуть похвалитись перед виборцями планами на ремонти внутрішньодворових доріг, знову опинились представники «Опоблоку». Вже відома нам Лілія Матяшова та Анатолій Ларін до кінця року запишуть у свій політичний актив по 7 доріг кожен.
Не можемо обійти увагою і той факт, що різні політсили у міській раді Кропивницького представлені різною кількістю депутатів. Тож ми візуалізували й кількісний показник об’єктів, які припадають на абстрактного депутата у кожній з фракцій. Загальна тенденція від того, однак не змінилась.
А поки головне управління ЖКГ обирає підрядників для проведення майбутніх ремонтів та очікує сприятливих погодних умов, постійна депутатська комісія з питань житлово-комунального господарства, енергозбереження та комунальної власності чекає від самого управління звіту про виконання вже відомої нам Програми за минулі роки. Пояснювати скільки, кому і чому керівниці головного управління ЖКГ Тетяні Савченко доведеться вже на найближчому засіданні комісії. Принаймні цього від неї чекають депутати. Та й громаді така інформація також зайвою не буде.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: